رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در تشریح برخی علل عدم موفقیت برنامه کشت جایگزین در افغانستان کارشکنی غربی ها را از جمله علل عدم موفقیت این طرح عنوان کرد.

به گزارش افکارنیوز ، سردار علی مویدی با اشاره به اجرای برنامه کشت جایگزین ایران در افغانستان اظهار داشت: این طرح یک برنامه چندین ساله است که نتیجه گیری برای آن نیازمند ده ها سال است از این رو جمهوری اسلامی ایران نیز در چند سال گذشته این طرح را بر اساس مطالعات دقیق علمی و کارشناسی در ابعاد مختلف و در یک پکیج جامع تهیه کرد و آن را در اختیار کشور افغانستان و مجامع بین المللی قرار داد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا فضای نامناسب کشور افغانستان را یکی از علل عدم دستیابی به نتیجه مطلوب دانست و در ادامه افزود: مبارزه با مواد مخدر گرچه برای بخشی از جامعه امری پیش پا افتاده و معمول به حساب می آید ولی واقعیت امر آن است که مبارزه با این مواد، مبارزه با یک غول جهانی است که علاوه بر کارتل های قدرتمند دنیا بسیاری از دولتمردان بزرگ جهان نیز پشت آن ایستاده اند.

وی با بیان اینکه کارشکنی گسترده دولتی برخی افرادی که از تهیه و توزیع مواد مخدر منتفع می شوند از دیگر علل عدم کامیابی در این طرح است، ادامه داد: در عدم موفقیت این طرح علاوه بر فضای نامناسب افغانستان، عدم همکاری دولت این کشور و جوامع بین المللی و کارشکنی های افرادی که از تهیه و توزیع مواد مخدر منتفع می شوند نقش اساسی داشته است.

مویدی امکانات انگلستان در تغییر فرهنگی تغییر کشت در افغانستان را بیش از دیگر کشورها عنوان کرد و گفت: با توجه به این موضوع این تصور وجود دارد که شاید عدم همکاری مناسب افغانستان با طرح ایران از کانال انگلیس انجام شده باشد ولی امیدواریم در فضای جدید ایجاد شده همکاری در بحث مبارزه با مواد مخدر بیش از گذشته انجام شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات