با وجود تحقیقات گسترده و مطالعات زیاد روی بیماران حضوریافته در این مراکز هنوز به صورت قطعی و مشخص معلوم نشده که علت اصلی بروز این بحران در میان ساکنان شهر اهواز چیست.

صدا گرفته، صورت ملتهب و هراسان با نگاهی که التماس از آن می بارید دو دستش را چندبار به قفسه سینه زد و به دکتر اشاره کرد که یعنی نفسم بالا نمی آید. مرد جوان و سبزه رو صدا نداشت و حتی اگر همسرش که با بغض و نگرانی کمک خواست، چیزی نمی گفت هم، از ترسی که توی چشمهایشان می دیدی می توانستی فریاد کمک را بشنوی.
خانم پرستار دستش را از جیب روپوش سفیدش بیرون آورد، بازوی زن را گرفت و با لحنی حاکی از اطمینان رو به مرد جوان و همسرش گفت «نگران نباشید، نگران نباشید الان همه چیز درست می شود. »

بعد آنها را به اتاقی راهنمایی کرد که خانم دکتری جوان در انتظارشان بود تا پروسه درمان را شروع کند. اینجا مرکز تحقیقات بیماری های ریه در بیمارستان امام خمینی شهر اهواز است؛ مرکزی که کمتر از یک ماه پیش کار خود را به صورتی ضربتی با چندین متخصص، پزشک و پرستار آغاز کرد تا یک بیماری نوظهور در میان شهروندان اهوازی را کنترل و درمان کند.


همه چیز از دهم آبان ماه گذشته آغاز شد؛ وقتی اهواز اولین بارش زمستانی باران را به خود دید؛ بارشی که تا ساعت های میانی شب ادامه پیدا کرد. باران در این شهر گرمسیری با تابستان های داغ و هوای آلوده به طعم انواع آلاینده های صنعتی و طبیعی می توانست بهترین اتفاق باشد. اما این باران برای همه اهوازی ها شادی آور نبود. دست کم تا ۴۸ساعت پس از آن روز، حدود ۷۰۰نفر از اهالی این شهر هراسان و سراسیمه به مراکز درمانی و بیمارستان های شهر مراجعه کردند و مشکل همه آنها یک چیز بود: تنگی نفس.


این یعنی بارانی که قرار بود نفس گرفته اهواز را باز و شر آلاینده ها را از سرش کم کند، خودش به مشکلی برای شهروندان بدل شده بود و نفس عده ای از اهالی را گرفت. ماجرا به همان ۴۸ساعت خلاصه نشد از همان شب دهم آبان ماه تا آخرین ساعات پایانی روز گذشته هنوز تعدادی از اهوازی ها گرفتار این بیماری می شوند. ناگهان نفسشان بند می شود، ریه هایشان گیر می کند و توانشان برای دم و بازدم طبیعی و گرفتن اکسیژن هوا تحلیل می رود. بر اساس آمار حدودی اعلام شده از سوی مسوولان شهر اهواز تاکنون بیش از ۲۱هزار مراجعه به مراکز درمانی این شهر با همین علایم و نشانه ها ثبت شده است.

البته شواهد حکایت از آن دارد که این ماجرا تنها در شهر اهواز خلاصه نمی شود، آنگونه که یکی از مدیران این مرکز به «شرق» می گوید این بیماری علاوه بر مرکز در برخی دیگر از شهرهای استان خوزستان مانند آبادان، ماهشهر و امیدیه نیز مشاهده شده است و مراجعاتی به مراکز درمانی با همین نشانه ها ثبت شده است.


عبدالرضا عفراوی، یکی از شهروندان اهوازی است که همسر ۴۰ساله و دختر ۲۱ساله اش هردو در اولین شب پس از بارش دچار علایم تنگی نفس شدند، او همان شب مجبور شد همسر و دخترش را به بیمارستان گلستان که در نزدیکی خانه اش بود برساند.

آقای عفراوی شرح ماجرا را برای «شرق» اینگونه توضیح می دهد: «آن شب ساعت حدود ۱۲ بود که همسرم ابتدا شروع کرد به سرفه های خشک شبیه سرماخوردگی، اول فکر نمی کردم ماجرا خیلی جدی باشد. چنددقیقه بعد هم دخترم به همین شکل دچار سرفه های خشک شد. هر دو گاهی آنقدر پشت سرهم سرفه می کردند که دچار حالت تهوع می شدند. چند لحظه بعد از این سرفه ها هردو با هم با اشاره دست به من فهماندند که نفسشان بالا نمی آید، حتی نمی توانستند حرف بزنند. من سریع هردو را سوار ماشین کردم و به بیمارستان رساندم. تا صبح آنجا بودیم و پزشکان با دادن داروها و اسپری هایی به ما کمک کردند. »

او ادامه می دهد: «مدتی که ما در بیمارستان بودیم چندین نفر دیگر با همین علایم و مشخصات به بیمارستان مراجعه کردند و برخی هم بستری شدند. همسر و دختر من تنها چند ساعت آنجا بودند و کمی که حالشان بهتر شد آنها را به خانه بردم، الان حال دخترم کاملا خوب شده است اما همسرم همچنان سرفه های خفیفی دارد. »

به گزارش افکارنیوز، با زیادشدن تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی با همین ویژگی ها بلافاصله نهادهای مختلف در سطح ملی و استانی برای پی بردن به عامل این مشکل و کنترل آن وارد عمل شدند. سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت بهداشت، ستاد بحران کشور، استانداری، اورژانس و مرکز بهداشت استان خوزستان و چندین نهاد و دستگاه دیگر از جمله آنها بودند.

از سویی، با توجه به اینکه اهواز یکی از کلانشهرهای دارای آلودگی زیاد در ایران است، در وهله اول انگشت اتهام به سمت مراکز صنعتی از جمله صنایع پرشمار نفتی و صنایع فولاد، کربن و… نشانه رفت. برخی دیگر نیز آن را نشانه ای از اثرات ریزگردها دانستند. بارش باران اسیدی نیز یکی دیگر از گمانه زنی های مطرح شده در این باره بود. با این وجود اما همه نظریات و گمانه زنی های مطرح شده تاکنون توسط افراد کارشناس رد شده است. به عنوان مثال اگر باران اسیدی عامل چنین بیماری می بود، در پی بارش های قبلی یا پس از قطع شدن بارش ها باید نشانه های این بیماری نیز از بین می رفت.

با این حال با وجود گذشت ۳۰روز از بروز اولین نشانه های این موضوع، تا روز گذشته نیز که هوای اهواز در شرایط بسیار سالم و پایداری قرار داشت، همچنان افرادی که نشانه های این بیماری در آنها دیده می شود، به مراکز درمانی شهر اهواز و به خصوص به مرکز تحقیقات بیماری های ریه که با هدف مقابله با همین مشکل ایجاد شده است مراجعه می کنند. بر اساس آمارهایی که دو روز پیش لاهیجان زاده مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در همین باره به «شرق» داده است، به صورت میانگین روزانه ۲۰۰ مراجعه کننده به دلیل ابتلا به همین بیماری به این مراکز می آیند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات