یک شبکه خبری با اشاره به مقاله ای که ۲ تن از کارکنان فیس بوک نوشته اند، اعلام کرد که فیس بوک نوشته ها را حتی اگر ذخیره نشده باشند، نگهداری می کند.

به گزارش افکارنیوز ، شبکه خبری «دویچه وله» اظهار کرد: فیس بوک در مقاله ای اعلام کرده، از این امکان برخوردار است که می تواند پیش نویس نوشته های کاربر را که تصمیم به انتشار آن ها نمی گیرد، همان طور که تایپ می شوند، ذخیره و نگهداری کند.

اگر از اعضای شبکه اجتماعی فیس بوک باشید لابد تاکنون در این موقعیت آشنا بوده اید که چیزی بنویسید٬ نیمه کاره رهایش کنید٬ فکر کنید و از انتشارش منصرف شوید و به جای کلیک بر دکمه انتشار٬ نوشته خود را حذف کنید. اما آیا تا کنون خود از پرسیده اید که آیا فیس بوک توانایی آن را دارد نوشته های انتشار نیافته شما٬ همان هایی را که نیمه کاره یا کامل از انتشارشان منصرف شده اید٬ بخواند و آرشیو کند؟

اگر از کاربران سرویس ایمیل گوگل٬ جی میل (gmail) باشید٬ حتما متوجه شده اید که به هنگام نگارش ایمیل نوشته های شما خودبه خود ذخیره شده و حتی اگر از ارسال آن نیز صرف نظر کنید می توانید نسخه خام ایمیل خود را در بخش پیش نویس ها (drafts) ببینید که در آن جا آرشیو شده است.

بر اساس اطلاعاتی که به نقل از دو تن از کارکنان کمپانی فیس بوک منتشر شده، مشخص شده است که فیس بوک نیز از امکانات فنی ای نظیر جی میل برخوردار است و نوشته های شما همان لحظه که در حال تایپ آن هستید٬ و فارغ از انتشار یا انصراف در فیس بوک جمع آوری می شوند.

فیس بوک این اقدام را که کاربر چیزی می نویسد و از انتشار آن صرف نظر می کند خودسانسوری تلقی می کند. به گزارش «اسلیت» ٬ ساویک داس٬ دانشجوی دکترا و کارآموز بخش نرم افزار کمپانی فیس بوک٬ و آدام کرامر٬ متخصص داده پردازی در فیس بوک٬ مقاله ای از مطالعات خود درباره رفتارهای خودسانسورگر پنج میلیون کاربر انگلیسی زبان فیس بوک منتشر کرده اند.

مقاله این افراد مشخص می کند که فیس بوک بر افکار شما حتی بدون انتشار نظارت دارد.

مطالعه داس و کرامر از تحلیل استتوس های منتشرنشده یا نوشته ها روی صفحه دیگران که فرد در نهایت از انتشار آن خودداری کرده و همچنین کامنت های پیش از انتشار حذف شده بر پست های دیگران به دست آمده است.

هنگام نوشتن در فیس بوک٬ این شبکه اجتماعی کدهایی را به مرورگر شما ارسال می کند و این کدها به صورت اتوماتیک آن چه را که شما تایپ می کنید را تحلیل می کند و به فیس بوک گزارش می دهد.

هنوز مشخص نیست واکنش فعالان و موسسات حمایت حریم شخصی آن لاین به این موضوع چه خواهد بود. چرا که بر اساس قوانین حریم شخصی در فیس بوک٬ در بخشی با عنوان" Information we receive and how it is used" مشخص می شود که فیس بوک تنها اطلاعاتی را که شما برای انتشار انتخاب می کنید یا با دیگران تعامل می کنید، جمع آوری می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات