پرنده های مهاجر در دریاچه چیتگر

پرنده های مهاجر و پرواز آنها بر فراز آب ها، تصویری است که تهرانی ها معمولا در فیلم ها و عکس ها دیده اند اما امسال این تصویرها واقعی شده اند و اهالی پایتخت می توانند از نزدیک پرندگان مهاجری را ببینند که به هوای دریاچه چیتگر، به تهران راه پیدا کرده اند.

به گزارش افکارنیوز ، در روزهایی که هوای تهران برخلاف هفته های گذشته پاک و صاف شده و دیگر خبری از وارونگی نیست، پرنده های مهاجر تصویر دیگری به تهران داده اند.

چند روزی است که در منطقه ۲۲ تهران و اطراف دریاچه چیتگر، اهالی برج های سربه فلک کشیده حاشیه دریاچه پرندگان تازه وارد را می بیینند که روی آب پرواز می کنند و زندگی چند ماهه شان را در این محدوده آغاز کرده اند.

چند روز پیش شهردار منطقه ۲۲ ورود این پرنده ها به محدوده دریاچه را تایید کرده و گفته بود: «با بهره برداری از حوزه آبگیر دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) ، اکوسیستم جدیدی برای زیست گونه های جانوری از جمله پرندگان در محیط شهری فراهم شده و با شروع فصل پاییز و با توجه به مناسب بودن محیط و شرایط زیست مناسب، پرندگان دریایی در دریاچه تجمع کرده اند. »

به گفته او تا کنون حدود ۵۰۰ پرنده سازگار با زیست در اکوسیستم جدید پایتخت، در این محدوده دیده شده اند و پیش بینی می شود تعداد آنها بیشتر هم شود.براساس گزارشی که شرق در این باره نوشته است، یکی از نگهبان های دریاچه گفته است: «از یک ماه پیش آمده اند، اول تعدادشان کم بود بعد یکباره زیاد شدند، خیلی هم با مردم راحت هستند و پفک و کرانچی و نون می خورند، گاهی هم دیدم از ماهی های ریز توی آب بر می دارند اما چون ماهی ها خیلی کم روی سطح آب می آیند به همین خاطر بیشتر از غذایی که مردم برایشان می ریزند تغذیه می کنند. »

آنطور که یک پرنده شناس گفته این پرنده ها مهاجرانی از اروپای شرقی و شمال سیبری هستند که برای زمستان گذرانی مثل همیشه به ایران آمده اند و رهسپار تالاب های فارس و خوزستان بودند اما وقتی سر راهشان به جنوب، با دریاچه مواجه شده اند، فرود آمده و ماندگار شده اند.روزها که جمعیت و جنب و جوش اطراف دریاچه کمتر است، پرنده ها آزادانه پرواز می کنند و می چرخند اما عصرها و شب ها که مردم برای وقت گذرانی دریاچه چیتگر را انتخاب می کنند، پرنده ها به وسط دریاچه می روند و در خشکی های جزیره ای آن می نشینند تا استراحت کنند و دست آدم ها هم بهشان نرسد.

محمد توحیدی فر پرنده شناس ساکن تهران در این باره می گوید: «سال های قبل در همین فصل در تعداد خیلی کم از این گونه پرنده که ما به اسم «کاکایی» آنها را می شناسیم در اطراف کانال رودخانه کن قابل مشاهده بود اما با راه اندازی دریاچه چیتگر و ایجاد این پهنه وسیع آبی به شکل بسیار چشمگیری بر تعداد آنها افزوده شده است. تهران مسیر مهاجرت این مرغ هاست و احتمالا وقتی از شمال کره زمین به سمت جنوب می رفتند بین راه متوجه این دریاچه شدند و همین جا ساکن شدند. »

پرنده ها شاید بمانند

سال گذشته هم این اتفاق افتاده بود اما کمتر و محدود تر. همان زمان که آبگیری دریاچه تازه آغاز شده بود اما هنوز تکمیل نبود. بهمن ماه سال گذشته مازیار حسینی معاون فنی عمرانی شهرداری تهران گفته بود تعدادی پرنده مهاجر وحشی در محوطه دریاچه چیتگر دیده می شود که نشان از شکل گیری یک اکوسیستم متفاوت در چیتگر برای این پرندگان دارد.

البته تهران در سال های گذشته هم گاهی میزبان این پرنده ها می شد. چند سال پیش خبر حضور پرنده گانی به نام های «ابیا» و «تاج طلایی» در مناطقی مثل پارک جمشیدیه منتشر شد و بعضی پرندگان هم در مسیر مهاجرتشان چند روزی میهمان تهران می شدند اما حضور گسترده آنها امسال و در کنار دریاچه چیتگر، اتفاق تازه ای برای تهرانی هاست.

در شرایطی که در چند سال گذشته و با آلودگی شدید هوا، گونه های ثبت شده پرنده در شهر تهران ۵۹ درصد کاهش پیدا کرده و حتی دو سال پیش اعلام شد که کم کم کلاغ ها هم در حال مهاجرت از تهران هستند، حضور این پرنده های تازه وارد در پایتخت، می تواند کمی امیدوار کننده باشد.

البته پرنده شناسان می گویند که ممکن است این پرنده ها ماندنی نباشند. توحیدی فر می گوید: «پیش بینی می کنم حتی با نوسانات آب و هوایی تا آخر اسفند اینجا بمانند و اگر مشکل خاصی برایشان پیش نیاید این دریاچه را به عنوان محل زمستان گذر خود انتخاب کنند، این برای این گونه پرنده معمول است و در محیط های شهری و ارتباط با انسان ها هم تحمل بالایی دارند. اما ارتباط و اعتمادشان به انسان ها تابعی از عدم احساس خطر یا رفتارهای خصمانه ای است که می بینند، اگر کسی اذیتشان نکند در آینده هم به انسان ها نزدیک می شوند و سال های آینده هم دوباره به اینجا خواهند آمد، اما اگر اذیت شوند اینطور نخواهد بود و ممکن است مسیر مهاجرتشان را عوض کنند. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات