وزیر بهداشت درباره اجرایی نشدن فهرست سوم داروها جهت حمایت از بیماران خاص از سوی بیمه ها، گفت: گویا این موضوع قبل از هماهنگی کامل با بیمه ها از سوی سازمان غذا و دارو اعلام شد که مورد اعتراض من نیز بود.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در حاشیه افتتاح موزه چشم پزشکی بیمارستان لبافی نژاد، در این باره افزود: علی الظاهر دکتر دیناروند مقداری در اعلام این موضوع عجله کرده اند و قبل از هماهنگی با بیمه ها، پوشش حمایتی داروهای ناباروری را اعلام کردند. اعلام این موارد باید با هماهنگی کامل صورت گیرد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره آموزش پزشکی و نظر وزیر بهداشت درباره ایجاد تغییر در آموزش پزشکی کشور، گفت: لازم است در کشور به امر بهداشت اهمیت داده شود تا مجبور به تحمیل هزینه های سرسام آور در امر درمان نباشیم.

قاضی زاده هاشمی در این باره افزود: در دوره جدید هنوز حرف هایمان در زمینه آموزش پزشکی جمع نشده است. کارگروه های مختلفی در زمینه پزشکی عمومی، تخصص و فوق تخصص فعال شده اند. البته نباید تغییرات خیلی زیادی را ایجاد کرد. چرا که همیشه تغییر به ویژه در زمینه آموزش به معنی بهبود بخشیدن به سیستم نیست.

وزیر بهداشت ادامه داد: آموزش پزشکی کشور تقریبا بین المللی است. هر چند که ممکن است تغییراتی در محتوا لازم باشد. از جمله این تغییرات، در زمینه پزشک خانواده است که تربیت نیرو در این زمینه جزو ضروریات است. بنابراین ممکن است در حوزه پزشکی عمومی، بازنگری داشته باشیم.

قاضی زاده هاشمی همچنین توسعه بی رویه برخی رشته ها و دانشکده های پزشکی را مورد اشاره قرار داد و گفت: متاسفانه در سال های اخیر توسعه بی رویه ای را شاهد بوده ایم. نگرانی اکنون ما در بکارگیری و ایجاد اشتغال برای نیروهای تربیت شده است.

وی همچنین درباره واحدهای بین الملل وزارت بهداشت نیز گفت: تعریف نادرستی از واحدهای بین الملل داریم، عملا واحد بین الملل نداریم و به نوعی افراد با پرداخت پول و به صورت خودگردان وارد این دانشگاه ها می شوند. دلیل هم آن است که سهم سلامت در بودجه های کشور به خوبی دیده نشده است.

وزیر بهداشت در این باره افزود: به عنوان مثال طی شش ماه بیش از ۱۰ رشته محل مجوز گرفته اند. لازم است برای این تعداد زیادی واحدهای بین الملل فکری شود. در این زمینه برنامه داریم تا این واحدها بتوانند جایگاه خودشان را داشته باشند.

وی در این باره ادامه داد: در نظر داریم که بتوانیم واحدهای بین الملل را عمدتا در مناطق آزاد داشته باشیم و مشترکا دانشکده هایی را با دانشگاه های معتبر دنیا داشته باشیم. همچنین لازم است بتوانیم به ویژه در منطقه آسیا با استفاده از این برندها، تعدادی از دانشجویان را جذب کنیم.

قاضی زاده هاشمی در این باره افزود: واحدهای خودگردان که ترجیح می دهم نام بین الملل روی آنها نگذاریم، باید طوری تعریف شوند که با صاحبان رتبه های بالا، مشترک نباشند.

وزیر بهداشت همچنین درباره جایگاه چشم پزشکی ایران در دنیا، گفت: چشم پزشکی ایران جزو رشته هایی است که طی دو دهه گذشته تحول زیادی یافته است و خوشبختانه چشم پزشکان متبحری در زمینه درمان و جراحی تربیت شده اند. درمان و جراحی چشم پزشکی ایران هم تراز با کشورهای پیشرفته است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره کسری های اعتباری وزارت بهداشت نیز گفت: بخش عمده ای از افرادی که به وزارت بهداشت چه در زمینه دارو و چه در زمینه تجهیزات کمک می کنند، از این وزارتخانه طلب کارند. مردم نیز مشکلات زیادی دارند. بر این اساس مسئله بهداشت و درمان، مشکل نخست مردم است و دولت و مجلس باید کمک کنند تا طی یک برنامه چند ساله، این مشکل حل شود.

وزیر بهداشت با اشاره به کسری اعتبار حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومانی در وزارت بهداشت، افزود: این کسری اعتبار، رقم کمی نیست و حدودا به اندازه بودجه یک سال وزارتخانه است. با این میزان بدهی، نمی توان کار چندان فاخری انجام داد.

قاضی زاده هاشمی درباره اعتبارات وزارت بهداشت در لایحه بودجه ۹۳ نیز گفت: هر چند اعتبارات در نظر گرفته شده برای سال ۹۳ نسبت به سالی که گذشت، از وضعیت بهتری برخوردار است اما در مورد میزان بدهی های وزارتخانه، هیچ راه حلی به تصویب نرسیده است. در مجموع اعتبارات وزارت بهداشت در لایحه بودجه ۹۳ نسبت به بودجه ۹۲ حدود ۱۵ درصد افزایش داشته، اما در مقایسه با بودجه محقق شده سال ۹۲ می توان گفت که اعتباراتمان در لایحه بودجه ۹۳ حدود ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت. اما این رقم هم روی کاغذ است و بستگی به آن دارد که ببینیم چه میزان از بودجه ۹۳ محقق خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد که کسری اعتبارات وزارت بهداشت از محل یارانه ها و حامل های انرژی به نوعی جبران شود و گفت: ما آمده ایم که تغییر ایجاد کنیم. باید درمان اصلاح شده و در زمینه پیشگیری، پیشرفت هایی حاصل شود. در این راستا تقریبا راهکارها مشخص شده است. تنها عزم جدی دولت و مجلس لازم است.

وزیر بهداشت در ادامه مشکلات اعتباری وزارت بهداشت، افزود: برای دو سه ماه باقی مانده تا پایان سال مشکلات زیادی خواهیم داشت و قطعا این مشکلات به سال آینده منتقل خواهد شد. قول گرفته ایم که تجدید نظری در این زمینه صورت گیرد و توجه ویژه ای به بخش بهداشت و درمان شود. در این راستا برخورداری از بیمه ای قوی و فراگیر نیز لازم است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: برخورداری از بیمه ای قوی و توجه به بهداشت به ویژه در حاشیه شهرها و روستاها به عنوان اقدامات پیشگیرانه باید مد نظر قرار داشته باشد تا به تدریج سهم مردم در پرداخت هزینه های سلامت را شاهد باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات