رییس پلیس کشور، استرالیا را عمده ترین مقصد قاچاق اتباع ایرانی به خارج از کشور اعلام کرد و گفت: حدود یک میلیون تن از اتباع غیرمجاز نیز در کشور ما حضور دارند.

به گزارش افکارنیوز، سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه سومین کارگاه عملیاتی منطقه ای مبارزه با قاچاق انسان در جمع خبرنگاران، گفت: تعداد اتباع خارجی مجازی که در کشور ما حضور دارند، حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن است که عمده آنان را اتباع افغان تشکیل داده و در این بین افرادی نیز که برای ادامه تحصیل و انجام کارهای تحقیقاتی به کشور ما آمده اند، حضور دارند.

به گفته احمدی مقدم، حدود ۵۰۰۰ تن نیز از افرادی هستند که برای اقدامات علمی و تحقیقاتی به کشور آمده اند.

وی با بیان اینکه بین ۹۵۰ هزار تا یک میلیون تن از اتباع خارجی حاضر در کشور نیز به شکل غیرمجاز هستند، گفت: اگر به دهه قبل برگردیم، به این رقم یک میلیون افزوده می شد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن از اتباع غیرمجاز از کشور ترد می شوند، گفت: البته در این آمار شمار افرادی که در نقطه صفر مرزی از ورود قانونی شان به کشور جلوگیری می شود را لحاظ نمی کنیم، وگرنه آمار بیش از این می شود.

احمدی مقدم با بیان اینکه روند حضور غیرقانونی در کشور رو به کاهش است، ادامه داد: البته این امر ممکن است مطلوب ما نباشد، اما مجموعه امکانات و شرایط اجازه سرعت بیشتر را در این حوزه به ما نمی دهد.

رییس پلیس کشور درباره کمک های اعطا شده از سوی نهادهای بین المللی نیز خاطرنشان کرد: ممکن است در حوزه وزارت کشور اعتباراتی تعلق گرفته باشد، اما در بحث پلیس، اعتباری از نهادهای خارجی به ما تعلق نگرفته و در بودجه خودمان نیز اعتبارات کم است.

وی درباره فعالیت باندهای قاچاق انسان نیز اظهار کرد: آمار دقیقی در این خصوص ندارم، عمده باندها برای قاچاق اتباع افغان فعالیت می کنند که متاسفانه بسیاری از آنان کلاهبردارند و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای این اتباع می شوند.

احمدی مقدم درباره قاچاق اتباع ایرانی به خارج از کشور نیز گفت: در این خصوص اتباع عمدتا به شکل قانونی از مسیرهایی مانند تایلند و… خارج شده و پس از آن به کشورهایی نظیر استرالیا و پس از آن کانادا قاچاق می شوند که البته عدد آن قابل توجه نیست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات