معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش از اجرای طرح مکمل یاری آهن در ۱۰۰ درصد مدارس متوسطه دوم دخترانه و ۴۰ درصد مدارس متوسطه اول خبر داد.

به گزارش افکارنیوز، محمد چینیان با اشاره به اجرای طرح مکمل یاری آهن که یکی از برنامه های حوزه سلامت و پیشگیری از بروز بیماری ها در بین دانش آموزان دختر است، گفت: هدف از اجرای این طرح، ارتقای دانش و تغذیه دانش آموزان و انجام مداخلات به صورت توزیع قرص آهن است.

وی افزود: بر اساس این طرح، طی ۱۶ هفته در طول سال تحصیلی قرص های آهن (فروسولفات) در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که بر اساس اعتباری که امسال دانشگاه های علوم پزشکی تامین کرده اند، در ۱۰۰ درصد مدارس دخترانه متوسطه دوم و حداقل ۴۰ درصد مدارس متوسطه اول این طرح اجرا می شود.

چینیان با بیان اینکه با توجه به تامین اعتبار و قرص های فروسولفات، اجرای این طرح در مدارس آغاز شده، گفت: آهن از جمله ریزمغذی هایی است که کمبود آن در سطح وسیعی از جهان به خصوص کشورهای در حال توسعه مشاهده می شود.

رابطه مستقیم افت تحصیلی و کمبود آهن در بین دانش آموزان دختر


معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در دوران بلوغ به دلیل افزایش سرعت رشد، نیاز به برخی مواد مغذی افزایش می یابد که در دختران نوجوان با توجه به افزایش نیاز و قرار گرفتن در دوران قاعدگی، کمبود آهن مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند.

به گفته وی، کاهش توان ذهنی و قدرت یادگیری، افت تحصیلی، خستگی زودرس، ضعف و بی حالی، افزایش ابتلا به بیماری ها و کاهش مقاومت در برابر بیماری ها از جمله عوارض شایع کمبود آهن در دختران نوجوان است.

چینیان خاطر نشان کرد: طرح مکمل یاری آهن در دختران نوجوان با هدف ارتقای سطح سلامت این گروه سنی گامی موثر در پیشگیری از این کمبود و پرورش مادرانی توانمند و نسلی سالم خواهد بود.

وی تاکید کرد: با توجه به اهمیتی که این طرح دارد، آموزش و پرورش هر ساله با همکاری وزارت بهداشت از طریق دانشگاه های علوم پزشکی اقدام به اجرای این طرح در مدارس دخترانه می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات