در سراسر دنیا گروه های وسیعی از مردم وقت خود را صرف فعالیت های داوطلبانه می کنند. انگیزه همه این افراد صرف نظر از نوع فعالیت شان، کمک مادی یا معنوی به دیگران و به خصوص افراد آسیب دیده است.

به گزارش افکارنیوز، هنگامی که اتفاقی به بزرگی جاری شدن یک سیل یا زمین لرزه در کشور رخ می دهد، همه در تلاش هستند تا دست در دست هم داده و مرحمی بر دل های شکسته افراد نیازمند بگذارند، افرادی که به جبر روزگار یا آن چیزی که می توان آن را حوادث انسان ساز نامید، بی خانمان یا آسیب دیده اند و نیاز به یاری مردم و مسئولان دارند و در این میان همه تلاش دارند تا شرایط را برای این افراد آسیب دیده آسان تر کرده تا آنها بتوانند به راحتی قبل روزگار، سپری کنند.

بازیگران، موسیقی دانان، اهالی هنر و سیاست همواره به دلیل سبک هنری، مدل مو، آرایش، نوع پوشش و حتی نحوه اظهارنظرهایشان، مورد استقبال آحاد مردم از جمله جوانان و نوجوانان بوده اند. هنرمندان و ورزشکارانی که بسیاری از جوانان در رویاهای خود به مانند آنها بودند را می پرورانند و تمام هم و غمشان این است که به مانند آن بازیگر مورد علاقه یا فلان ورزشکار شوند. اما تمامی الگوهایی که می توان از یک هنرمند، ورزشکار و… گرفت، مربوط به ظاهر یا صراحت لهجه نمی شود و گاهی اقدامات بشردوستانه این افراد معروف می تواند گام مهمی در راستای کاهش آلام بشری باشد.

اینکه شما بدانید بازیگر مورد علاقه تان حاضر است در موقع بروز حوادث و سوانح، فارغ از تمامی گرفتاری هایش به میدان آمده و برای کمک به همنوعانش، ساعت ها پای صندوق های جمع آوری کمک های نقدی بایستد یا روزها در چادرهای جمع آوری اقلام غیرنقدی پاسخگوی مراجعان باشد، موجب می شود علاوه بر آن که علاقه تان به این افراد بیشتر شود، آنها را به عنوان الگویی برای ادامه راه و کمک به تسکین درد نیازمندان و حادثه دیدگان انتخاب کنید.

فرح ناز رافع در توضیح چرایی جذب هنرمندان، ورزشکاران و سیاستمداران در سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، گفت: در سراسر ایران افرادی هستند که بیش از سایر افراد، به امر خدمت رسانی و یاری مددجویان توجه ویژه دارند، از این رو ممکن است برخی از این افراد از چهره های ورزشی، سیاسی و هنری باشند که این مسئله می تواند در جذب دیگر افراد نیز امری تسهیل کننده باشد.

وی با بیان اینکه پاسخگویی به نیاز افراد و اقشار بی بضاعت، اجرای فراخوان های مردمی برای جمع آوری کمک در زمان وقوع حوادث، جمع آوری کمک از طریق استقرار صندوق در اماکن، ارائه حمایت های روانی به آسیب دیدگان و… از جمله وظایف سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر است، گفت: حضور افراد معروف و نام آشنا می تواند برای مردم بسیار موثر باشد، به گونه ای که افراد با دیدن یک بازیگر معروف که تنها در فیلم ها و سریال ها آنها را دیده اند، در پشت صندوق جمع آوری کمک های مردمی ترغیب به کمک می شوند و حتی دیدن یک ورزشکار معروف در محل حادثه علاوه بر آن که موجب قوت قلب حادثه دیدگان می شود، توجه سایر مردم را نیز برای کمک به افراد جلب می کند.

رافع با بیان اینکه سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران هر ساله میزبان هنرمندان، ورزشکاران و اهالی سیاست است که می خواهند عضو این سازمان شوند، گفت: هنرمندان، سیاستمداران و ورزشکاران زیادی عضو هلال احمر هستند که این جمعیت از توان این افراد در هنگام حوادث استفاده خواهد کرد.

همچنین چرخ ساز، رییس جمعیت هلال احمر شمیرانات تهران نیز با اشاره به عضویت تعداد زیادی از اهالی هنر و سیاست این منطقه از شمال تهران در جمعیت هلال احمر، گفت: چندی پیش نیز محمدرضا عارف که به تازگی با حکم رییس جمعیت هلال احمر، به عنوان مشاور انتخاب شده، با حضور در ساختمان جمعیت هلال احمر شمیرانات، ضمن پرکردن فرم، عضو داوطلب جمعیت شد.

به گفته چرخ ساز، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، فاطمه و محسن هاشمی رفسنجانی، دکتر سیدمحمد خاتمی (رییس جمهور پیشین) ، دکتر حمیدرضا آصف (وزیر پیشین امور خارجه) ، دکتر محمدجواد ظریف (وزیر فعلی امور خارجه ایران) ، حجت الاسلام غلامحسن محسنی اژه ای (دادستان کل کشور) ، دکتر غلامحسین الهام (سخنگوی پیشین دولت نهم و دهم) ، محمد رویانیان (مدیرعامل باشگاه پرسپولیس) ، محمدرضا گلزار (بازیگر) و… از اعضای جمعیت هلال احمر شمیرانات هستند.

در میان هنرمندان و سیاستمدارانی که چرخ ساز از آنها نام برد، می توان نام بسیاری از افرادی را که در گذشته و حال دارای سمت های زیادی بودند را از جمله نام بازیگران، مداحان و سیاستمداران زیادی را یافت. در میان جمع کثیری از هنرمندان می توان اسم ورزشکاران و پهلوانانی همچون علیرضا حیدری و هادی ساعی را نیز دید، به گونه ای که علیرضا حیدری قهرمان چندین دوره کشتی جهانی در آیین نکوداشت داوطلبان اعلام کرد که پیرو فعالیت های بشردوستانه اش، قصد دارد ساختمانی را احداث کند که در آن بیش از ۱۰۰ تن از بچه های یتیم را نگهداری کند.

هادی ساعی نیز یکی دیگر از بزرگان عرصه ورزش که این روزها نامش با شورای شهر و اظهارنظرهای تندش گره خورده نیز با اینکه دبیر ویژه یونسکو در امور صلح و انسان دوستی در قاره آسیا و ایران است، مدت ها قبل با حضور در ستاد بحران زلزله بم، تمامی مدال های جهانی خود را برای کمک به مردم زلزله زده این منطقه به فروش گذاشت.

یکی دیگر از افراد معروفی که به صورت داوطلبانه عضو جمعیت هلال احمر است، هوشنگ شهبازی، خلبان شجاع ایرانی است که با مهارت تمام توانست هواپیمای ایرانی را در باند فرودگاه سالم به زمین بنشاند. او که خود را یک داوطلب هلال احمر می داند، گفت: من در هر لباسی چه خلبانی و چه هلال احمر، آماده خدمت به مردم هستم.

همچنین از دیگر هنرمندان عضو جمعیت هلال احمر می توان به چهره نام آشنای عرصه موسیقی سنتی یعنی علیرضا افتخاری اشاره کرد. او که بارها در اظهاراتش در جمع داوطلبان گفته که از مسئولان هلال احمر می خواهد تا شعری به همین مناسبت به نام داوطلبان نوشته شود تا توسط او خوانده شود، نیز یکی دیگر از اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر است. در میان اسامی بازیگران و هنرمندان می توان به عضویت یکی از مداحان اهل بیت نیز اشاره کرد و این فرد کسی نیست که جز «حسین امینی تاری» که با صدایش جمعیت هلال احمر را یاری می کند.

دایره بزرگ اعضای داوطلبان این سازمان تنها به هنرمندان و ورزشکاران ختم نمی شود، چرا که در میان اسامی افراد معروف، چهره های نام آشنای عرصه سیاست نیز می توان یافت. اسامی همچون آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و… نشان از اهمیت این سازمان در مواقع بحران دارد.

حضور چشمگیر بازیگران، هنرمندان، اهالی سیاست و ورزش نباید تنها معطوف به زمان حوادث و بحران ها شود و راه اندازی کانون هنرمندان سازمان داوطلبان گام موثری در راستای سازماندهی این افراد است، به گونه ای که در این کانون علاوه بر ارائه آموزش های امدادی به این افراد، می توان سیاست و برنامه های کلی در مورد نحوه چگونگی استفاده از این افراد نیز مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان از ظرفیت این افراد در مواقع حوادث و سوانح بیشتر استفاده کرد.

حضور بازیگر در هلال احمر


لیست اعلامی از سوی سازمان داوطلبان و جمعیت هلال احمر شمیرانات از بازیگران، هنرمندان، ورزشکاران و سیاستمداران عضو هلال احمر به شرح ذیل است.

مریلا زارعی، پروانه معصومی، پژمان بازغی، پرستو صالحی، امید زندگانی، بهنوش بختیاری، امین تارخ، حامد بهداد، محمدرضا شریفی نیا، مهران رجبی، رابعه اسکویی، شهاب عباسی، ناصر ممدوح، مسعود اطیابی، فاطمه گودرزی، بهمن دان، الیزابت امینی، عزت الله انتظامی، مجید اخشابی، ملکه رنجبر، حسام الدین سراج، احمد نجفی، داریوش فرهنگ، رضا فیاضی، آتش تقی پور، مهدی هاشمی، اصغر همت، شهاب حسینی، حسن جوهرچی، محمد اصفهانی، فلور نظری، ماه چهره خلیلی، لیلا بلوکات، سپند امیرسلیمانی، حسن شکوهی، داوود رشیدی، معراج محمدی، محمدرضا گلزار، افسانه بایگان، اردلان شجاع کاوه، جعفر دهقان، عنایت الله بخشی، هما روستا، جمشید مشایخی، محمدرضا ایرانمنش، پویا امینی، سیدمجید صالحی، داوود ناقور، حبیب الله کاسه ساز، حسن بشکوفه، مهدی کریمی، فریما پیروزپی، مهتاب نصیرپور، نرگس محمدی، نفیسه روشن، الهام حمیدی، فرهاد آئیش و عباس غزالی.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات