بن بست های پولی نظام سلامت و گره بازنشدنی بدهی های مالی وزارت بهداشت تا جایی پیشرفت کرده است که هاشمی از خاک خوری تجهیزات پیشرفته بیمارستانی تا دست بسته مسوولان بیمارستانی برای راضی نگه داشتن بیماران پرده برداشت.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درباره وضعیت اعتبارات سلامت در لایحه بودجه ۹۳ و اقدامات انجام شده در راستای حرکت تعرفه های تشخیصی – درمانی ۹۳ به سمت تعرفه های واقعی، گفت: واقعی شدن تعرفه ها درخواست مراکز درمانی، پزشکان و حرف وابسته است. متاسفانه همواره به ویژه در طول دو دهه گذشته بدون توجه به قیمت واقعی خدمات پزشکی و نرخ تورم، هر سال عددی برای تعرفه های تشخیصی - درمانی اعلام می شود.

وی در این باره افزود: به عنوان مثال با وجود افزایش تورم و تغییر نرخ ارز K جراحی هیچ تغییری نکرد و مشاهده می کنید که چه فشاری به بیمارستان ها اعم از دولتی، خصوصی، مراکز درمانی و سرمایه گذاران حوزه سلامت و پزشکان وارد می شود. واقعی شدن تعرفه مطالبه جدی همه است.

تجهیزاتی که در بن بست بی پولی بیمارستان ها خاک می خورند


هاشمی ادامه داد: وقتی تعرفه ها واقعی نباشد، فساد ایجاد می شود و ارایه خدمت هم ناقص خواهد بود. بر این اساس رضایتمندی مردم کاهش می یابد. به این ترتیب است که ممکن است ارایه دهندگان خدمات در این حوزه به شیوه های غلط و نادرست متوسل شوند. کم نیستند تعداد مراکزی که به دلیل بالا رفتن هزینه ها و جبران نشدن آنها، تعطیل شدند یا خدماتی که تعطیل شده و وسایل پیشرفته ای که اکنون منتظر تعویض تیوپ هستند و هزینه نگهداری آن ها تامین نشده است.

وزیر بهداشت که به مناسبت سالروز تاسیس خبرگزاری دانشجویان ایران در این رسانه حضور یافت و از بخش های خبری آن بازدید کرده بود، در ادامه سخنان خود افزود: به هر حال اگر می خواهیم خدمات درمانی به اقصی نقاط کشور گسترش یابد، رضایتمندی مردم افزایش یابد و پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان، داروسازان و دندانپزشکان و… رضایتمندی نسبی داشته باشند باید تعرفه ها واقعی شوند. از طرف دیگر اکنون هم رقمی که مردم بابت هزینه های درمانی شان می پردازند، خیلی زیاد است حال اگر بخواهند قیمت تعرفه های واقعی را پرداخت کنند که بیچاره کننده خواهد بود. بنابراین راه حل این موضوع تنها" بیمه" است بیمه باید از مردم حمایت کند.

ماموریت هاشمی در یک سال نخست وزارت بهداشت دولت یازدهم


هاشمی با بیان این که بیمه های فعلی در حمایت از مردم کاملا ناتوانند، ادامه داد: بنابراین باید منابع جدیدی تعریف شده و بیمه ها تجمیع شوند. به این ترتیب شاید مهم ترین کاری که من و همکارانم ماموریت خود در یک سال نخست وزارت بهداشت دولت یازدهم، می دانیم، همین بخش است. اگر این اتفاق نیفتد ما قادر به تغییر در امر بهداشت و درمان مردم نخواهیم و اگر بنا بود که چیزی تغییر نکند آمدن ما هم هیچ ضرورتی نداشت و همان روند قبلی که سرنوشت محتوم و تاریکی دارد، می توانست ادامه یابد.

وزیر بهداشت افزود: از اینجاست که تغییر باید آغاز و قیمت ها باید واقعی شوند. در این زمینه هنوز صحبت هایمان در وزارت بهداشت جمع نشده اما کاملا با وزارت رفاه هماهنگیم. کارشناسی تعرفه های واقعی نباید بیشتر از یکی - دو ماه دیگر زمان ببرد.

امیدواری وزیر بهداشت از اختصاص رقمی از هدفمندی یارانه ها به سلامت در بودجه ۹۳


وی در این حال به افزایش اعتبارات بیمه ها در لایحه بودجه ۹۳ اشاره کرد و گفت: در لایحه بودجه افزایش حدود ۶۶ درصدی اعتبارات بیمه ها در نظر گرفته شده است. بنابراین بی تردید تعرفه ها تغییر خواهد کرد و به سمت واقعی شدن تعرفه ها حرکت خواهیم کرد، هرچند که فاصله این اعتبارات تا" واقعی شدن" مد نظر ما زیاد است و امیدواریم که آقای رییس جمهور و وزرای محترم اقتصادی و مجلس محترم بپذیرند که از هدفمندی یارانه ها بخشی به حوزه سلامت تخصیص یابد.


وزیر بهداشت ادامه داد: در کنار واقعی شدن تعرفه ها حتما باید ساماندهی بیمه ها و تغییر مدیریت در همه مراکز بهداشتی درمانی کشور همراه شود. هدف آرامش و آسایش مردم و کاهش هزینه های مردم در بحث سلامت است. پرواضح است که این موضوع با بیمه ای کارآمد میسر خواهد بود. بیمه کارآمد نیازمند منابع پایدار است. البته بخش عمده ای از این منابع پایدار مانند دیگر کشورهای دنیا، از محل مالیات و عوارض تامین می شود؛ به عنوان مثال مالیات و عوارض در صنایع غذایی و در خودروهای وارداتی و… . پیشنهاداتی در این زمینه داریم.

ناگفته های وزیر بهداشت درباره راهکارهای ایجاد خلق منابع جدید برای حوزه سلامت


وی در پاسخ به سوالی درباره مالیات صنعت دخانیات، گفت: در این زمینه بحث های جدی در دولت بود. در این زمینه به دخانیات به عنوان صنعت و صاحبان آن به عنوان صاحبان صنعت نگریسته می شود. از طرف دیگر با افزایش مالیات، نگران افزایش قاچاق دخانیات هم هستند که اکنون هم متاسفانه حدود ۲۵ درصد آن از طریق قاچاق وارد می شود. بر این اساس است که مخالفت هایی در زمینه بستن هر نوع عوارض بر دخانیات وجود دارد. در مجموع ما از بحث دخانیات به دنبال خلق منبع نیستیم. ما دوست نداریم مردم تدخین بیشتری داشته باشند که از کنار آن پول بیشتری عاید ما شود. ما دوست داریم مردم برای حفظ سلامتی شان کمتر سراغ این مواد مضر روند؛ چرا که بیماری های ناشی از مصرف سیگار فوق العاده مخرب هستند و هزینه های سرسام آوری برای فرد و سیستم بهداشت و درمان به دنبال دارند.

وی در عین حال افزود: اما از طرف دیگر مطالعات نشان داده که افزایش مالیات صنایع دخانی و سیگار، البته در کشور ما به شرطی که بتوان قاچاق را کنترل کرد، طبیعی است که رابطه معکوسی با استفاده از دخانیات خواهد داشت؛ به طوری که در آمریکا با بستن مالیات ۵۰ درصدی مصرف ۲۰ درصد کاهش یافت. در هر حال اگر در ایران در این زمینه درست عمل نمی کند به دلیل قاچاق است.

موانع ادغام بیمه ها از زبان هاشمی


هاشمی همچنین به مقوله ادغام سازمان های بیمه گر و تشکیل سازمان بیمه سلامت ایرانیان اشاره کرد و گفت: مجلس اجازه ادغام بیمه ها را به دولت داده است و این موضوع هم حتما باید روزی اتفاق افتد. البته موانعی هم در این زمینه وجود دارد که شاید مهم ترین آن باز هم به" اعتبارات" بازمی گردد. با این اعتبارات فعلی مجبورند بیمه های خوب را در بیمه های فوق العاده ضعیف ادغام کنند، بنابراین نارضایتی ها افزایش خواهد یافت. اگر منابعی در اختیار گذاشته شود، حتما باید ادغام بیمه ها صورت گیرد و بیمه های قوی، بیمه های ضعیف را در خود ادغام کنند. بنابراین این پوشش، پوشش گسترده ای خواهد شد. البته در این زمینه مشکل ضعیفی هم برای سازمان بیمه تامین اجتماعی و بیمه نیروهای مسلح وجود دارد که به نظر می رسد قابل حل است و جدی نیست.

روایت هاشمی از وزارتخانه ای که دائم بدهکار است

وزارتخانه ای که به اندازه تمام بودجه امسالش، بدهی دارد!


وی در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی اعتبارات وزارت بهداشت، گفت: حدود ۴۷۰۰ میلیارد تومان بدهی هیات امنای دانشگاه های علوم پزشکی از سال ۹۱ به ۹۲ است؛ یعنی تقریبا نصف بودجه ای که سال ۹۲ به وزارت بهداشت تخصیص یافته است. برای سال ۹۲ نیز بین ۲۷۰۰ تا ۳۵۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه پیش بینی می شود. ۱۱۰۰ میلیارد هم اعتبار مربوط به حق جذب بوده که برای آن هم هیچ منبعی ندیده اند. بنابراین کل کسری های وزارت بهداشت به بیش از ۸ هزار میلیارد تومان می رسد؛ یعنی وزارتخانه ای داریم که به اندازه کل اعتبار امسالش، بدهی دارد؛ اگر زمانی گفتم این وزارتی که مسوول سلامت مردم است خود به شدت بیمار است به همین دلیل است.

وزیر بهداشت افزود: البته مشکلات مدیریتی هم به این قسمت اضافه می شود. یعنی وقتی مدیران وزارت بهداشت در استان ها و شهرستان ها می خواهند مدیریت کنند، با وزارتخانه و بیمارستانی مواجهند که دخل و خرجشان با هم نمی خواند و دائم بدهکارند. بخشی از طلبکاران هم همان کسانی هستند که می خواهند خدمت ارایه دهند؛ یعنی پرستاران، پزشکان، پیراپزشکان، داروخانه، آزمایشگاه و… طبیعی است که چنین وزارتخانه و بیمارستانی در انجام ماموریتش ناتوان است و این امر خود باعث نارضایتی مردم می شود.

وی ادامه داد: مکرر از نمایندگان مجلس شنیده ام که پزشکان حقوق و کارانه شان را با تاخیرهای طولانی مدت دریافت می کنند. فرضا از نماینده زابل شنیدم که ۱۵ ماه است که پزشک کارانه اش را دریافت نکرده است. با این شرایط امنیتی و رفاهی چنین منطقه ای که با دیگر نقاط کشور متفاوت است، یک پزشک چطور برای ماهانه یک میلیون و سیصد – چهارصد هزار تومان آن هم با تاخیر، دل خوش کند. ما در حوزه سلامت نیروهای کارآمد کم نداریم، اما می بینیم که به علت نابسامانی و به هم ریختگی در پرداخت ها، کار نمی کنند.

دست بسته مسوولان بیمارستانی برای راضی نگه داشتن بیماران


وزیر بهداشت ادامه داد: در قشم از بیمارستانی بازدید کردم که واقعا جای تاسف دارد. بدون شک همه مسوولان علاقه مندند که مردم از آنها راضی باشند و بی تردید راهکارها را هم بلد هستند اما دست شان بسته است و دلیل عمده آن هم غیرواقعی بودن تعرفه هاست.

وی در عین حال افزود: امسال از سرجمع ۱۳هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده برای وزارت بهداشت، در خوشبینانه ترین حالت ممکن است حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانش محقق شود. بنابراین مجددا کسری دیگری از سال ۹۲ به ۹۳ منتقل خواهد داشت و همین طور بدهی روی بدهی می آید.

بی پولی بیمارستان ها از علل کمبودها و گران فروشی های دارویی


وزیر بهداشت یکی از علل کمبودهای دارویی را نیز همین کمبودهای اعتباری بیمارستان ها خواند و افزود: به عنوان مثال یکی از بیمارستان های مشهور تهران هنوز بدهی سال ۸۹ خود به شرکت هایی دارویی را پرداخت نکرده است. یکی از علل های کمبود دارو، واقعا نبود دارو نیست؛ یکی از علت ها عدم توانایی بیمارستان ها در پرداخت مطالبات شرکت های دارویی است. از طرف دیگر بیمارستان ها از بیمه ها طلبکارند. ما حدود ۷۸۰ تا ۷۹۰ میلیارد تومان از بیمه ها طلبکاریم و تمام این عوامل دست به دست یکدیگر ایجاد چرخه ای معیوب را رقم می زنند.

وی در این باره افزود: البته این چنین مشکلاتی برای مردم ملموس نیست چرا که آنها را نمی بینند. بنابراین دسترسی به دارو پیدا نمی کنند. اگر هم دارو باشد ممکن است در بازار آزاد یا حتی در خود بیمارستان به قیمت های گران فروخته شود. وقتی که بیمارستان پول ندارد، داروخانه اش را جهت خلق منبع با درصدی بیشتر اجاره می دهد. به دنبال آن داروخانه دار فشار بیشتری را به بیماران وارد می کند.

هاشمی ادامه داد: وقتی در حوزه اعتبارات حرف می زنیم، برخی ها می گویند اشکال مدیریتی دارید. من جوابم آن است که وزرایی که قبل از من به این وزارتخانه آمده اند، چه قبل از آمدن شان و چه پس از رفتن شان از این وزارتخانه همگی انسان های موفقی بوده اند و شما در این حوزه گیرشان انداختید و بدون حمایت و اسلحه آنها را فرستادید وسط میدان و به مشکل اصلی شان توجه نشد.

اعتبار ۱۴۵۰۰ میلیاردی وزارت بهداشت در لایحه بودجه ۹۳


وزیر بهداشت در پایان صحبت هایش گفت: درست است که مشکل مدیریتی وجود دارد اما این مشکل در سایه اصلاح منابع اصلاح می شود. در مجموع در لایحه بودجه سال ۹۳ رقم اعتبارات وزارت بهداشت به ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد افزایش یافته است. به این معنا که بودجه ستادی چندان رشد نداشته و بودجه دانشگاهی مقداری بیشتر. سهم دارو هم که مربوط به ۱۸۶۰ میلیارد تومان یارانه دارو بابت جبران مابه التفاوت نرخ ارز بوده، حفظ شده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات