وزارت آموزش و پرورش، گزارش درمانی دانش آموزان حادثه دیده شین آباد را منتشر کرد.

به گزارش افکارنیوز، حوالی ساعت ۸: ۳۰ پانزدهم آذرماه ۱۳۹۱، بخاری نفتی کلاس چهارم مدرسه انقلاب اسلامی شهر شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر دچار آتش سوزی شد که در این حادثه ۲۶ دانش آموز دچار سوختگی شدند.

پس از حادثه، اقدامات انتقال آنان به بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه صورت پذیرفت و تعدادی نیز به بیمارستان تبریز، مشهد و اصفهان منتقل شدند و در این مراکز اقدامات اولیه و حیاتی صورت پذیرفت.

با تأکید وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اینکه اقدامات درمانی دانش آموزان در یک مرکز تخصصی و با یک تیم پزشکی مجرب صورت پذیرد، کمیته پیگیری در وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت تشکیل شد و در جلسه ای که در ۱۰ مهر ماه با حضور پزشکان جراح دانش آموزان و نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در بیمارستان حضرت فاطمه (س) تشکل شد.

در این جلسه مقرر شد:

۱-درمان دانش آموزان توسط یک تیم جراحی مجرب با مدیریت دکتر امامی و دکتر فاطمی انجام شود.

۲- برای هر دانش آموز یک طرح درمانی تهیه شود.

۳-اقدامات درمانی در یک مرکز بیمارستانی با امکانات ویژه انجام گیرد.

در آخرین تلاش ها، نمایندگان وزارت علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان در دفتر وزیر آموزش و پرورش تشکیل جلسه دادند و اعلام شد با توجه به اینکه بچه ها در سن رشد هستند درمان فرآیندی طولانی و مستمر است که سالانه یک میلیارد تومان هزینه دارد و این امر از عهده یک وزارتخانه به تنهایی ساخته نیست، از همه مسئولان، دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار می رود با اختصاص یک ردیف مستقل در بودجه آموزش و پرورش از دغدغه های دانش آموزان و خانواده های آنان در خصوص درمان های آینده بکاهند و تصمیماتی جدی در خصوص آینده شغلی مستمری مادم العمر، اتخاذ کنند.

اقدامات انجام شده از سوی آموزش و پرورش آذربایجان غربی:

در آن روز تلاش های مسئولان برای درمان بچه ها آغاز شد و تاکنون بچه ها بارها تحت جراحی متعدد قرار گرفته اند و تلاش برای کاهش آلام و دردها انجام شد.

تمام امور مربوط به درمان دانش آموزان که نیاز به مراجعه به پزشک داشته اند طی هماهنگی به عمل آمده با مراجعه به اداره و تأمین وسیله ایاب و ذهاب مناسب از قبیل بلیط رفت و برگشت با هواپیما، اتوبوس، خودرو و اسکان دانش آموزان و همراهان آنان از طریق اداره کل صورت گرفته و برای وقت تعیین شده پزشکان جهت معاینه اعزام می شوند.

درصد سوختگی دانش آموزان در این حادثه از ۶ تا ۳۴ درصد گزارش شده است که از ۲۶ دانش آموز حادثه دیده ۱۳ نفر تاکنون بهبود یافته و دیه و خسارات دریافت کرده اند و ۱۳ دانش آموز دیگر مراحل درمانی را در بیمارستان فاطمه الزهرا (س) طی می کنند.

همچنین در خصوص رسیدگی به مشکلات روانی و درمانی دانش آموزان از طریق واحد مشاوره آن اداره کل همه روزه گروهی از مجرب ترین مشاورها به محل بستری دانش آموزان در تبریز و ارومیه اعزام و به مشکلات دانش آموزان رسیدگی و پیشنهادات لازم را برای اجرای ارائه کرده اند.

ارائه خدمات مشاوره ای به دانش آموزان و اولیای آنان، اسکان اولیای دانش آموزان در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، تهران، اصفهان، مشهد، امکان بازدید از مراکز زیارتی و گردشگری و تفریحی شهرهای تهران، اصفهان و مشهد برای دانش آموزان مورد نظر و خانواده آنان، تهیه بلیط هواپیما برای دانش آموزان به مقصد تهران، اصفهان و مشهد در طول مدت درمان از جمله اقداماتی است که از محل اعتبارات تخصیصی وزارتی و اداره کل استان صورت گرفته است.

مجموع هزینه ها در طول این زمینه تا آخر آبان ماه ۹۲ به عدد سه میلیارد و ۵۱۱ میلیون ریال رسیده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات