نماد طاعون در تهران تهاجمی تر برخورد می کند. شبیخون تک تیراندازهای حرفه ای هم برای از بین بردن این جونده زیرک ناکام مانده و باید گفت باز هم موش ها مسئولان را شکست داده و در حال جولان دادن در خیابان های شهر بدون هیچ ترس و واهمه ای هستند.

به گزارش افکارنیوز ، موش نمادی از طاعون است و به راحتی در شهر و خانه مردم تردد می کند؛ حتی اگر خانه شما کاملا ضد موش ساخته شده باشد موش ها به راحتی از هر دهانه کوچکی به قطر یک چهارم بدنشان هم عبور می کنند.

موش قهوه ای و نروژی نمونه بارز موش های شهر هستند که در حال جولان دادن هستند. دندان های این حیوان از آهن و فولاد هم سخت تر است و به راحتی همه چیز را گاز می گیرد و به راه خود ادامه می دهند.

قبلا گربه ها موش ها را شکار می کردند ولی در حال حاضر این چرخه تغییر کرده و در حال حاضر گربه ها از موش های چاق و چله ترس دارند و نزدیک آنها نمی شوند.

موش جز رژیم غذایی جغدها و بازها، مارها، اعضای خانواده راسو هستند که این حیوانات نیز در تهران خیلی کم است و در نتیجه این جونده به راحتی در شهر زندگی می کند بدون اینکه خطری تهدیدش کند.

موش ها رادار دارند و به راحتی مکان های خطر را به همدیگر اطلاع می دهند و به سختی در دام می افتند.

بر اساس این گزارش، موش ها می تواند در ۵ زایمان ۷-۱۵ نوزاد در یک سال بدنیا بیاورد و همین نوزادان در حدود ۵ هفته ای که به دنیا آمده اند خودشان هم بارور می شوند در نتیجه با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که در یک باز زمانی چقدر موش به شهر تهران اضافه می شود. البته نباید از این نکته هم غافل شد که تعدادی از موش ها در هنگام تولد جان خود را از دست می دهند.

روش های مختلفی برای از بین بردن موش ها در نظر گرفته شده است و یکی از این راه ها نابودی موشها با استفاده از گاز اگزوز خودرو بود. این طرح قرار بود به صورت پایلوت اجرایی شود و مقرر شد اگر گاز اگزوز خودروها در مبارزه با جویندگان موذی شهر تهران موثر واقع شود این طرح به صورت گسترده در تمام تهران اجرایی شود که به ظاهر این طرح هم ناکام ماند.

این روش تدخینی (گازدهی) است که در آن به کلونی موشها گاز مونوکسید کربن (از خروجی خودروها) تزریق می شود البته پیش از این کار تمامی منفذ اطراف مسدود شده و تنها یک منفذ باقی مانده از طریق لوله مخصوص وارد یک سبد می شود تا موشهایی که در کلونی خفه نشده اند در هنگام خروج به داخل این سبد بیفتند.

دیگر روش های سنتی برای از بین بردن موش های شهر جوابگو نیست و هزینه ای که برای از بین بردن هر موش صرف می شود بالاست. یکی از راه های پیشنهادی جدید عقیم کردن موش های شهر است.

" رحمت الله حافظی" رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران معتقد است که سرانه نابودی هر موش را ۱۲۰ هزار تومان است و باید با عقیم سازی موش ها هزینه را کمتر کنیم.

وی با بیان اینکه برای نابودی موش ها دیگر روش های سنتی پاسخگو نیست تأکید کرد: آنچه که امروز ما در فرایند نابودی حیوانات موزی از جمله موش ها با آن مواجه هستیم عدم همکاری مردم است. چراکه با هزینه بسیار سم گذاری و تله گذاری می شود اما شهروندان بدون توجه به این موارد با ریختن برخی از مواد غذایی همچون کاهو و سبزیجات و میوه جات اثر این سم را از بین می برند.

وی ادامه داد: باید به دنبال روش های علمی تری از جمله عقیم سازی موش ها سرمایه گذاری کنیم بدون شک با این روش ها می توان به نتیجه بهتری دست پیدا کرد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه سرانه نابودی هر موش در شهر تهران ۱۲۰ هزار تومان است تصریح کرد: براساس گفته متولیان نابودی موش ها در شهر تهران هر ماه ۲۰۰۰ موش با تله گذاری و سم گذاری نابود می شوند و ۲۰۰۰ تای دیگر با خوردن این مواد سمی از بین می روند.

به گفته وی در واقع ۴۰۰۰ موش ماهانه در شهر تهران نابود می شود و براساس مطالعات صورت گرفته و منابعی مالی که به متولی این امر پرداخت می شود می توانیم بگوییم هر موش با ۱۲۰ هزار تومان در شهر تهران نابود می شود.

بر اساس این گزارش، مدتی پیش شهرداری تهران تعدادی تک تیرانداز استخدام کرده بود تا با استفاده از اشعه مادون قرمز این جانوران موذی را نابود کنند، که این روش هم جواب نداد و باز هم شاهد حضور موش ها در جوی های شهر هستیم. البته نباید از این نکته هم غافل شد که برخی از موش ها بر اثر سم ها و اشعه های مورد استفاده علیه شان جهش ژنتیکی داشته اند و بزرگ تر می شوند.

تاکنون آمار دقیقی از تعداد موش های شهر تهران در دست نیست ولی به نظر می رسد در آینده نه چندان دور جمعیت موش های شهر چند برابر جمعیت پایتخت نشینان شود اما باید گفت در بسیاری از کشورها موش ها سرشماری شدند به گونه ای که در لندن هفت میلیون و در نیویورک ۲۸ میلیون موش زندگی می کنند.

در کلان شهر تهران به دلیل عدم وجود شبکه فاضلاب مناسب موش ها در جوی های شهر جولان می دهند. همچنین انباشت زباله ها از دیگر مواردی است که باعث جمع شدن موش ها می شود و همچنین فعالیت های عمرانی باعث می شود که لانه این موش ها خراب شده و این جانور به سطح بیاید.

بر اساس این گزارش، منقرض کردن نسل موش ها به هیچ وجه امکان پذیر نیست و در هیچ کشوری هم نسل موش ها بکلی منقرض نشده است. اما می توان راه های در نظر گرفت تا جمعیت آنها افزایش نیابد.

مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت که این راستا اقدامات متعددی در دستور کار است که می توان به تله گذاری و استفاده از سموم جدید اشاره کرد، البته طرح جدیدی نیز برای کنترل موش ها در دست مطالعه است که در صورت نتیجه بخش بودن آن اعلام می شود.

عبداللهی با بیان اینکه هر جا غذا و آب به اندازه کافی وجود داشته باشد موش رشد می کند، گفت: در این راستا در جمع آوری زباله اقداماتی موثری انجام شده است و اگر بتوانیم با آموزش و فرهنگ سازی به شهروندان بیاموزیم که از ریختن زباله به نهر ها و جوی ها خودداری کنند، می توان از رشد این حیوانات موذی جلوگیری کنیم.

بر اساس این گزارش، برخی از موش ها از کشورهای خارجی و از طریق بنادر وارد کشور شده و عمده آنها رت قهوه ای و پس از آن رت مشکی است که مشکل این جانوران در خیابان هایی مانند ولیعصر و بولوار کشاورز که دارای تعداد زیادی اغذیه فروشی هستند به خوبی دیده می شود که اگر این اغذیه فروشی ها ساماندهی شود بخشی از مشکلات برطرف خواهد شد.

شاید برای بسیاری از مردم سوال باشد که موش ها بعد از این کشته می شوند لاشه شان چه می شود باید گفت که لاشه این موشها یا در زباله سوز بیمارستان ها سوزانده می شود و یا آنکه در محلی جداگانه در کهریزک که مورد آهک پاشی قرار گرفته دفن بهداشتی می شود.

بر اساس این گزارش، مسئولان ذی ربط هر بار به یک سم و روش جدید دست می یابند اما باید گفت گه سمهای جدید را موشهای پیش مرگ می خورند. موش ها وقتی با غذای جدیدی روبه رو می شوند اول پیشمرگ ها می خورند و اگر اتفاقی برای آنها نیفتاد بقیه موش ها هم اقدام به خوردن آن غذا می کنند. در باره سم هم همین اتفاق می افتد. اگر چند موش بمیرند دیگر این غذا مورد استفاده موش ها قرار نمی گیرد.

همچنین چندی پیش احمد مسجد جامعی رئیس شورای شهر پایتخت از لوکیشین شهر موش ها که درمجموعه شهربانو در حال آماده سازی است بازدید کرد و از آنها به شوخی سوال کرد که شورای شهر هم دارید؟ که منیژه حکمت گفت: در این شهر همه چیز وجود دارد و مسجد جامعی گفت: پس من می توانم رئیس شورای این شهر (موش ها) هم باشم. مرضیه برومند نیز در خطاب به وی گفت: شما رئیس افتخاری این شهر هستید.

بر اساس این گزارش، موش ها مسئولان را شکست دادند. با وجود راه کارهای مختلف باز هم موش ها پیروزمندانه در جوی های شهر جولان می دهند و به زبان بی زبانی اعلام می کنند که طرح ها جدید و پرهزینه تان باز هم ناکام ماند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات