قائم مقام معاونت پیشگیری از وقوع جرم گفت: از منظر قانون اساسی قوه قضائیه در عرصه پیشگیری از وقوع جرم مرجع است و همه فعالیت ها باید با این هدف استمرار قرار گیرد.

به گزارش افکارنیوز ، مهدی امیری اصفهانی قائم مقام معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در همایش تخصصی مدیران اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم سراسر کشور با بیان اینکه برنامه ریزی و نگاه واقع گرایانه به وضعیت موجود اهداف اصلی این معاونت را تشکیل می دهد، اظهار داشت: پیشگیری مقوله ای است که فقط منحصر به قوه قضائیه نیست بلکه تمام نظام و آحاد جامعه را مورد خطاب قرار می دهد. نظام ما نظامی ارزشی و مبتنی بر مبنای اعتقادی است که حداقل های آن در قانون اساسی توصیف شده اند.

وی با بیان اینکه اگر قرار است نظام ما بسترساز حکومت امام عصر باشد باید نظامی در فراز نظام بشری مستقل شده و الگوی جوامع بشری باشد گفت: تمام کارگزاران نظام در این راه باید تصویر زیبایی از نظام به جهان معرفی کنند اما یکی از عوامل مخل این تصویرسازی ناهنجاری های اجتماعی است.

امیری اصفهانی ادامه داد: اولین هدف پیشیگری از وقوع جرم این است که این تصویر زیبا را عرضه کند و این کار یک تکلیف برعهده همه ماست. هر قدمی که در این عرصه برمی داریم آثار آن در ترسیم چهره زیبا از جمهوری اسلامی پدیدار می شود و همه آحاد بشریت از آن بهره مند می شوند.

وی اقدامات قضائی را شامل دو حوزه سخت و نرم معرفی کرد و گفت: کاری که حوزه دادرسی انجام می شود اقدام سخت است ولی اقدامات پیشگیرانه اقدام نرم است. هر چه در حوزه اقدامات نرم تلاش بیشتری کنیم در دستیابی به اهداف هم موفق تر خواهیم بود. اقدام مناسبی که در اصل ۱۵۶ قانون اساسی منظور شده به این معناست که وظیفه مطلق در این راه برعهده قوه قضائیه نیست.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیر از وقوع جرم قوه قضائیه خاطرنشان کرد: روش تحقق این وظیفه جز از طر یق راهبردی و افزایش مشارکت در تصمیم سازی میسر نیست. و این در حالی است که امکان مداخله در بسیاری از حوزه ها را هم نداریم. بخش عمده ای از امور اجرایی در حوزه قوه مجریه و بخشی عمده ای از مسائل تقنینی در حوزه قوه مقننه است.

امیری اصفهانی ادامه داد: برای تحقق اقدام مناسب از پیشگیری وقوع جرم الزاما از راه راهبرد هدایت و راهبری، هماهنگی و افزایش مشارکت استفاده کنیم و این شامل عرصه تصمیم سازی و تصمیم گیری می شود.

وی با بیان اینکه اگر این سه مولفه را مورد توجه قرار دهیم زمینه فعالیت راحت تر فراهم می شود، افزود: غیر از بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی جای دیگری در این قانون نسبت به موضوع پیشگیری از وقوع جرم به صراحت مطلبی را عنوان نکرده است که دستگاهی مسئول پیشگیری از وقوع جرم باشد. از منظر قانون اساسی قوه قضائیه در عرصه پیشگیری از وقوع جرم مرجع است و همه فعالیت ها باید با این هدف استمرار پیدا کند که مرجعیت قوه قضائیه در پیشگیری از وقوع جرم مورد توجه قرار گیرد که اگر این مرجعیت شکل نگیرد ادامه انجام وظیفه به راحتی ممکن نیست.

امیری اصفهانی ادامه داد: برای تحقق این ماموریت اعتقاد به پیشگیری از وقوع جرم رکن اساسی است و نباید این کار را صرفا به عنوان یک شغل ببینیم.

وی خاطرنشان کرد: نظام دادرسی ما در سالهای پس از انقلاب از روشهای مختلفی برای تحقق اهداف استفاده کرد ولی ناهنجاری ها نه تنها کم نشد بلکه بیشتر هم شد و هر چقدر ناهنجاری ها بیشتر شود ورودی پرونده به قوه قضائیه هم بیشتر می شود.

قائم مقام پیشگیری از جرم قوه قضائیه ادامه داد: با روشهای قبلی و موجود امکان مدیریت وجود ندارد و چاره ای جز مدیریت نداریم.

امیری اصفهانی با بیان اینکه در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم چند هدف را برای ماه ها و سال آینده مورد توجه قرار داده ایم در تشریح این اهداف گفت: رسیدن به هدف در زمان مقرر موضعیت دارد وگرنه تحقق هدف بعد از زمان مقرر به معنای این است که اصلا به هدف نرسیده ایم. به صورت طبیعی عقب افتادگی هایی در برنامه ها داریم و طبق برنامه پنجم توسعه کشور و برنامه سوم توسعه قضایی برنامه هایی برای قوه قضایی در نظر گرفته شده که در حوزه پیشگیری از وقوع جرم باید تا پایان سال ۹۴ همه آنها اجرا شود.

وی با تاکید بر اینکه این عقب افتادگی باید در دو سال آینده جبران شود، گفت: باید به جای کمی گرایی باید به دنبال کیفی گرایی باشیم و رفتارهای برنامه ای را اثربخش کنیم. یکی از مشکلات موجود موضوع منابع انسانی و منابع مالی است که در سال آینده به شکل جدی مورد توجه قرار می گیرد. اگرچه مدیریت و تمرکز برعهده مرکز است اما مانع استفاده مدیران استانی نیست و باید از مدیران استانی استفاده کنیم.

وی همچنین به اصلاح ساختار و عدم موازی کاری و استفاده از سایر امور بخش ها مورد تاکید قرار داد گفت: افزایش تعامل هماهنگی با ظرفیت تقنینی و اجرایی کشور از دیگر اهداف این معاونت است. ظرفیت های اجتماعی نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا اگر همه بخش حاکمیت کشور را کنار هم قرار دهیم در مقایسه با ظرفیت های مردمی عدد بزرگی نیست.

امیر اصفهانی با اشاره به لزوم ارتباط گیری با ظرفیت ها و سرمایه های اجتماعی گفت: در این ارتباط گیری رسانه ها نقش مهمی دارند و رسانه ها را نباید صرفا صدا و سیما دید. در این زمینه فضای مجازی مقدم است زیرا در شرایطی قرار گرفته ایم که فضای مجازی از فلضای حقیقی تاثیرگذارتر است. در آینده فضای حقیقی تحت شعاع فضای مجازی قرار می گیرد که تمرکز فضای مجازی باید مورد توجه شود.

وی تحقق دولت الکترونیک رایکی از سیاست های جدی نظام عنوان کرد و گفت: تقویت و تعمیق دولت الکترونیک در معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مورد توجه است همچنین استفاده از همکاری های بین المللی و بهره مندی از ظرفیت های سرمایه های اجتماعی در دستور کار این معاونت قرار دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نظام ارزیابی عملکرد این معاونت و مدیران استانی در سال ۹۳ طراحی و تصویب می شود و مبنای ارزیابی همکاران در سال آینده قرار خواهد گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات