گروهی از روانشناسان دانشگاه واشنگتن در یک بررسی جدید به رابطه عجیب بین تُن صدا با تخمین زدن قد افراد بدون دیدن آنها پی بردند.

به گزارش افکارنیوز، در این بررسی معلوم شد انسان می تواند تنها با شنیدن صدای فرد دیگر و بدون آن که تصویر ذهنی از ظاهر وی داشته باشند، قد تقریبی او را تخمین بزند.

در این بررسی از تعدادی زن و مرد درخواست شد صدای ضبط شده چند نفر را که اندازه قدشان با هم متفاوت بود و تنها بر اساس تُن صدای گویندگان، قد آنان را بر اساس بلندترین و کوتاه ترین طبقه بندی کنند.

نتایج این بررسی حاکی از آن بود که شنوندگانِ صداهای ضبط شده، در ۶۲ درصد موارد موفق شدند با این شیوه گویندگان بلندقدتر را درست شناسایی کنند. به گفته این محققان این دقت در تخمین قد افراد بدون دیدن ظاهر آنها، بسیار فراتر از یک حدس شانسی و اتفاقی است و می توان از این توانایی انسان برای کمک به شناسایی مجرمان استفاده کرد.

«جان مورتون» ، متخصص روانشناس در دانشگاه واشنگتن گفت: این توانایی به نوعی از صدا نسبت داده می شود که طنین زیر «چاکنای» نام دارد و در مجرای پایینی ریه ها تولید می شود. چاکنای دهانه یا مدخل نای است که تارهای صوتی در آن قرار دارند.

هلث دی نیوز اظهار کرد: مورتون همچنین اظهار داشت: بهترین شیوه برای به تصویر کشیدن پدیده طنین زیر چاکنای این است که تصور کنید داخل یک بطری شیشه ای می دمید که با مقداری مایع پر شده است. در این وضعیت هرچه مقدار مایع داخل بطری کمتر باشد شدت صدا هم پایین تر خواهد بود. به همین ترتیب فرکانس طنین زیر چاکنای بر اساس قد افراد متفاوت است به گونه ای که هرچه قد فرد بلندتر باشد شدت طنین های صوتی که تولید می کنند کمتر خواهد بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات