دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در تایید دسترسی آسان به مواد مخدر از افزایش اعتیاد زنان از ۵.۳ به ۹.۸ خبر داد و گفت: رسانه ها شلاق قلم و دوربین خود را به پیکر مسئولان مبارزه با مواد مخدر بزنند.

به گزارش افکارنیوز، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی در نخستین نشست خبری خود با عنوان دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، ضمن تشریح گزارش ۱۰۰ روزه فعالیت ستاد گفت: کشور ما هزینه های زیادی را در مبارزه با مواد مخدر از لحاظ اقتصادی، مالی، اجتماعی، انسانی و حتی سیاسی می پردازد و با همه دشواری هایی که داریم همچنان از قاچاقچیان عقب تر هستیم.

وی گفت: علیرغم اینکه مبارزات ایران با حوزه مواد مخدر از استانداردهای جهانی بیشتر است، اما گردش مالی بیش از هزار میلیارد دلاری رقم وسوسه انگیزی است که قدرت ریسک و استفاده از آن را بالا می برد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به موقعیت جغرافیایی ایران و همجواری با کشور افغانستان که به عنوان اولین کشور تولید کننده مواد مخدر است، گفت: طبق گزارش سازمان ملل امسال ۲۰۹ هزار هکتار زمین افغانستان به کشت مواد مخدر اختصاص یافته که می تواند تولید شش هزار تن مواد مخدر را تامین کند، لذا موضوع اصلی کشور ایران هم مرزی با افغانستان است و باعث شده به عنوان یکی از مسیرهای ترانزیت مواد مخدر قرار بگیرد.

کشت مواد مخدر و گرایش به آن رو به افزایش است


وی با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم تا در مرزها و منطقه همجواری با افغانستان کماکان مقابله با مواد مخدر را افزایش دهیم گفت: آمارهای جهانی نشان می دهد که کشت مواد مخدر و گرایش به آن رو به افزایش است و این موضوع به معنای افزایش تعداد معتادان است.

تجویز استفاده از مخدرهای صنعتی و روانگردانها برای درمان مشکلات گوناگون


رحمانی فضلی تصریح کرد: نوع محصولاتی که عرضه می شود از جمله مخدرهای صنعتی و روان گردان ها باعث شده مشکلاتی در بخشهای مختلف اجتماع به وجود بیاید به این معنا که افراد دارای اضافه وزن، افسردگی، افرادی که تمرکز حواس در شب امتحان ندارند یک نسخه پیچیده می شود. همچنین به افراد دارای ناتوانی جنسی و افرادی که از لحاظ اخلاقی، شخصیتی و روحی و جسمی دارای مشکلاتی هستند استفاده از این مواد توصیه می شود.

وی هشدار داد: سطح آشنایی مردم از این مواد بسیار کم است و اعتیاد تنها به شکل سنتی آن در اذهان مردم شکل گرفته، در حالی که امروز در حوزه مخدرهای صنعتی بسیاری از افراد در خانواده به ویژه فرزندان به آن مبتلا هستند و خانواده ها از آن اطلاعی ندارند.

آشنا نبودن خانواده ها به استعمال مواد مخدر از علل افزایش گرایش به مخدرهای صنعتی


رحمانی فضلی نبودن آشنایی کافی خانواده ها با روشهای استعمال مواد مخدر را یکی از علت های افزایش گرایش به سمت مخدرهای صنعتی عنوان کرد و گفت: تا زمانی که سطح آگاهی و هوشیاری جامعه افزایش پیدا نکند، کماکنان با این مشکلات مواجهیم.

وی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم در جامعه اسلامی با موضوع مواد مخدر به صورت ریشه ای و عمیق برخورد کنیم، ادغان کرد: برنامه های ستاد در حوزه پیشگیری، درمان و مصونیت یابی پس از درمان از جمله تامین اشتغال و مسائل بهداشتی روانی معتادان از برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد.

۸۰ درصد از درمان اعتیاد توسط بخش خصوصی و NGOها انجام می شود


دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد از درمان اعتیاد توسط بخش خصوصی و NGOها انجام می شود، گفت: رویکرد اصلی ستاد در مبارزه با مواد مخدر اجتماعی محور است و تلاش می کنیم تا تمام بدنه جامعه در این موضوع درگیر شوند و به تعبیر رهبری که مواد مخدر را بلای بزرگ و تهدید عظیم خوانده باید به سمت ریشه کنی آن حرکت کنیم.

رحمانی فضلی به نخستین جلسه مشترک خود با روسای NGOهای فعال در حوزه مواد مخدر اشاره کرد و گفت: باید تاسیس NGOهای مرتبط با مواد مخدر را تسهیل کنیم. همچنین در ارتباطی که با دانشگاه های علوم پزشکی خواهیم داشت، تشکیل اتاق فکر به دنبال برگزاری سمینارهای هم اندیشی و انجام پژوهش های میدانی نظرسنجی در این حوزه را دنبال می کنیم.

ترانزیت مواد مخدر به سمت دریاها سوق یافته است


گزارش تکان دهنده از جنایت ها و قتل های ناشی از توهم مصرف شیشه رسانه ای می شود


وی از انجام ۸۰ درصد مقابله با مواد مخدر در مرزها خبر داد و گفت: در بازدیدی که از مناطق شرقی داشتیم حدود ۳۰۰ کیلومتر به خوبی پوشش داده شده بود و امیدواریم تا تابستان ۳۰۰ کیلومتر دیگر نیز در پوشش مناسب قرار بگیرد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش اعظمی از ترانزیت مواد مخدر که در ایران انجام می شود از مرزها به دریا سوق یافته است، گفت: مواد مخدر صنعتی و روان گردان ها بسیار حائز اهمیت هستند و در شش ماهه نخست امسال ۲۰۰ لابراتوار کشف و منهدم شده و گزارش بسیار تکان دهنده ای نیز از جنایت ها و قتل هایی که به علت توهم مصرف شیشه اتفاق افتاده تهیه شده است که مستند است و در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

تایید دسترسی آسان به مواد مخدر توسط عالی ترین مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور


وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در امر مبارزه با عرضه مواد مخدر بین دستگاه ها هماهنگی وجود ندارد و همچنین میزان دسترسی آسان است یا خیر؟ پاسخ داد: ستاد مبارزه با مواد مخدر نقش سیاستگذاری و نظارت دارد و قطعا نیروی انتظامی و قوه قضائیه که مسئولیت اجرایی دارند به این بخش می پردازند اما اینکه دسترسی آسان است؟ باید بگویم بله متاسفانه هست و پژوهش ها نیز دسترسی آسان را تایید می کنند.

کشف محموله هفت تنی از یک بارکش در دو ماه گذشته


وی ادامه داد: با نظارتی که طی سه ماه گذشته بر روند مبارزه وجود داشته و با تلاشی که صورت گرفته جمع آوری معتادان خیابانی عملکرد مناسبی بوده به طوری که ۸۰ درصد از دستگیرشدگان که خود توزیع کننده مواد مخدر بودند از سطح شهر جمع آوری شدند.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی در بحث مقابله فعال تر از گذشته شده گفت: در سه ماهه گذشته ۵۵۵ مورد عملیات و درگیری مسلحانه داشتیم که نتیجه آن رشد ۲۲ درصدی کشفیات نسبت به سه ماه قبل تر آن است.

وی تاکید کرد: تلاش ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی کاهش میزان دسترسی به مواد مخدر است و با توجه به اینکه قاچاق مواد مخدر از مرزهای خشکی به دریا انتقال یافته و دریا هم در بخشهایی که مرز جمهوری اسلامی ایران است امر مقابله با شدت ادامه دارد، توانستیم یک محموله هفت تنی را از یک بارکش در دو ماه گذشته کشف کنیم.

وی گفت: در دریاهای آزاد نیز با همکاری سایر کشورهای منطقه و با استفاه از دیپلماسی بین المللی امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر در دریاها ادامه دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات