برای نخستین بار در اردبیل عمل جراحی پیچیده پیوند دست انجام شد.

به گزارش افکارنیوز ، فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی و معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل امروز اظهار داشت: بیمار مرد ۳۴ ساله اهل و ساکن اردبیل چند روز پیش به همراه دست چپ کاملاً قطع شده از مچ، بلافاصله به اورژانس بیمارستان فاطمی اردبیل مراجعه کرد که متاسفانه این حادثه دلخراش در اثر بی احتیاطی حین کار با اره برقی اتفاق افتاده بود.

یوسف شفائی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص درمان این بیمار، تصریح شد: بعد از معاینه این بیمار و با مشاهده مفصل های قابل پیوند مچ دست، بیمار به اتاق عمل انتقال داده شد و عمل جراحی با دو تیم متشکل از یک گروه جراحی پلاستیک و ارتوپد آغاز شد.

وی یادآور شد: ابتدا استخوان و تاندون ها ترمیم شد و سپس با استفاده از میکروسکوپ شریان ها، وریدها و اعصاب دست قطع شده با حساسیت در مدت زمان شش ساعت ترمیم و به هم پیوند زده شد و در ادامه درمان بیمار به بخش مراقبت های ویژه ICU انتقال یافت.

وی در رابطه با تیم جراحی افزود: این عمل مهم، پیچیده و بی سابقه که برای اولین بار در استان اردبیل انجام شده با موفقیت صورت گرفته است و حال عمومی بیمار نیز خوب است که در این عمل جراحی وحید صادقی فرد متخصص ارتوپدی و محمدیان متخصص بیهوشی همکاری بسیار ارزشمند و شایان توجهی داشته اند.

پزشک معالج بیمار ابراز داشت: مشارکت و کار تیمی در پروسه جراحی های پیچیده و حساس بدون تردید ضریب اطمینان و موفقیت اعمال جراحی ها را بهتر و مطلوب تر نشان می دهد و مطئمناً بهترین نتیجه را توام با رضایت مندی برای بیماران به دنبال دارد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل به فعالیت های نیروهای تخصصی و فوق تخصصی در خدمت رسانی به مردم استان اشاره کرد و یادآور شد: شاید تا به حال انجام چنین عمل های سنگین و حساس در اردبیل رویایی بیش نبود، ولی امروز با توجهاتی که دانشگاه علوم پزشکی اردبیل داشته و همچنین حضور نیروهای تخصصی و فوق تخصصی و وجود تجهیزات و امکانات مورد نیاز درمانی، پتانسیل ارزشمندی را در اردبیل فراهم کرده که می توان اذعان کرد استان اردبیل در راستای رفع نیازمندی ها و ارائه خدمات از جایگاه بیمار فرستی به سایر استان ها به یک منطقه بیمار پذیر تبدیل شده است.

این جراح فوق تخصص در خصوص پیوند اعضا و جراحی های ترمیمی و پلاستیکی برای گردشگران و اتباع خارجی نیز اظهار امیدواری کرد و گفت: خوشبختانه با فراهم بودن بسترهای لازم و همچنین وجود بخش های ویژه با ارائه خدمات ویژه در برخی مراکز درمانی استان، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در رابطه با پذیرش بیماران اتباع خارجی و استان های مجاور نیازمند دریافت خدمات درمانی فوق تخصصی و تخصصی، مشکلی نخواهد داشت، بنابراین با این وجود توسعه در بخش گردشگری سلامت که جزو سیاست ها و اهداف مهم استان اردبیل و دانشگاه محسوب می شود به مرور محقق خواهد شد.

وی در پایان وضعیت عمومی بیمار را مطلوب دانسته و ابراز داشت: در حال حاضر به لطف خدا شرایط بالینی بیمار پیوند شده رضایت بخش بوده و بعد از ۱۰ روز استراحت و فیزیوتراپی از بیمارستان مرخص شده و به آغوش گرم خانواده باز می گردد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات