در حالی سالانه ۹ هزار سگ ولگرد در تهران زنده گیری می شود که به گفته مسوولان تلاش می شود تا کمترین اتلاف برای این سگ ها رخ دهد.

به گزارش افکارنیوز ، امیر حسن جعفری ورامینی - قائم مقام ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر اینکه ستاد محیط زیست شهرداری تمایل به مرگ سگ ها ندارد، گفت: از یک سال و نیم پیش که این موضوع به ستاد محیط زیست محول شد طرح زنده گیری سگ های ولگرد اجرا می شود.

وی افزود: شهرداری تهران متولی مقابله و کنترل جمعیت جانوران مضر شامل موش و سگ هستند بوده است و از سالیان گذشته این کار انجام می شده است.

وی با اشاره به کنترل جمعیت سگ های ولگرد در سالهای گذشته از طریق اتلاف با تفنگ است گفت: این کار به این منوال بود که در شب ها برای اینکه مزاحمتی برای مردم نداشته باشد و ضمنا نزدیک شدن به سگ ها راحت تر باشد سگ هایی که مردم گزارش می کردند و یا در هنگام گشت زنی دیده می شدند توسط تفنگ های ساچمه ای اتلاف می شدند و لاشه ها پس از جمع آوری در کیسه های مشخص با آهک زنی به روشی کاملا بهداشتی به کهریزک منتقل و در آنجا دفن می شدند.

وی ادامه داد: از حدود چهار سال پیش وزارت کشور مصوبه ای داشت مبنی بر اینکه نباید اتلاف با تفنگ اتفاق بیافتد اما به دلیل نبود ساز و کار لازم برای استفاده از تفنگ های بی هوشی و زنده گیری سگ ها تا یک سال و نیم پیش اتلاف با تفنگ انجام می شد به طوری که همچنان در بعضی شهرها از تفنگ برای اتلاف استفاده می شود.


قائم مقام ستاد محیط زیست شهرداری تهران تاکید کرد: با توجه به رویکرد محیط زیستی که ستاد داشت از یک سال و نیم پیش طرح زنده گیری سگ ها را آغاز کردیم. البته این کار پس از اینکه موضوع سگ های ولگرد از شرکت ساماندهی گرفته و به ستاد محیط زیست شهرداری محول شد یعنی اواخر سال ۱۳۹۱ و پس از برنامه ریزی های ستاد اجرایی شد.

جعفری در خصوص نحوه زنده گیری سگ های ولگرد سطح شهر تهران گفت: این کار توسط پیمانکاران متخصص که کادر بیمارستان دامپزشکی هستند انجام می شود. این تیم ها در زمانی هایی که می توانند به سگ ها نزدیک شوند به شکل های مختلف با پرتاب سرنگ بیهوشی سگ ها را بیهوش و جمع آوری می کنند.

وی افزود: این سگ ها پس از جمع آوری مورد بررسی قرار می گیرند و یک غربال گری اولیه صورت می گیرد. سگ هایی که بیماری و مشکلی نداشته باشند به زمینی که متعلق به بیمارستان دامپزشکی است منتقل می شوند و پس از چند روز نگهداری، سگ هایی که از آنها به عنوان نگهبان می توان استفاده کرد پس از عقیم شدن طی تعهد نامه ای به افرادی که در باغ ها و کارخانه های اطراف تهران نیاز به سگ نگهبان دارند واگذار می شوند.

وی علت عقیم سازی سگ ها را جلوگیری از ازدیاد نسل آنها دانست و افزود: علت عقیم سازی این است که اگر سگ های واگذار شده به کارخانه ها و یا کارگاه ها رها شدند و یا فرار کردند نتوانند ازدیاد نسل داشته باشند. تلاش ما این بوده است که برویم به سمت عقیم سازی و رها کردن این سگ ها و کنترل طبیعی، نمی توانیم سگ ها را از محدوده های شهری حذف کامل کنیم زیرا اگر این اتفاق بیافتد؛ هرچقدر حذف کنیم سگ های ولگرد در نقاط دورتر جایگزین می شوند.

جعفری ادامه داد: به لحاظ چرخه اکوسیستمی هر موجودی که در طبیعت حذف می شود جایگاهش توسط یک موجود دیگر پر می شود. این اتفاق یا از طریق سگ های دیگر رخ می دهد و یا در نقاط کوهستانی توسط حیوانات وحشی دیگری رخ می دهد.

وی با بیا اینکه بخش دیگری از این سگ ها پس از جمع آوری به بیمارستان های دامپزشکی که به نمونه های زنده نیاز دارند فرستاده می شوند گفت: بخشی از این سگ ها که برای نگهبانی مناسب نیستند برای کاربردهای آموزشی به بیمارستان های دامپزشکی واگذار می شوند و سگ هایی هم که دارای بیماری و آلودگی هستند و نمی توان از آنها برای مصارف پزشکی و آموزشی و نگهبانی استفاده کرد با تزریق داروی بیهوشی به مقدار بیشتر به خواب می روند و در خواب می میرند به این ترتیب برای آنها هیچ ناراحتی پیش نمی آید و درد هم نمی کشند.


وی افزود: از این طریق برای سگ ها یک مرگ آرام محقق می شود و لاشه آنها نیز به شکل بهداشتی در کیسه های مخصوص پس از آهک زنی و رعایت تمام موازین بهداشتی به محل مخصوص دفن سگ ها در کهریزک منتقل می شود.

جعفری در پاسخ به این سوال که بیشترین تعداد سگ ولگرد در کدام مناطق تهران مشاهده شده است: گفت: سگ های ولگرد در مناطقی که زمین های باز، بیابان ها و ارتباط آن با نقاط طبیعی بیرون شهر بیشتر است مانند مناطق ۱۸،۲۰،۲۱ و ۲۲ بیشتر مشاهده می شوند و هرچه داخل شهر می آییم این آمار کمتر می شود. اکیپ هایی هم که وجود دارد بیشتر برای مناطق حاشیه ای شهر تهران است. البته بعضا داخل شهر هم دیده می شوند که به محض گزارش مردمی اکیپ ها وارد عمل می شوند.

قائم مقام ستاد محیط زیست شهرداری تهران خاطر نشان کرد: تلاشمان این است که با یک سیستم انسانی و معقول و مطابق دستورالعمل وزارت کشور با ترحم برای جانورانی که آنها هم جان شیرین دارند و جان شیرین خوش است، عمل کنیم و تا جایی که امکانپذیر است از سگ هایی که می شود استفاده کنیم به هر حال به عنوان ستاد محیط زیست شهرداری تهران تمایل به مرگ سگ ها نداریم ولی باید جمعیت آنها کنترل شود.

حافظی: سالانه ۹ هزار سگ ولگرد در تهران زنده گیری می شود


رحمت الله حافظی، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: سالانه ۹۰۰۰ سگ ولگرد در تهران به صورت زنده گرفته می شوند، یعنی ماهانه حدود ۷۵۰ سگ در تهران توسط شهرداری زنده گیری می شوند.


وی با اشاره به نادرست بودن صحبت های مطرح شده در خصوص اتلاف سگ ها گفت: بر اساس گزارش های ارایه شده سگ ها به صورت زنده گرفته می شوند و با نظارت سازمان محیط زیست معدوم می شوند.

وی تاکید کرد: معدوم کردن سگ های ولگرد از طریق روش های استاندارد تعریف شده انجام می شود و از تیراندازی در این مورد استفاده نمی شود.

حافظی در خصوص معدوم کردن موش ها در پایتخت گفت: ماهانه دو هزار موش توسط تله گذاری و انواع سم معدوم می شوند که لاشه آنها جمع آوری و پیش بینی می شود به همین میزان موش در لانه ها تلف شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات