یک کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی گفت: زمانی که افسردگی در فرد بالا می رود حس خودکشی در او افزایش می یابد.

به گزارش افکارنیوز ، وجیهه ابراهیمی اظهار کرد: برای خودکشی کردن فرد تصمیم آگاهانه می گیرد که خودش را از بین ببرد و به زندگی اش پایان دهد بنابراین علت اصلی خودکشی افسردگی است.

وی در ادامه گفت: فردی که به دلایل مختلف اجتماعی، محیطی، خانوادگی و غیره دچار افسردگی شده، احساس ناامیدی دارد، امید به زندگی در او کم شده و احساس گناه می کند. حس بدبینی نسبت به اطرافیانش دارد و احساس شادی در وی کاهش می یابد و زمانی که افسردگی در فرد بالا برود حس خودکشی در او افزایش می یابد.

ابراهیمی ادامه داد: معمولا افرادی که خودکشی می کنند قبل از اقدام به خودکشی، نشانه ها و پیغام هایی می دهند جملاتی مانند «من که دارم میرم شما که هستید» را بیان می کنند و یا برنامه ریزی اقتصادی برای آینده خود انجام نمی دهند بنابراین اطرافیان باید به این نشانه ها آگاهی داشته باشند و تهدیدها و واکنش ها را جدی بگیرند.

وی گفت: قبل از اینکه فرد اقدام به خودکشی کند اطرافیان وی باید با مراجعه به روانپزشک با درمانهای دارویی و روانشناسی وی را تحت درمان قرار دهند چرا که در مواردی که فرد افسردگی شدید دارد ممکن است به دارو هم نیاز داشته باشد.

وی با اشاره به دو نوع خودکشی موفق و اقدام به خودکشی افزود: اقدام به خودکشی در زنان بیشتر و خودکشی موفق در مردان بیشتر است.

این کارشناسی ارشد روانشناسی اضافه کرد: از آنجایی که زنان جنبه عاطفی قوی تری دارند اقدام به خودکشی در آنها بیشتر است چرا که با این اقدام می خواهند بگویند «به من توجه کن وگرنه خود را می کشم» .

وی همچنین گفت: افرادی که اقدام به خودکشی داشتند هم ممکن است این اقدام را تکرار کنند و ممکن است در یکی این دفعات تکرار، موفق هم باشند ولی مردان در خودکشی موفق تر از زنان هستند.

ابراهیمی توصیه کرد: برای جلوگیری از خودکشی، اطرافیان باید نشانه های قبل از خودکشی را شناسایی کرده و نسبت به آنها آگاهی پیدا کنند و حتما مداخله در بحران داشته باشند یعنی حتما فرد را به نزد متخصص ببرند و همچنین وی را تنها نگذارند تا دست به خودکشی بزند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات