برخی پزشکان معتقدند «آدنوویروس ۳۶» که عامل بروز عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی است، در بسیاری از موارد از فاکتورهای اصلی چاقی و اضافه وزن است.

به گزارش افکارنیوز ، «ریچارد ال آتکینسون» ، رئیس مرکز تحقیقات چاقی در «ریچموند» آمریکا گفت: هرچند عفونت ناشی از این ویروس علت تمامی موارد ابتلا به چاقی نیست اما به طور چشمگیر به افزایش وزن کمک می کند. همچنین این فاکتور طی فرآیندی تدریجی سرعت سوخت و ساز بدن را نیز تغییر می دهد.

به گفته پزشکان، افراد حدود یک یا دو سال پس از ابتلا به این عفونت روند چاق شدن را در خود مشاهده می کنند.

آتکینسون همچنین گفت: این ویروس در واقع سلول های بنیادی موجود در بافت چربی را تحریک می کند تا حجم بیشتری از سلول های چربی را تولید و همچنین چربی بیشتری ذخیره کنند.

نتایج چندین مطالعه روی نمونه های انسانی نشان می دهد که آدنوویروس ۳۶ با ابتلا به چاقی به خصوص در کودکان مرتبط است.

پزشکان همچنین در بررسی های خود مشاهده کردند که این ویروس اگرچه موجب اضافه وزن می شود اما ظاهرا در فرآیندی متضاد، سطح تری گلیسیرید و کلسترول خون را پایین می آورد. این یافته در ذهن پزشکان این پرسش را مطرح کرده که آیا برخی از ترکیب های موجود در ویروس فوق می توانند در درمان دیابت و کلسترول بالا، موثر باشند؟

لایوساینس اظهار کرد: همچنین در مطالعه ای که سال گذشته (۲۰۱۲) روی ۱۴۰۰ نفر انجام گرفت مشاهده شد طی یک دوره ۱۰ ساله افرادی که تست آنتی بادی های این ویروس در آنها مثبت بوده در مقایسه با گروهی که به این ویروس آلوده نبودند، مقدار دریافت چربی بیشتر بوده و در عین حال سطح قندخون این افراد نسبت به گروه سالم پایین تر بوده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات