هنوز طعم تلخ تخریب گسترده جنگل های شمال برای تامین هزینه های احداث آزادراه تهران - شمال از یادمان نرفته که این بار مجلسی ها یک طرح ویرانگر دیگر را در جهت تخریب اندک داشته های منابع طبیعی کشور ارائه دادند. طرحی که بر اساس آن منابع طبیعی کشور برای تامین هزینه پروژه های عمرانی به حراج گذاشته خواهند شد.

به گزارش افکارنیوز ، طرح" نحوه تامین غیرنقدی مطالبات پیمانکاران پروژه های عمرانی حمل و نقل و آ ب و فاضلاب" که توسط جمعی از نمایندگان مجلس مطرح شده است، علاوه بر آنکه مخالفت شدید کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی را در پی داشته با مخالفت برخی دیگر از نمایندگان به ویژه کمیسیون کشاورزی نیز مواجه شده است به گونه ای که عباس رجایی - رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس در این رابطه می گوید: این طرح به این معناست که تمامی مناطق، اراضی کشاورزی، انفال و اراضی ملی را به تاراج بگذاریم.

به اعتقاد وی با تصویب این طرح قطعا محیط زیست و کشاورزی کشور دچار آسیب می شود.

به گفته نادر قاضی پور - نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی نیز تصویب این طرح به معنای تغییر کاربری و فروش بهترین زمین های کشاورزی است.

وی تاکید می کند: اجازه نمی دهیم بیت المال حیف و میل شود چون در این طرح موضوع تهاتر آمده است که این به معنای عدم اجازه مناقصه و مزایده و فروش یک طرفه زمین های بیت المال و مرغوب به پیمانکاران است.

نماینده مردم ارومیه ادامه می دهد: این موضوع در مجلس مطرح شده که ۲۰۰ هزار میلیارد تومان طلب پیمانکاران برای انجام ۷۰ هزار پروژه وجود دارد، حال سوال این است که اگر منابعی وجود نداشت چرا این پروژه ها بر روی ریل کاری افتاده است؟

محمد قسیم عثمانی - نماینده بوکان نیز در این باره می گوید: این چه منطقی است که زمین های ملی را برای بازپرداخت بدهی به پیمانکاران بفروشیم؟ ما می دانیم که حجم زیادی از طرحهای عمرانی معطل مانده اند ولی قرار نیست به خاطر فشارهای به وجود آمده وضع را بدتر از قبل کنیم.

به سرانجام رسیدن پروژه های عمرانی ناتمام و توقف بیش از ۹۰ درصد پروژه های عمرانی به دلیل عدم توانایی پرداخت مطالبات پیمانکاران و سرعت بخشی در روند تکمیل پروژه ها تنها دلیل نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح است. در حالی که تنها با یک حساب سر انگشتی نیز می توان دریافت هزینه ای که از بابت واگذاری اراضی ملی که گرانبها ترین ثروت کشورها هستند به هیچ وجه با سود پروژه های عمرانی برابر نیست.

فروش منابع ملی هدر دادن و تاراج بیت المال و انفال

در مجلس از سازمان جنگل ها برای شرکت در کمیسیون های مختلف دعوتی به عمل نیامده

خداکرم جلالی - رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این خصوص می گوید: این کار کاملا غیرکارشناسی بوده و باید متوقف شود. زیرا کسانی که این طرح را پیشنهاد داده اند هیچ چیز از منابع ملی نمی دانند.

این بار هم که تیشه مجلسی ها به جان ریشه منابع طبیعی افتاده، جای خالی سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درست هنگام اخذ مهمترین تصمیمات زیست محیطی به چشم می خورد و همچنان بدون کسب نظر از متولیان اصلی منابع طبیعی، تصمیمات بزرگ گرفته می شود.

جلالی با تاکید بر اینکه فروش منابع ملی هدر دادن و تاراج بیت المال و انفال است، می افزاید: در مجلس از سازمان جنگل ها برای شرکت در کمیسیون های مختلف دعوتی به عمل نیامده و این کار معنادار است؛ اما حتما در کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی حضور پیدا خواهیم کرد.

دود تامین هزینه ها به هر قیمتی که هست، همواره در چشم محیط زیست و منابع طبیعی می رود. زمانی با عنوان واگذاری ۲ میلیون هکتار برای توسعه کشاورزی مطرح می شود، گاهی در قالب لغو مصوبه خروج دام از جنگل و گاهی نیز به بهانه خانه دار کردن مردم در قالب مسکن مهری که بی مهری اش تنها متوجه عرصه های محیط طبیعی است؛ اما بدون شک هیچ کدامشان به پای واگذاری اراضی ملی برای پرداخت بدهی بر اثر مدیریت ناصحیح و بی تدبیری ها نخواهد رسید.

رحمانی - مشاور امور مجلس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور می گوید: منابع طبیعی انفال است و حاکمیت انفال نیز در دست نظام اسلامی به زمامداری رهبری است بنابراین دولت و مجلس کم ترین حقی در دخل و تصرف در آن ندارند.

وی ادامه می دهد: دولت و مجلس نمی توانند انفال مردمی که خودشان کمترین دخل و تصرفی در آن ندارند بفروشند و هر کاری که دلشان می خواهد انجام بدهند.

انصاف نیست که برای جبران بی لیاقتی ها از حق مردم خرج شود

وی تصریح می کند: اگر بدهکاری به وجود آمده ثمره بی کفایتی و بی لیاقتی است و مدیران قبلی باید هم اندازه قدرت و توانشان از پیمانکاران، کار می خواستند تا بتوانند هزینه های آن را هم بپردازند و انصاف نیست که برای این بی لیاقتی ها از حق مردم خرج شود.

مشاور امور مجلس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور فروش منابع طبیعی برای پرداخت بدهی پیمانکاران را از دیدگاه شرعی نیز مردود می داند و می افزاید: صدمات تصویب چنین طرحی بسیار مخرب و جبران ناپذیر خواهد بود به عنوان مثال اگر قسمتی از جنگل ها برای پرداخت بدهی پیمانکاران فروخته شود طی مدت کوتاهی تمام درختان قطع و اراضی آن تبدیل به زمینی لم یزرع خواهد شد و در نهایت شاهد روزی خواهیم بود که فضای سبز کشور تبدیل به آپارتمان شده است.

دکتر محمد امینی - رییس موسسه تحقیقات کشاورزی و مراتع استان مازندران به عنوان کسی که سالها در دانشگاه و مراکر تحقیقاتی در رابطه با منابع طبیعی فعالیت کرده است، در این رابطه می گوید: تمامی موسسات تحقیقاتی مخالف تصویب این طرح هستند چرا که نتیجه آن چیزی جز تخریب منابع طبیعی نخواهد بود.

این استاد دانشگاه تصریح می کند: متاسفانه عده ای از نمایندگان مردم بی آنکه از کارشناسان استعلام کنند مباحث غیر علمی و بی فایده ای را مطرح می کنند که نتیجه ای نداشته و تنها وقت مجلس تلف می کند.

وی با اشاره تخریب جنگل های شمال برای تامین هزینه های پروژه آزادراه تهران - شمال، اظهار می کند: از همان ابتدا با انجام چنین کاری مخالفت کردیم چرا که حتی اگر درختی برای ساخت آزاد راه قطع نمی شد به دلیل آسیب پذیری و شکنندگی جنگل ها هجوم جمعیت و افزایش رفت و آمدها نتایج بسیار مخربی در پی داشت.

واگذاری اراضی جنگلهای شمال برای تامین هزینه های احداث بزرگراه تهران شمال اولین قدم برای دست اندازی به انفال و حق طبیعی آیندگان بود که نتیجه اش چیزی جز تخریب قسمت هایی از جنگلهای منحصر به فرد جهان نبود که رییس سازمان جنگلها در همین راستا، می گوید: در گذشته هم برای احداث آزادراه تهران – شمال ۷۰۰ هزار هکتار برای تامین هزینه های پروژه در نظر گرفته شد که از همان زمان هم با مخالفت های بسیار در بخش هایی متوقف شده و اکنون نیز پیگیر بخشهایی که در جریان است هستیم.

نمایندگان مجلس هر روز قانون جدیدی را برای پنجه کشیدن بر چهره منابع طبیعی تصویب می کنند

هادی کیادلیری - رییس انجمن علمی جنگلبانی ایران معتقد است: متاسفانه در کشور ما، همه برای بهره برداری و تخریب منابع طبیعی بسیج شده اند و هیچ کسی به فکر حفاظت از این منابع با ارزش کشور نیست.

وی ادامه می دهد: شدت بهره برداری از منابع طبیعی به جایی رسیده که تمام عناصر زیستی در محیط طبیعی بر اثر چرای بیش از حد دام، کشاورزی، معدن کاوی و غیره از بین رفته و اکنون می توان صراحتا اعلام کرد اکنون دیگر چیزی به معنای واقعی جنگل نداریم.

به گفته کیادلیری دلیل تمام این مسائل این است که، برای منابع طبیعی کشور ارزشی قائل نیستیم و وزارتخانه مستقلی برای تولیت منابع طبیعی نداریم چرا که حتی اگر وزیر کشاورزی اهمیت بسیاری برای منابع طبیعی قائل باشد نباید فراموش کنیم که یکی از دلایل نابودی منابع طبیعی از جمله جنگلها به دلیل کشاورزی است.

رییس انجمن جنگلبانی تاکید می کند: تا زمانی که حاکمیت سازمان جنگل ها مراتع و آخیزداری کشور را به رسمیت نشناسیم شاهد ادامه اقدامات مخرب منابع طبیعی خواهیم بود؛ چرا که نمایندگان مجلس هر روز قانون جدیدی را برای پنجه کشیدن بر چهره منابع طبیعی کشور تصویب می کنند.

سالهاست که سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور موضوع ثبت اراضی ملی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران را پیگیری می کند و هر روز اراضی بیشتری برای جلوگیری از دست اندازی سودجویان سند زده می شوند؛ زمین هایی که با تصویب طرح نحوه تامین غیرنقدی مطالبات پیمانکاران پروژه های عمرانی حمل و نقل و آب و فاضلاب دو دستی پیشکش پیمانکاران خواهد شد.

رحمانی - مشاور امور مجلس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خصوص احتمال تصویب این قانون در مجلس اظهار می کند: این مساله به نظر نمایندگان مجلس بستگی دارد اما در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به عنوان متولی اصلی حفظ منابع طبیعی با جدیت از حق مردم دفاع خواهیم کرد و در نهایت از شورای نگهبان به عنوان نهادی که از قانون صیانت می کند می خواهیم که اجازه ندهد این طرح تصویب شود.

در حالی هر روز نسبت به طغیان آفات و امراض در جنگل هایش هشدار داده می شود، سالانه ۳۰ تا ۳۵ هزار مورد زمین خواری اتفاق می افتد و هر روز از تعداد مراتع و زمین های مرغوب کاسته شده و به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک جهان با کمبود منابع طبیعی مناسب مواجه ایم، فروش اراضی ملی به هر دلیلی که باشد توجیهی نخواهد داشت.

از سویی منابع طبیعی میراث ملی هر کشور هستند که در دست ما به امانت گذاشته شده اند. اما با زدن چوب حراج بر این میراث گرانبها، دیگر چیزی برای نسل های آتی باقی نخواهد ماند و فرزندان این سرزمین از مردمی سخن خواهند راند که امانت داران خوبی نبوده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات