جراح و دندانپزشک کودکان گفت: وقتی دندان شیری پوسیده شده و به موقع برای ترمیم آن اقدام نشود این پوسیدگی پیشرفت کرده و پالپ و اعصاب دندان را درگیر می کند.

به گزارش افکارنیوز ، پریسا مهر اشتیاق اظهارداشت: برخلاف تفکر عامیانه مردم که تصور می کنند دندان شیری عصب ندارد، دندان شیری نیز مانند دندان دائمی دارای پالپ (عروق خونی + اعصاب) است.

جراح و دندانپزشک کودکان گفت: وقتی دندان شیری پوسیده شده و به موقع برای ترمیم آن اقدام نشود این پوسیدگی پیشرفت کرده و پالپ و اعصاب دندان را درگیر می کند که می تواند به درد شدید یا بروز آبسه یا فسیتول منجر شود.

مهر اشتیاق افزود: بسته به شدت و مدت زمان درگیری پالپ، درمان دندان متفاوت است.

وی تصریح کرد: درمان می تواند از عصب کشی سطحی (پالپوتومی) تا عصب کشی داخل کانال ریشه (پالپ کوتومی) متفاوت باشد.

وی ادامه داد: در صورتی که پزشک تشخیص دهد که دندان عصب کشی شود والدین باید درمان را بپذیرند چرا که در غیر اینصورت احتمال بروز اورژانس هایی مثل آبسه یا درد شدید افزایش می یابد.

این متخصص ادامه داد: به طور کلی توصیه بر این است که در صورت بروز پوسیدگی سریعاً برای درمان آن اقدام شود وگرنه پیشرفت پوسیدگی، درمان را سنگین تر می کند و موجب آزار به کودک می شوند.

مهراشتیاق گفت: درد پس از درمان تا ۲ روز در دندان شیری که عصب کشی شده است طبیعی است؛ والدین می توانند از مسکن های ضد درد مثل استامینوفن استفاده کنند.

جراح و دندانپزشک کودکان افزود: در صورت ادامه دار شدن درد یا مشاهده تورم، الزامی با دندانپزشک کودک تماس گرفته شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات