سیامک مره صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می گوید: من فکر نمی کنم برای خالکوبی هیچ مجوزی در ایران صادر شده باشد.

به گزارش افکارنیوز ، در حالی جلسه شورای عالی سلامت در دولت یازدهم تشکیل می شود که در سال های گذشته عدم وجود امنیت و رعایت بهداشت در موادغذایی و اقلام پر مصرف و همچنین نفوذ داروهای چینی به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت مردم محسوب می شد.

در شورای عالی سلامت رئیس جمهور ریاست و وزیر بهداشت دبیر شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را به عهده دارند و ۱۵ وزیر و روسای سازمان ها از جمله رئیس صداوسیما نیز در جلسه آتی این شورا که در آذر ماه تشکیل می شود حضور خواهند داشت.

در شورای عالی سلامت، هماهنگی بین تمامی دستگاه ها در راستای سلامت مردم مطرح می شود. موضوعات در قالب کارگروه ها و کمیته های کارشناسی مورد بحث قرار می گیرد و تا تصویب نشود جایگاه قانونی پیدا نمی کند. به گفته دکتر علیرضا دلاوری، رئیس دبیرخانه سیاستگذاری سلامت؛ امنیت غذایی روغن و شیر، انواع داروهای فاقد مجوز ورود یا ساخت از وزارت بهداشت، خدمات سم پاشی فاقد مجوز وزارت بهداشت، خدمات آرایشی (مانند برنزه کردن با دستگاه ­های سولاریوم، خالکوبی، کاشت مو و ناخن و امثال آن) خدمات مشاوره تغذیه مانند روش­ های لاغری و چاقی، داروهای لاغری و مکمل های چاقی، خدمات و اقدامات مداخله ای جهت افزایش قد و خدمات بدنسازی فاقد مجوز وزارت بهداشت، استخرها و مراکز تفریحی آبی فاقد مجوز وزارت خدمات و کالاهای گندزدایی و ضدعفونی کننده آب و محیط فاقد مجوز وزارت بهداشت، کالاها یا اقداماتی که مصرف یا انجام آنها مبین نمایش رفتارهای پرخطر است (مانند مصرف فست فودها و فرآورده های غذایی صنعتی، استعمال دخانیات اعم از قلیان و سیگار) در دستورالعمل اولین شورای سلامت قرار گرفته است.

بررسی امنیت غذایی روغن و شیر


همین چند وقت پیش بود که شایعه آلوده بودن شیرها قوت گرفت و وزارت بهداشت به مقابله با آن پرداخته و آلودگی را به شیرهای فله محدود کرد. مهندس سیدرضا غلامی معاونت مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در مورد توجه خاص به روغن و شیر در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به تهران امروز می گوید: دلیل رفتن بحث شیر و روغن در شورای سلامت ارتقای کیفیت شیرها و روغن های تولیدی است. این بدان معنا نیست که محصولاتی که در بازار وجود دارند دارای مشکل هستند. با توجه به روند تغییرات و رشد تکنولوژی علمی در کشور، هر از چند گاهی مشخصات و ضوابط ارتقای کیفیت تغییر می کند. چند سال قبل در شورای سلامت مطرح و مصوب شده بود که ترانس های روغن خوراکی و خانگی بالای ۱۰ بود و روغن های تا ترانس ۱۰ مورد قبول است.

کارشناسان و اساتید با وضعیت و موقعیت کشور پیشنهاد کرده اند که در این جلسه مصوبه ترانس روغن های مصرف خانگی به ۲ برسد. اگر این طرح مصوب شود به عنوان یک سیاست عملیاتی خواهد شد. تغییرات و اصطلاحاتی در تولید شیر و فرآورده های لبنی با توجه به پیشرفت تکنولوژی مطرح شده تا ارتقای کیفیت در فرآورده های لبنی پیدا شود. دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این باره به تهران امروز می گوید: در حال حاضر روغن های مصرف خانگی کشور با ترانس ۵ تولید می شود. در جلسه ای که کمیسیون بهداشت مجلس با سازمان استاندارد و رئیس سازمان غذا و دارو داشت قرار بر این شد که این ترانس به ۲ و در نهایت به صفر برسد. زیرا ترانس بالای روغن ها باعث بیماری قلب و عروق و افزایش مرگ ومیر خواهد شد.

استفاده از دستگاه های سولاریوم و خالکوبی


دستگاه های سولاریوم هنوز هم در کلانشهرها مورد توجه جوان هایی است که بدون اطلاع از عواقب از آن استفاده می کنند. سیامک مره صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می گوید: من فکر نمی کنم برای خالکوبی هیچ مجوزی در ایران صادر شده باشد. چون خالکوبی علاوه بر مسائل طبی از لحاظ شرعی دارای مشکل است. وزارت بهداشت اعلام کرد که سولاریوم می تواند سرطان زا باشد.

تمامی مراکز سولاریوم موظف به تعطیلی آن شدند و هر کجا که خدمات سولاریوم عرضه می شود غیرقانونی است. وزارت بهداشت این مراکز را شناسایی کرده و با کمک نیروی انتظامی آن را تعطیل می کند. اما اقدامات کافی نیست. باید فرهنگ مردم را تغییر داد که از رفتن به این مراکز خودداری کنند زیرا بالای ۹۰ درصد مراکزی که اقدام به خالکوبی می کنند، مسائل بهداشتی را رعایت نمی کنند و مکان های مناسبی برای انتقال بیماری های ایدز و هپاتیت شده اند. باید به دنبال تغییر فرهنگ در کاربری وسایل آرایشی باشیم.

از نظر آماری یکی از بالاترین میزان مصرف لوازم آرایش در دنیا را کشور ما دارد. خیلی از این وسایل فاقد استانداردهای لازم است و لوازمی که استاندارد دارند نیز بی ضرر نیستند بلکه کم ضررتر هستند. دو مرز برای ارائه لوازم آرایش فاقد استاندارد وجود دارد یکی گمرک و دیگری مغازه هاست منتهی لوازم آرایش غیرمجاز از طریق قاچاق وارد کشور می شود. مغازه های زیادی ارائه دهنده این مواد هستند که جزو پوشش وزارت بهداشت نیستند و برخورد با آنها مشکل است. مهندس سیدرضا غلامی نیز درباره استفاده از دستگاه های سولاریوم می گوید: استفاده از دستگاه های سولاریوم غیرقانونی است.

وزارت بهداشت هیچ گونه مجوزی برای استفاده این دستگاه در مراکز عمومی (آرایشگاه، استخر و… ) را صادر نکرده و هر کجا که خدمات استفاده از دستگاه سولاریوم را ارائه می کند غیرقانونی است. دستگاه های لاغری که به صورت ورزشی باشد مشکلی ندارد زیرا این دستگاه یکسری حرکات را روی بدن انجام می دهد که مانند ورزش است و ضرر آنچنانی ندارد. با ورزش زمان بیشتری برای از بین بردن چربی ها و چاقی طی می شود و این دستگاه ها زمان را کاهش می دهد. دستگاه های لیزری و… که ورزشی نیستند، قطعا به بدن صدمه خواهند رساند و این دستگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت نیستند.

وی در مورد خالکوبی می افزاید: عموم خالکوبی ها در آرایشگاه ها انجام می شود. ولی یکسری اقدام به خالکوبی در خانه های نامشخص می کنند که نظارت بر آنها سخت است. مگر اینکه در شهرهای کوچک باشد که همه مطلع باشند همکاران ما هم اطلاع داشته باشند. اما قطع به یقین آرایشگاه ها و جاهایی که با مجوز این کار را انجام می دهند زیر نظر وزارت بهداشت خواهد بود.

وسایل بهداشتی و آرایشی، داروهای چاقی و لاغری


داروهای لاغری و چاقی که با تبلیغات غلوآمیز ماهواره ها به خانه ایرانیان وارد شده اند بوی مرگ می دهند. اکثر این داروها حاوی شیشه یا مفتامین ها هستند. مهندس سیدرضا غلامی درباره تشخیص تقلبی بودن لوازم آرایشی می گوید: لوازم آرایشی اصل را از مجوزهای قانونی وارداتی کشور می توان از لوازم تقلبی تشخیص داد. لوازم آرایشی که دارای مجوزند برچسب وزارت بهداشت دارند.

سیامک مره صدق درباره لوازم چاقی و لاغری اظهار می دارد: تعداد داروهای لاغری و چاقی دارای مجوز وزارت بهداشت از انگشتان یک دست کمتر است. متاسفانه انبوه و اکثر قریب به اتفاق این داروها که از طریق شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شوند فاقد مجوز هستند و در داروخانه ها عرضه نمی شوند. این داروها از طریق قاچاق وارد شده و از طریق شماره های نامشخص به فروش می رسند. البته ممکن است که این داروها در داروخانه ها عرضه شود و اگر بازرسان وزارت بهداشت و درمان که به داروخانه ها سرکشی می کنند با این موارد مواجه شوند آنها را جمع آوری می کنند.

مسئله اصلی ما در مورد داروهای چاقی و لاغری در داروخانه ها نیست بلکه فروش از طریق تلفن است. یک مدتی نیروی انتظامی در این راستا همکاری خوبی با وزارت بهداشت داشت و به محض اعلام شماره تلفن ها در ماهواره ها آن را قطع می کرد. ولی مدتی است که این همکاری کمرنگ شده است. اما اعضای کمیسیون بهداشت مجلس با نیروی انتظامی و وزارت بهداشت صحبت کردند و قرار است دوباره این همکاری با قوت و قدرت از سر گرفته شود.

کودهای شیمیایی و خوراک دام و طیور


آمپول و خوراک های هورمونی و کودهای شیمیایی باعث شده که موادغذایی ایرانی از ارگانیک بودن دور شده و برای سودآوری بیشتر عده ای در کشاورزی و دامپروری جان مردم به خطر بیفتد. معاونت مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت می گوید: حقیقت این است که از نظر قانون، مسئولیت نظارت امور دام بر عهده سازمان دامپزشکی و پرورش دام نیز بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است. به همین سبب وزارت بهداشت و درمان نظارت بر این اماکن را طبق قانون ندارند. اگر نظارتی در این محل ها داریم نظارت بهداشتی محل است و نه دام و خوراک آن. اگر تخلفی ببینیم موظف به گزارش آن به دستگاه مرتبط هستیم و نمی توانیم اقدام قانونی بکنیم. به همین دلیل نمی توانم بگویم این صحت دارد یا خیر.

مره صدق با بیان اینکه در تمام دنیا درگیری و تداخلی بین بخش کشاورزی و بهداشت و درمان وجود دارد که باعث تشکیل سازمان غذا و دارو شده که زیرنظر هیچ کدام از این وزارتخانه ها نیست، می گوید: نظارت بر موادغذایی در تمام مراحل به بخش بهداشت سپرده شده است. نحوه سم پاشی، استفاده از کود و… در کشور ما به سازمانی که بین دو وزارتخانه بهداشت و درمان و کشاورزی هماهنگی به وجود آورد نیاز است تا در رابطه با چگونگی تهیه موادغذایی به ویژه موادغذایی ترابری شده و نحوه سم پاشی و میزان استفاده از کود بررسی های لازم صورت گیرد.

حسینعلی شهریاری نیز می افزاید: کودهای شیمیایی یکی از مشکلات جدی است که قطعا با شیوع سرطان ها نیز ارتباط تنگاتنگی دارد. در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی هم باید تا پایان برنامه پنجم توسعه ۲۵ درصد محصولات را ارگانیک ارائه کند و از سموم شیمیایی استفاده نکند. سموم شیمیایی را چندین بار در کمیسیون بهداشت مورد بررسی قرار دادیم و باید از وزیر بهداشت و کشاورزی دعوت شود تا گزارشی از اقدامات استفاده از سموم شیمیایی ارائه دهند.

استخرهای بدون مجوز از وزارت بهداشت


استفاده از مواد ضدعفونی غیرمجاز در برخی استخرها باعث بیماری های پوستی و عمومی در بسیاری از مراجعه کنندگان به این استخرها شده است. سیدرضا غلامی با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان، زیرمجموعه های این وزارتخانه و بخش های خصوصی مجوز بهره برداری را صادر می کنند، می گوید: برای صدور مجوز بهره برداری استعلام هایی می کنند که یکی از آنها استعلام صلاحیت بهداشتی است. اگر استعلام کردند پس از بازرسی و تحقیقات، جواب آن را می دهیم. اما اگر استعلامی از ما نخواهند ما هم خبر پیدا نمی کنیم که این مجوز صادر شده و در نظارت های دوره ای مشخص می کنند متوجه می شویم که این استخرها فعال هستند به همین منظور مراحل قانونی آن را دنبال می کنیم. وی در ادامه می افزاید: مناسب ترین ضد عفونی در کشورما ترکیبات کلر به استثنای گاز کلر است. گاز کلر مسمومیت ایجاد می کند. استفاده از آن راحت و ارزان است و باقی ماندگی که دارد باعث می شود آلودگی ثانویه که به دلیل شنا ایجاد شده، از بین برود. البته از یو وی، ازن و… نیز استفاده می شود.

مصرف دخانیات


فرهنگ اشتباه استعمال دخانیات به ویژه قلیان بین جوانان رواج پیدا کرده است. سیامک مره صدق، نماینده مجلس با اشاره به اینکه اولین اقدامی که در مورد دخانیات مجلس پیشنهاد کرد وضع مالیات های سنگین است، می گوید: با افزایش قیمت سیگار می توان کاری کرد که جوان ها و افرادی که سن پایین دارند به سمت سیگار کشیده نشوند.

دومین قدم این است که آموزش و پرورش، آموزش مضررات سیگار، الکل و موادمخدر را در دبیرستان ها و حتی دبستان ها شروع کند. رسانه های جمعی نیز باید خطرات استعمال دخانیات را به کرات از طریق شیوه های اثرگذار مطرح کنند. تکیه وزارت بهداشت بر این است که با همکاری رسانه ملی برنامه هایی داشته باشد که جلوی مصرف آن گرفته شود. در مورد قلیان هم تصویب نامه ای وجود دارد که مصرف آن را در اماکن عمومی ممنوع کرده است.

متاسفانه به بهانه های غیرقابل قبول قلیان عرضه می گردد. از طرف دیگر از تنباکوهای طعم دار، مصنوعی و معطر استفاده می شود که ضرر آن به مراتب بیشتر از تنباکوی معمولی است. معاونت مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه سیگارها ضررهای بسیاری دارد می گوید: هر چیزی از حالت معمولی اولیه خودش خارج شود، حتما ترکیباتی به آن اضافه شده است. معمولی ترین سیگار، همان سیگارهای قدیمی سیگارهای دستی پیچ است و روی بقیه سیگارها به ویژه سیگارهای لایت فرایندی صورت گرفته است.

موادغذایی و فست فودها


شایعه استفاده از آشغال گوشت و مرغ برای تهیه سوسیس و کالباس در میان مردم نگرانی هایی را ایجاد کرده است. سیدرضا غلامی درباره ناسالم بودن فست فودها به ویژه سوسیس و کالباس می گوید: این مواد همیشه ناسالم نیست. سوسیس و کالباس های تولید کشور بر مبنای پروانه ساخت کنترل می شوند. بخشی از آن هم زیر نظر سازمان دامپزشکی کشور است. مگر اینکه به صورت غیر قانونی و نامشخص با برچسب تقلبی تولید شود. مردم عادی نمی توانند تشخیص دهند که این برچسب ها تقلبی است یا خیر.

ناظران وزارت بهداشت و درمان در بازدیدهایشان به این محصولات مشکوک شده، آن را آزمایش کنند و مشخص شود از سلامت لازم برخوردار است یا خیر. سازمان غذا و دارو هم در قالب طرح نظارت بر تولید محصولات غذایی این کار را انجام می دهند که باعث نظارت دوطرفه می شود. در فست فودها مکلفند فقط از محصولاتی که دارای آرم و مشخصات قانونی است، استفاده کنند. به همین منظور ناظران اگر فست فودها از محصولات قانونی استفاده کنند، برمبنای تعریف سیستماتیک نمونه ای را انتخاب کرده و آزمایش می کنند.

به گفته حسینعلی شهریاری در اکثر محصولات غذایی مشکل داریم ولی تا وقتی که مکتوب نشده است در مورد آن حرفی زده نشود، تا مردم دچار تشویش و نگرانی نشوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات