مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران گفت: محورهای هزار، قائمشهر - سوادکوه، نور - نوشهر و بهشهر- گلوگاه از تلفات رانندگی بالایی برخوردارند و به طور کلی، تلفات رانندگی برون شهری در استان زیاد است.

به گزارش افکارنیوز ، مجیدرضا نصرالله نژاد امروز، دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال گذشته با احتساب تصادفات روستایی، تلفات رانندگی در جاده های برون شهری مازندران ۶۴۰ نفر بوده است.

وی افزود: در هشت ماهه امسال تعداد تلفات رانندگی در مسیرهای برون شهری مازندران ۴۰۳ نفر بوده که امیدواریم تا پایان سال نسبت سال گذشته کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی را در این بخش شاهد باشیم. ۴۵ درصد تلفات طی هشت ماه امسال مربوط به رانندگان، ۲۸ درصد عابرین پیاده و ۲۷ درصد مربوط به سرنشینان بوده است.

مدیر کل حمل و نقل و پایانه های مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تلفات رانندگی در مسیرهای برون شهری استان نیاز است رسانه ها وارد شوند تا فرهنگ درست رانندگی در مازندران نهادینه شود.

وی با بیان اینکه تلفات رانندگی با اتوبوس و مینی بوس کمتر از یک درصد بوده است، افزود: سال گذشته ۸۹ نفر از راکبان موتورسیکلت بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند که استفاده از کلاه ایمنی می توانست این آمار را کاهش دهد. بیشترین تصادفات راکبان موتورسیکلت در سنین ۲۱ تا ۳۰ سال و عابران پیاده در سنین بالای ۶۰ سال رخ داده است.

نصرالله نژاد تصریح کرد: براساس آمار پزشکی قانونی، ۵۱ درصد تلفات در محل حادثه، ۱۰ درصد در حین انتقال به بیمارستان و ۳۷ درصد در بیمارستان اتفاق افتاده که نشان دهنده شدت تصادفات است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران به تفکیک تلفات رانندگی براساس نوع معبر برون شهری پرداخت و افزود: ۷۸ درصد تلفات رانندگی در راه های اصلی، ۴ درصد در آزادراه ها و ۱۰ درصد در بزرگراه ها رخ داده است.

نصرالله نژاد خاطرنشان کرد: هر چه تحصیلات بیشتر باشد میزان تلفات جاده ای کاهش می یابد به طوری که از دیپلم به بالا ۱۰ تا ۱۲ درصد تلفات را شامل می شود. به همین منظور اداره کل حمل و نقل و پایانه های مازندران هر ساله آموزش حدود ۲۰ هزار نفر را در دستور کار قرار داده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰۰۰ خودرو، ۴۵۰ اتوبوس، ۱۵۰۰ مینی بوس و ۱۴ هزار و ۵۰۰ کامیون تحت پوشش اداره کل حمل و نقل و پایانه های مازندران قرار دارد، افزود: براساس برنامه پنجم توسعه باید متوسط عمر ناوگان به ۱۰ سال برسد. متوسط عمر اتوبوس ۱۲ سال، سواری ۱۰ سال، مینی بوس ۲۷ سال و کامیون ۲۱ است که باید اهتمام جدی برای اصلاح آن صورت گیرد.

نصرالله نژاد با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد جابه جایی بار در مازندران از طریق جاده ها انجام می شود، اظهار کرد: طی ۸ ماهه امسال ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بار از جاده های استان جابه جا شدند. ۱۶۹ شرکت مسافربری و ۱۳۹ شرکت باربری در مازندران فعال است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران با اعلام اینکه ۳۸ دوربین نظارت تصویری در محورهای مختلف استان نصب شده است، افزود: همچنین هشت دوربین ثبت تخلفات سرعت در محورهای مازندران نصب شده که تلاش بر این است که تعداد این دوربین ها افزایش یابد.

نصرالله نژاد ادامه داد: ۶۵ سیستم تردد شمار آنلاین در محورهای مازندران نصب شده که خوشبختانه تمامی محورهای استان دارای این سیستم هستند.

وی با اشاره به رشد ۲۷ درصدی حمل و نقل بین المللی استان در ۸ ماهه امسال، گفت: طی این مدت ۸۹ هزار تن ترانزیت صورت گرفته است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران با بیان اینکه تاکنون ۲۶ مجتمع خدماتی و رفاهی در مازندران به بهره برداری رسیده است، افزود: ۳۱ مجتمع در حال ساخت و ۲۰۰ درخواست برای ساخت این مجتمع ها در حال بررسی است.

نصرالله نژاد با اشاره به افزایش ساخت و ساز غیرمجاز در حریم جاده های مازندران، تصریح کرد: این ساخت و سازها غیرمجاز است و سبب افزایش تلفات جاده ای می شود. این ساخت و سازها باید در قالب مجتمع خدماتی و رفاهی تعریف شود.

وی تصریح کرد: دو پایانه مسافربری توسط شهرداری های بابل و بابلسر احداث شده و در برخی شهرها از جمله نوشهر، بهشهر و رامسر از توان بخش خصوصی بهره گرفتیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات