کارشناس حقوقی اداره کل محیط زیست لرستان از جمع آوری و قاچاق بذر بلوط در این استان به کشورهای حوزه خلیج فارس خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، کامران سپهوند با بیان این مطلب افزود: چندی پیش نیروهای یگان حفاظت محیط زیست لرستان در جریان گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده سفیدکوه به یک دستگاه نیسان آبی رنگ مشکوک شدند و پس از متوقف کردن  و بازرسی از خودرو، متوجه جمع آوری و بارگیری بیش از ۲ تن بذر بلوط توسط سرنشینان خودرو شدند.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار داشت: در این رابطه دو نفر دستگیر شده و متهمین در جریان بازجویی اولیه اظهار داشته اند که بارها این اقدام را انجام داده و با انتقال بذرهای بلوط به بندر ماهشهر، این محموله توسط لنج بارگیری شده و بصورت قاچاق به کشورهای حاشیه خلیج فارس و به خصوص به کشور امارات ارسال می شود.

 سپهوند تصریح کرد:   هنوز دقیقا مشخص نیست بذر بلوط به چه دلیل به کشورهای حوزه خلیج فارس قاچاق می شود و در این کشورها از بذر بلوط چه استفاده ای می شود!

به گفته وی، متهمین با جمع آوری و انتقال بذر بلوط تنها دستمزد و کرایه حمل دریافت می کنند و اطلاعی از علت انتقال بذر بلوط به خارج از کشور ندارند.

سپهوند یاد آور شد: جمع آوری بذر بلوط مهمترین منبع غذایی سنجاب ایرانی را از دسترس این گونه جانوری ارزشمند خارج می کند. همچنین چنانچه  بذر بلوط توسط سنجاب ها زیر خاک دفن نشود قادر به جوانه زنی و  رویش مجدد درختان بلوط می شود.

درختان بلوط جنگل های زاگرس مدتهاست که با بیماری، خشکسالی، قطع و سرشاخه زنی، کشت زیر اشکوب و چرای دام دست به گریبانند و به نظر می رسد جمع آوری و قاچاق بذر بلوط به خارج از کشور به معضلی جدید برای بلوط ها تبدیل شده است.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات