یک روانپزشک گفت: درد و نگرانی شایع ترین اختلالی است که می تواند باعث بروز اختلالات در خواب مناسب شود.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر علیرضا کافکیان گفت: یکی از مسائل عمده که باعث اختلال در خواب می شود مسئله درد با زمینه بیماری های جسمانی است.

وی با بیان اینکه کنترل درد در کیفیت خواب تاثیر زیادی دارد، عنوان کرد: درد یک فاکتور مستقل در بروز اختلالات خواب است که شروع و تداوم خواب را دچار مشکل می کنند. این مسئله در بیمارانی که بستری می شوند بسیار زیاد است چرا که کنترل درد به خوبی برای آنان انجام نمی شود.

کافکیان ادامه داد: درد و اختلالات خواب هر دو یکی از علائم طبی بیماری زمینه ای است به طوری که اگر بیماری دچار شکستگی شده باشد و یا زخمی داشته باشد، درد حاصل از آن باعث اختلالاتی چون بی خوابی و بدخوابی می شود.

این روانپزشک با بیان اینکه خواب مناسب و کافی باعث ارتقای سلامت می شود، افزود: اختلالات خواب نیز می تواند به مرور زمان باعث بروز بیماری و یا تشدید بیماری جسمی شود و سیر درمان آن را پیچیده تر کند.

کافکیان در ادامه اظهار کرد: گاهی درد به عنوان یک بیماری مستقل شناخته می شود که خود آن زمینه ساز بسیاری از مشکلات اجتماعی، خانوادگی و روانشناسی است که باعث بروز اختلافات می شود که این مشکلات ثانویه درد و خواب است.

وی با بیان اینکه درد و نگرانی شایع ترین مشکلی است که باعث بروز اختلال در خواب می شود، عنوان کرد: درد زمینه تاثیرعاطفی اختلالات خواب را به وجود می آورد و باعث پیچیده تر شدن روند درمان بیماری می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات