در جدید ترین خبر منتشر شده در این باره مرتضوی ادعا کرده است که بابت افزایش حقوقش مبلغ ۶۰میلیون تومان از این سازمان طلب دارد.

به گزارش افکارنیوز ، در جدید ترین خبر منتشر شده در این باره مرتضوی ادعا کرده است که بابت افزایش حقوقش مبلغ ۶۰میلیون تومان از این سازمان طلب دارد. از سوی دیگر مجلسی ها تصمیم گرفته اند تا به تخلفات همکاران خود در این پرونده رسیدگی کنند. روز گذشته عوض حیدر پور عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان عنوان کرد: تخلف نمایندگان در پرونده تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی به هیات نظارت مجلس رفت.

ادعای جدید مرتضوی


همزمان با نهایی شدن گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی و قبل از اینکه این گزارش در مجلس قرائت شود سعید مرتضوی مدیرعامل سابق صندوق تامین اجتماعی طی درخواستی که تسلیم این صندوق کرده بود، خواستار دریافت مبلغ ۶۰ میلیون تومان به عنوان مطالبات معوق، شده بود. وی مدعی شده است که مبلغ ۶۰ میلیون تومان بابت افزایش حقوق خود از صندوق تامین اجتماعی طلبکار است. این خبر را یکی از منابع نزدیک به سازمان تامین اجتماعی، گفته است. وی بیان کرده: «مرتضوی مدعی است که این مطالبه اش تا تاریخ زمان مسئولیتش به او پرداخت نشده و لذا مدیران فعلی سازمان باید این طلب را به او پرداخت کنند. »

این گزارش باید به هیات ارجاع شود


جدای از ادعای مرتضوی نمایندگان تصمیم دارند که به تخلف ۳۷ نماینده حاضر در این پرونده رسیدگی کنند. اما به نظر می رسد تا زمانی که این گزارش به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع نشود بر اساس قانون هیات نمی تواند این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد. این نکته ای بود که سید محمد حسین میر محمدی در گفت وگو با تهران امروز آن را مطرح کرد.

وی در ادامه گفت وگوی خود بیان کرد: «هیات نظارت بر رفتار نمایندگان طبق آیین نامه نمی تواند به صورت مستقیم وارد بررسی این موضوع شود. این گزارش باید از طریق قوه قضاییه یا هیات رئیسه مجلس برای پیگیری به هیات نظارت ارجاع شود. » وی درباره نوع مجازات تعیین شده برای این جرم گفت: «در صورتی که تخلف صورت گرفته بررسی و جرم بودن آن اثبات شودهیات نظارت بسته به نوع جرم به صورت مثال علت دریافت هدیه، جایی که مبلغ دریافتی هزینه شده و موارد دیگر بر اساس موارد مندرج در آیین نامه میزان مجازات فرد متخلف را اعلام می کند. »

عوض حیدرپور عضو هیات نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته درباره این موضوع به مهر گفت: «گزارش هیات تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی درخصوص تخلفات نمایندگان در این پرونده در هیات نظارت مجلس بر نمایندگان بررسی خواهد شد. هیات نظارت مجلس بر نمایندگان می تواند و علی الاصول در پرونده تخلفات نمایندگان در سازمان تامین اجتماعی ورود خواهد کرد. »

وی درخصوص اینکه آیا دریافت کارت هدیه از رئیس سازمان تامین اجتماعی توسط نمایندگان تخلف محسوب می شود یا به تخلفات دیگری از نمایندگان در این پرونده رسیدگی خواهد شد، اظهار داشت: «اعضای هیات نظارت مجلس بر نمایندگان باید متن گزارش تحقیق و تفحص را بررسی کنند تا در مورد مصادیق تخلفات به نتیجه برسند. »

تخلف نمایندگان چه بود؟


در قسمتی از گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان تامین اجتماعی به دریافت ۵۰ میلیون بن کارت هدیه از سوی ۳۷ نفر از نمایندگان اشاره شده بود. گرچه احمد توکلی نماینده تهران تاکید کرده بود که نمایندگان متخلف باید خود را به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان معرفی کنند و خواستار پیگیری این موضوع شده بود اما محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی دریافت بن کارت های هدیه را امری عادی و معمول خوانده بود که بیشتر به مردم مستضعف اختصاص می یابد.

اما به نظر می رسد این تنها تخلف صورت گرفته از سوی نمایندگان در این پرونده نبود. محمدرضا پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به انتقاد از اینکه برخی نمایندگان بحث تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی را تنها به دریافت بن کارت های اهدایی منحصر می کنند، گفت: تخلفات سازمان تامین اجتماعی حادتر از بن کارت های اهدایی است. وی در تذکری گفت: «در یکی از بندهای گزارش آمده است شرکتی به قیمت ۴ میلیارد تومان واگذار شده که با نظر کارشناسی اختلاف فاحشی داشته است؛ وقتی به این بند دقت بیشتری می کنیم متوجه می شویم یک نماینده خاطی دوره قبل مجلس پشت این قضیه بوده است. چرا سطح کار را اینگونه تحلیل می کنند، به طور حتم باید تخلفاتی که در این حوزه صورت گرفته از سوی دستگاه قضایی مورد رسیدگی قرار و با خاطیان برخوردهای شدید صورت گیرد، زیرا به نظر می رسد تخلفات صورت گرفته در این سازمان بالاتر از دریافت بن کارت ها است. »

به نظر می رسد ابعاد تخلفات صورت گرفته در تامین اجتماعی بسیار بیشتر از حد تصور است و همچنان باید در انتظار افشای ابعاد جدید دیگری باشیم با وجود این باید دید نتیجه بررسی این همه افشاگری و تخلفات چه می شود و مسئولان چه تصمیمی درباره متخلفان این پرونده خواهند گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات