حجت الاسلام قربانی با انتقاد از نحوه برخورد مسئولان درباره سفر ایرانی ها به تایلند گفت: به خاطر بیماری آنفلوآنزا سفر حج ۸۸ متوقف شد اما با وجود بیماری خطرناک ایدز در کشوری مثل تایلند سفرها همچنان انجام می شود.

به گزارش افکارنیوز : «واک استریت… بوم- بوم! » تاکسی های پاتایا این واژه ها را که می شنوند سریعا منظور گردشگر را می فهمند و مقابل پایش ترمز می زنند، حتی گاهی در قبال رساندن او به خیابان واک استریت هزینه ای دریافت نمی کنند چرا که پرداخت کرایه تاکسی در بسیاری از موارد برعهده واسطه ها یا مراکز ارائه خدمات «مورد نظر» است!

جملات بالا اظهارات یک جوان ایرانی است به نام «امید» . او که ۳۲ سال سن دارد و تاکنون دوبار به تایلند سفر کرده، می گوید: به محض اینکه از فرودگاه بانکوک خارج می شوید چنانچه همراه همسرتان نباشید افرادی خودشان را به شما نزدیک می کنند و پیشنهادهایی می دهند تا اوقاتتان را در طول مدت اقامت در تایلند تنها نگذرانید! حتی جالب است که بسیاری از این افراد می توانند فارسی صحبت کنند چرا که با جوانان ایرانی بسیار نشست و برخاست داشته اند. اگر هم فارسی بلد نباشند دست کم چند کلمه مهم و تاثیرگذار فارسی را همواره بر زبان دارند. البته بسیاری از جوانان ایرانی هم در خیابان های تایلند مدام به تاکسی ها می گویند: «بوم- بوم» !

او ادامه می دهد: برخی ها آنقدر شورش را درآورده اند که در بعضی هتل های تایلند با زبان فارسی نوشته شده «لطفا هزینه اقامت دوست خود را پرداخت کنید حتی برای یک شب یا چند ساعت! »

خانواده هایی که دچار اختلاف شدند

«میثم» ۳۵ ساله هم درباره تجربه سفر خود به تایلند می گوید: انگیزه سفر به تایلند تعیین کننده اتفاقات و رویدادهای این سفر خواهد بود. بسیاری از جوانان ایرانی همان هنگام خارج شدن از هواپیما در تایلند با رفتارشان نشان می دهند که دنبال چه چیزی هستند. ما با تور به تایلند رفته بودیم و راهنمای فارسی زبان تور که البته یک تایلندی بود همان ابتدا با شوخی به خانم ها گفت «از الان مراقب همسر خود باشید تا مجبور نباشید نصف شب با من تماس بگیرید که از شوهرم بی خبر هستم! »

او می افزاید: ۹۰ درصد خانواده هایی که با این تور به تایلند آمده بودند در طول سفر دچار اختلاف و جر و بحث های خانوادگی شدند چرا که افرادی تلاش می کردند مردان خانواده را فریب داده و با خود همراه کنند. حتی اگر مرد خانواده فریب نمی خورد، شک و شبهه ای که در همسر او ایجاد می شد، بگومگوهایی را به همراه داشت.

به گفته وی، رفتار برخی جوانان ایرانی در تایلند آنقدر زشت است که فیلم و تصاویر این رفتارها در کلوب ها و شبکه های اجتماعی هم منتشر شده و گاه برای دیگران بلوتوث می شود.

شبیه ماهواره در ایران

«شاهرخ» ۳۸ ساله نیز که تاکنون ۳ بار به تایلند سفر کرده، می گوید: اینگونه ارتباطات در تایلند شبیه موضوع ماهواره در ایران است. یعنی در ظاهر، این ارتباطات در تایلند خلاف قانون است اما در واقع، هیچ برخوردی با آن نمی شود. به عبارتی دولت این کشور چشم خود را روی این خلاف بسته است و حتی یک مقام دولتی تایلند از افرادی که به توسعه این بخش از صنعت توریسم تایلند کمک می کنند، تقدیر و تشکر کرده است.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: عمیقا نگرانیم

عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «وطن امروز» اظهار می دارد: دوماه قبل سفری کاری به تایلند داشتم تا در همایش «سلامت خانواده» با حضور نمایندگان ۱۷ کشور شرکت کنم. آنجا درباره ازدواج های زودهنگام و مشکلاتی که برای خانواده ها ایجاد می کند بحث و تبادل نظر شد. در این سفر با سفیر ایران در تایلند هم دیدار داشتم و درباره علت سفرهای زیاد ایرانیان به تایلند صحبت کردیم.

وی می گوید: البته به لطف افزایش نرخ دلار سفرهای بی مورد بسیاری از جوانان به تایلند کاهش یافته، به نظرم این تنها مزیت افزایش نرخ دلار بود. البته همین الان هم تعداد سفرها بالاست اما در مقایسه با قبل که نرخ دلار کمتر از ۲ هزار تومان بود، کمتر شده است.

فتاحی با اظهار تعجب از علاقه برخی جوانان برای چندین بار سفر به تایلند، معتقد است: متاسفانه ارتباطات در تایلند بیش از حد آزاد است، بیشتر امکانات برای هوس بازی است و در مجموع خیلی بی بندوبار است. آزادی جنسی در تایلند مشکلات خانوادگی و بهداشتی زیادی برای مردم ایران ایجاد می کند و ما عمیقا از این نظر نگران هستیم. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به بررسی های خود درباره وضعیت ایدز در تایلند هم اشاره ای دارد: آمار بیماری های جنسی از جمله ایدز در تایلند بسیار بالاست و من درباره این موضوع تحقیق و بررسی کرده ام.

علاوه بر ایرانی ها مشتریان دیگری از اروپا و آمریکا هم به تایلند می آیند و من متوجه شدم که بیشتر توریست های غربی تایلند پیرمرد هستند و برای هوسرانی به تایلند می آیند بنابراین تایلند مرکز بیماری های جنسی است. وی درباره تبعات اجتماعی و بهداشتی سفر جوانان ایرانی به تایلند می گوید: جوانانی که از تایلند بازمی گردند، در ایران نیز شکارهای آسانی خواهند داشت و خود و طرف مقابلشان را در معرض جدی ابتلا به ایدز و دیگر بیماری ها قرار می دهند. فتاحی در پاسخ به اینکه آیا در مجلس درباره این موضوع صحبت کرده اید، اظهار می دارد: در کمیسیون بهداشت مجلس درباره هر موضوعی که سلامت جامعه را تهدید کند از جمله سفرهای خطرآفرین به تایلند بحث و صحبت می کنیم. من و همکارانم عمیقا نگران پیامدهای اینگونه سفرها هستیم چراکه اخلاق، سلامت و بهداشت جامعه را تهدید می کند اما جز آگاهی دادن به جوانان نمی توانیم کار دیگری را مدنظر داشته باشیم. ما نمی توانیم سفر به تایلند را ممنوع کنیم اما جوانان باید بدانند و مطلع شوند که چه خطراتی در کمین آنهاست. او ادامه می دهد: نظر اعضای کمیسیون این است که بخش زیادی از ارتباطات در تایلند از نوع «فاحشه گری سرگردان» (در مقابل فاحشه گری قانونی) است چرا که فرد هر وقت اراده کند وارد این حوزه می شود! این نماینده مجلس به برخی راه حل هایی که در شرع پیش بینی شده، اشاره می کند: هیچ کشوری به اندازه ما از پشتوانه معارف و اخلاق بهره مند نیست اما مشکل این است که در کشور ما به روابطی که اسلام اجازه داده توجه چندانی نمی شود. می دانم که این صحبت من خوشایند بسیاری خانم ها و خانواده ها نیست اما مردان اجازه ازدواج در شرایط خاص را دارند از جمله صیغه و ازدواج موقت. اما شرایط اجتماعی طوری است که اگر کسی درباره این مسائل صحبت کند حتی از جانب خانواده خودش محکوم می شود. همچنین ما شرایط ازدواج را برای جوانان سخت کرده ایم و بسیاری از دختران و پسران ما ازدواج نکرده اند. فتاحی می افزاید: شرایط جامعه ما طوری است که اگر خانمی فقط بشنود که شوهرش صیغه دارد بلافاصله به طلاق فکر می کند.

آنتالیا هم هست!

شهریاری، دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیزمی گوید: نه فقط تایلند بلکه از سفرهای بی مورد به آنتالیا و دیگر شهرهای مشابه نیز نگرانیم. البته در داخل کشور هم فضا برای چنین کارهایی بسته نیست و زمینه هایی فراهم است. ما بیش از آنکه نگران سفر به تایلند باشیم نسبت به برخی روابط غیراخلاقی در داخل کشور نگرانی داریم. برخی جوانان علاوه بر عدم پایبندی به اخلاق هیچ ملاحظه ای هم برای سلامت و بهداشت خود و اطرافیانشان ندارند و این خطرساز است. وی می افزاید: مبتلایان به ایدز در کشور در حال افزایش هستند و ما از این نظر بسیار نگرانیم. قبلا عامل ابتلا سرنگ آلوده بود اما اکنون بیشتر مربوط به روابط جنسی آزاد و بی بند و باری است.

بیماری «شبه ایدز» و بی توجهی ایرانی ها

سال گذشته بود که روزنامه لوموند چاپ پاریس با استناد به گزارش منتشر شده در مجله پزشکی نیواینگلند نوشت: تحقیقات انجام شده در تایلند و تایوان حاکی از بروز و وجود یک نوع بیماری ناشناخته با علائمی مشابه ایدز است که به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و بیش از همه در میان بزرگسالان آسیایی که حامل ویروس اچ آی وی نیستند، شایع است. نظریه دخالت ژن ها در این بیماری رد می شود چرا که در بین افراد یک خانواده مشاهده نشده است. به گفته سارا برون، محقق موسسه آلرژی و بیماری های عفونی احتمالا یک عامل محیطی در بروز این بیماری نقش دارد زیرا اکثر مبتلایان در آسیا گزارش شده اند. تعدادی از بیماران شناسایی شده بر اثر ابتلا به عفونت های مزمن کشته شده اند. به رغم این هشدار که شهریور سال ۹۱ رسانه ای شد، از میزان سفر جوانان ایرانی به تایلند کاسته نشده است.

ارز را چه کسی ضایع می کند؟


۹ ماه قبل از هشدار روزنامه لوموند، حجت الاسلام موسی قربانی، عضو کمیسیون قضایی مجلس در دی ماه ۱۳۹۰ با انتقاد از نحوه برخورد مسؤولان درباره سفر ایرانی ها به تایلند گفت: به خاطر بیماری آنفلوآنزا سفر حج ۸۸ متوقف شد اما با وجود بیماری خطرناک ایدز در کشوری مثل تایلند سفرها همچنان انجام می شود. درباره سفر ایرانی ها به تایلند چند نکته قابل تأمل است که یکی از این موارد سرمایه ملی کشور است. ارزی که باید در جاهای مفید و ضروری مورد استفاده قرار گیرد برای چنین سفرهایی از کشور خارج می شود.

موجی از بیماری

دبیر سابق کمیته گردشگری سلامت کشور نیز در بهمن ماه ۱۳۹۰ با بیان اینکه بیماری ایدز در تایلند موج می زند، گفته بود: متاسفانه روند ورود ایرانی ها به تایلند براساس اعلام سفیر این کشور بسیار بالاست. این کشور به دلیل مسائل غیراخلاقی و ایدز شهره است اما مسؤولان ما سعی می کنند با سرپوش گذاشتن بر این موضوع، اصل آن را نادیده بگیرند. در صورت بی توجهی مسؤولان، موجی از ایدز وارد کشور خواهد شد.

یک مقام دولتی: من هم به تایلند رفتم اما سر به زیر بودم!

یک مقام دولتی نیز در پاسخ به تماس تلفنی خبرنگار «وطن امروز» و پس از اطلاع از موضوع این مصاحبه گفت: با توجه به موضوع گزارش و مصاحبه، مایل نیستم اظهار نظر کنم. من هم چندی قبل یک سفر علمی به تایلند داشتم اما به خدا سر به زیر بودم و سفر سالمی داشتم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات