مدیر کل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید آموزش زیست محیطی ببینند، گفت: متاسفانه مشاهده می کنیم نمایندگان مجلس به دلیل نداشتن دانش زیست محیطی قوانین بسیاری را تصویب کرده اند که باعث خسارات و صدمات بسیاری به محیط زیست شده است.

به گزارش افکارنیوز ، محمد درویش در همایش همیاران محیط زیست که در سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، افزود: دیپلماسی محیط زیست باید در کشور محقق شود چرا که اگر قرار باشد مشکلی مانند مشکل ریزگردها را حل کنیم باید ابتدا به سایر کشورها نشان دهیم که حول محور مشترکی به نام محیط زیست اتفاق نظر داریم.

وی با بیان اینکه باید حیات اجتماعی مردم را با ملاحظات زیست محیطی پیوند بزنیم، بر آغاز آموزش بنیادین از سطح مدارس ابتدایی تاکید کرد و گفت: اکنون با توسعه مدارس زیست محیطی در پی دستیابی به این مهم هستیم.

سرفصل های زیست محیطی به کتب درسی همه مقاطع تحصیلی اضافه خواهد شد

مدیر کل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مدارس زیست محیطی هم از لحاظ ساختاری و ظاهری و هم از نظر محتوای دروسی که به دانش آموزان ارائه می شود جنبه زیست محیطی دارند؛ از تفکیک زباله گرفته تا استفاده از هالوژن برای نورپردازی کلاس ها تا ورود مفاهیم زیست محیطی به کتب درسی از جمله اقداماتی هستند که در این مدارس انجام خواهند شد.

به گفته وی، در مدارس زیست محیطی طرح های پراکنده محیط یار، زیست یار و همیار محیط زیست که درگذشته برای مدارس اجرا می شد، با یکدیگر تلفیق می شود تا در نهایت دانش آموزی که از مدرسه فارغ التحصیل می شود، مطابق با سنش به فهم اکولوژیک دست پیدا کند.

درویش اضافه کرد: علاوه بر اینکه سرفصل های زیست محیطی به کتب درسی همه مقاطع تحصیلی اضافه خواهد شد، تلاش می کنیم که بچه ها تجربیات میدانی در حوزه محیط زیست نیز داشته باشند و از سویی با آموزش معلمان، مدیران و سایر دست اندرکاران مدارس به آنها این آگاهی را می دهیم که همه باید برای حفظ محیط زیست تلاش کنند و اگر بچه ها ملاحظات زیست محیطی معلمانشان را ببینند آنها نیز حتما به محیط زیست احترام گذاشته و از آن حفاظت خواهند کرد.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری اردوهای زیست محیطی در مدارس، اظهار کرد: هر مدرسه ای در طول سال دانش آموزان را به ۲۰ تا ۳۰ اردوی دانش آموزی می برد و ما برنامه ریزی می کنیم که این اردوها جنبه زیست محیطی داشته باشند. به عنوان مثال موزه های تنوع زیستی که در همه استان ها ساخته شده است و نمایش فیلم های بسیار خوب با موضوعات زیست محیطی از جمله مواردی هستند که برای اردوهای زیست محیطی پیش بینی کرده ایم. علاوه بر آن با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صحبت کرده ایم که درهای مناطق حفاظت شده برای دانش آموزان و دانشجویان باز باشد.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم بازدید مردم از مناطق حفاظت شده و باغ های گیاه شناسی کشور برای کسب مفاهیم اکولوژیک، اظهار کرد: به عنوان مثال با گشوده شدن درب باغ گیاه شناسی ملی به روی مردم طی سال گذشته مطالعات نشان می دهد که بازدید از این باغ ۱۸۲ درصد افزایش یافته است.

نمایندگان مجلس باید آموزش زیست محیطی ببینند

مدیر کل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید آموزش زیست محیطی ببینند افزود: متاسفانه مشاهده می کنیم نمایندگان مجلس به دلیل نداشتن دانش زیست محیطی قوانین بسیاری را تصویب کرده اند که باعث خسارات و صدمات بسیاری به محیط زیست شده است. به عنوان مثال در یکی از این قوانین دولت موظف شده به کسانی که تا سال ۶۵ چاه های غیرمجاز حفر کرده اند مجوز بدهد، در صورتی که اگر این نمایندگان آگاهی زیست محیطی داشتند در می یافتند که این قانون در واقع ترویج بی قانونی است.

وی تاکید کرد: علت بحران آب به رویه های غلط قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی باز می گردد که اگر می توانستیم آنها را آموزش بدهیم با چنین مشکلی مواجه نبودیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات