معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: افت شدید آب های زیرزمینی، از دست رفتن تالاب ها، مساله آلودگی هوا و گرد و غبارهایی که کشور را فرا می گیرد، همه زنگ خطری است که صدای آن را باید همه افراد جامعه جدی بگیرند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر معصومه ابتکار که به استان فارس سفر کرده است، در دیدار با نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز گفت: امروز حل مشکلات روز افزون زیست محیطی، توجه بیش از پیش مسئولان در رده های مختلف و تمام مردم را می طلبد.

وی با بیان اینکه حل مشکلات زیست محیطی در جنگل ها، مراتع، تالاب ها و آلودگی شهرهای بزرگ، زنگ خطری است که اگر چاره اندیشی کلان نشود، حیات انسان را با مخاطره مواجه خواهد کرد، گفت: بخشی از تصمیم ها باید در سطح کلان و دولت گرفته شود و برخی نیز وظیفه همگانی است.

وی با یادآوری اینکه حق استفاده از مواهب خدادادی برای همه در نظر گرفته شده است، گفت: متاسفانه و علی رغم وجود دستورات دینی، بسیاری از رفتارهای ما منطبق بر تکالیف دینی نیست.

ابتکار با تاکید بر لزوم ایجاد حساسیت نزد مردم و تاکید بر تکالیف انسانی در قبال محیط زیست، به نقش عمیق و تاثیرگذار ائمه جمعه و جماعات در این زمینه اشاره و از آیت الله ایمانی درخواست کرد که ضمن حمایت از مدیریت محیط زیست استان، تدبیری در راستای مشارکت هرچه بیشتر مردم در این زمینه بیاندیشند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست همه مسئولان در تمام دستگاه های دولتی را در قبال مسایل زیست محیطی مسئول دانست و گفت: امروز دوره مماشات در خصوص مسائل زیست محیطی گذشته و دیگر زمان فرار از مسئولیت نیست، دوران سختی است که باید برای خروج از آن همه دست به دست هم دهیم.

وی با اشاره به احیای شورای عالی محیط زیست کشور از سوی رئیس جمهوری، این حرکت را نشان دهنده وجود دغدغه نزد عالی ترین مقام سیاسی کشور دانست و گفت: این نشان داد که رئیس جمهور علی رغم همه مشغله های سیاسی، این موضوع را اصل و در همه برنامه های دولت ساری و جاری می دانند و نگاه اعتدالی و رویکرد عمومی دولت به مسایل بازگشته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات