مدیر کل امور زنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

مدیر کل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: پدیده جدید و نادری که زنگ خطر آن باید به صدا درآید بحث هم خانگی افراد قبل از ازدواج است که تصمیم می گیرند مدتی به بهانه آشنایی با یکدیگر زندگی مشترک را بگذرانند.

به گزارش افکارنیوز ، صدیقه حجازی در خصوص ازدواج جوانان و آسیب های اجتماعی این حوزه گفت: ما در چارچوب حدود شرعی خود مانعی برای آشنایی جوان ها با هم نداریم منتها، طبیعتاً شرع ما برای اینکه این پیش زمینه های قبل از ازدواج به آسیب های اجتماعی تبدیل نشود، حدود و ثغوری را تعیین کرده است.

وی ادامه داد: در گذشته ما هم اینگونه نبوده حتی در زمانی که به تعبیر امروزی ها، ازدواج ها به شکل سنتی انجام می گرفته، اینطور نبوده که هیچ آشنایی بین دختر و پسر اتفاق نیفتد. بلکه اینگونه بوده که جلساتی را اختصاص می دادیم، که با حضور بزرگترها و در یک فضای امن و کاملاً رعایت شده، انجام می شد که دختر و پسر بنشینند و ساعت ها با هم صحبت داشته باشند.

مدیر کل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: ما برای این منظور، از نظر شرعی فضای بسته ای را نداریم اما آن چه که در این زمان ایجاد نگرانی می کند این است که ما فکر می کنیم این چنین فضایی در یک قالب تعریف شده شرعی وجود ندارد و به اجبار باید از روش هایی که به نوعی دارد اپیدمی می شود، روش هایی که در ممالک دیگر به نوعی تجربه شده و بازخوردهای مناسبی هم نداشته و یا حداقل با فرهنگ و جامعه ما سازگاری ندارد، این روشها دارد رواج پیدا می کند. حجازی افزود: اینکه دختر و پسری به مدت طولانی، روابط نامحدودی داشته باشند، به این بهانه که بخواهند همدیگر را بشناسند و بیشتر با هم آشنا شوند، تبعات مختلفی را به بار می آورد.

وی خاطر نشان کرد: در مرحله اول ممکن است در یک فضایی، رابطه عاطفی خودبه خود و به دلایل شرایط سنی و ویژگی های انسانی شکل بگیرد که همان علقه عاطفی مانع از این بشود که حقایق وجود همدیگر را ببینند و آشنایی واقعی صورت بگیرد. دوم اینکه خدای نکرده در این فرایند، گاهی آسیب هایی مخصوصا به دختر وارد می شود. به هر صورت وقتی که این روابط خیلی نزدیک به هم (از نظر زمانی) و ادامه دار شود و در محدوده شرع و یا در فضای تحت مدیریت بزرگترها اتفاق نیفتد، ممکن برخی دچار آسیب هایی بشوند که تبعات آنرا به این راحتی نشود حل کرد.

مدیر کل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر، ما با پدیده های جدیدتری مواجه هستیم، من نمی گویم این موضوع در جامعه ما شدید است، خیلی نادر است و اختصاص دارد به تیپ خانواده ها و فضاهایی که متأثر از فرهنگ های بیرونی هستند اما به هر جهت این زنگ خطر را برای مسئولین فرهنگی ما باید داشته باشد.

حجازی افزود: این پدیده جدید و نادر، بحث هم خانگی افراد قبل از ازدواج است که تصمیم می گیرند یک مدتی با همدیگر زندگی مشترک را بگذرانند به این بهانه که ما در این فضای مشترک بهتر می توانیم با هم آشنا شویم.

وی ادامه داد: تمام این ها روش های قبلی غربی است و در ممالکی که مدعی فضاهای مدرن و متجدد بودند، رفتند آسیبها را دریافت کردند. با ناکارآمدی این روشها، لزومی ندارد که ما هم بخواهیم از روش هایی که دیگران دچار تبعات و صدمات زیادی شدند را بکار ببندیم. مسئولین فرهنگی ما باید نسبت به این مسئله، بیشتر هوشیار باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات