قرارداد خواهرخواندگی دو شهر تهران و آنکارا در مراسمی رسمی و در محل شهرداری آنکارا به امضای دکتر محمد باقر قالیباف - شهردار تهران و ملیح گوکچک - شهردار آنکارا رسید.

به گزارش افکارنیوز ، مراسم امضای قرارداد خواهرخواندگی دو شهر پس از دیدار رسمی شهرداران تهران و آنکارا و با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه و مدیران شهری و محلی صورت گرفت.

در این مراسم ملیح گوکچک - شهردار آنکارا با اظهار امیدواری نسبت به اینکه حضور محمد باقر قالیباف در این شهر باعث افزایش ارتباطات شهری شود، گفت: شهرداری آنکارا از اینکه میزبان شهردار تهران است، بسیار خرسند است و ما مدت ها در انتظار این دیدار بودیم.

قالیباف – شهردار تهران نیز در این دیدار در پاسخ به خوش آمدگویی شهردار آنکارا تاکید کرد: ما از گذشته با شهرداری استانبول ارتباطات خوبی داشتیم و اکنون نیز این فرصت فراهم شده است تا با انعقاد پیمان خواهرخواندگی تعاملات و مناسبات افزایش پیدا کند.

در ادامه این نشست شهردار آنکارا با اشاره به ویژگی های مشترک جغرافیایی و آب و هوایی تهران و آنکارا گفت: هر دو شهر تهران و آنکارا در کنار دریا قرار ندارند.

شهردار تهران نیز با تایید اظهارنظر شهردار آنکارا تاکید کرد: آنکارا از جهت بارندگی موقعیت مناسب تری از تهران دارد اما با این حال ما در تهران ازهر ۴ فصل سال بهره مندیم.

قالیباف اظهار امیدواری کرد که این پیمان باعث ارتباط بیشتر دو شهر در زمینه های فرهنگی شود.

ملیح گوکچک - شهردار آنکارا نیز با بیان اینکه امروز برای پایتخت هر دو کشور روز مهمی است، تصریح کرد: تهران و آنکارا پایتخت دو کشور ریشه دار هستند و از امروز شهرداری های این دو شهر تصمیم گرفته اند روابط شهری خود را آغاز کنند.

وی افزود: تهران و آنکارا دو شهر پیشرو در دیپلماسی شهری هستند. همانطور که آنکارا اتحادیه شهرداران دریای سیاه را راه اندازی کرده است و هم اکنون نیز طراحی امور شهرداری ها در ترکیه را عهده دار است، دوست خوبم آقای قالیباف نیز در سال ۲۰۰۸ میلادی مجموعه شهرداران آسیایی را تاسیس کرده است و بطور طبیعی برقراری روابط میان این دو شهر با این سوابق سود زیادی خواهد داشت.

وی ادامه داد: امروز این فرصت بدست آمده است تا ما میزبان دکتر قالیباف و هیات همراه ایشان باشیم و از صمیم قلب امیدوارم که این حضور به توسعه روابط دو کشور کمک کند و همچنین همکاری ها میان شهرداری ها به الگویی برای همکاری بین کشورها تبدیل شود.

قالیباف نیز از پذیرایی و میزبانی خوب آنکارا قدردانی کرد و گفت: مفتخرم که توفیق پیدا کردم از پایتخت کشور دوست و همسایه بازدید داشته باشم. هر چند این سفر کوتاه است ولی مطمئنا می تواند در آینده نزدیک و با ارتباطات خوب در عرصه اقتصادی و فنی و فرهنگی جبران گذشته را انجام دهد.

شهردار تهران تاکید کرد: شهرداری های تهران و آنکارا می توانند در تشکل های موثر بین المللی در قالب مجموعه شهرداران کشورهای اسلامی، uclg و مجمع شهرداران آسیایی نقش آفرینی کنند.

وی افزود: تهران و آنکارا می توانند به عنوان دو پایتخت کشورهای همسایه و مسلمان با یکدیگر همکاری کنند و از طرف دیگر در تشکل های شهرداری ها در حوزه دیپلماسی شهری موثر واقع شوند.

قالیباف با بیان اینکه قلب های مردم تهران و آنکارا به یکدیگر نزدیک است، گفت: امروز ما این دوستی ها را بر روی سند و کاغذ می آوریم و به امید خدا روابط را توسعه می دهیم.

شهردار تهران همچنین بصورت رسمی از شهردار آنکارا برای حضور در تهران دعوت به عمل آورد.

شهردار آنکارا نیز با بیان اینکه امضای توافقنامه سرفصل جدید در روابط دو کشور است، تاکید کرد که از همه ظرفیت ها برای اجرای این تفاهمنامه استفاده خواهد کرد.

در پایان دو طرف توافق کردند که در حوزه های محیط زیست، حمل و نقل عمومی، مترو، سرمایه گذاری و خدمات شهری با یکدیگر همکاری کنند.

پس از خروج قالیباف و ملیح گوکچک از محل امضای مذاکرات شهردار آنکارا رانندگی اتومبیل حامل دکتر قالیباف را برعهده گرفت و پس از بازدید از پروژه های آنکارا در ایستگاه راه آهن شهردار تهران را بدرقه کرد.

 پس از امضای این توافقنامه شهرداران آنکارا و تهران به سولات خبرنگاران در مورد تاثیرات امضای پیمان خواهرخواندگی بر روابط ایران و ترکیه پاسخ دادند.

قالیباف – شهردار تهران در پاسخ به این سوال که امضای این توافقنامه چه تاثیری بر روابط دو کشور خواهد داشت، گفت: شهرداری ها در تمام دنیا نشان دادند که به مردم نزدیکترند. لذا وقتی شهرداری ها با یکدیگر همکاری نزدیک داشته باشند، مردم نیز به هم نزدیک می شوند و این بیشترین منفعت را برای کشورها دارد.

وی افزود: ارتباط تهران و آنکارا دیر شروع شد، هر چند قلب مردم این دو کشور مسلمان به یکدیگر نزدیک بود.

قالیباف تاکید کرد: توافق امروز آغاز یک فعالیت جدید در حوزه های اقتصادی، فنی و انتقال تجربیات خواهد بود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که امضای پیمان خواهرخواندگی سرفصلی برای همکاری های بیشتر در زمینه های فرهنگی و ملی باشد.

شهردار آنکارا نیز در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد پیامدهای این توافقنامه گفت: در شرایط کنونی روابط دو کشور به نحو احسن است و امیدوارم این تفاهمنامه بر افزایش صمیمیت بیشتر دو کشور تاثیر داشته باشد؛ شهرداری ها سازمان هایی هستند که می توانند گام های اول را به خوبی بردارند.

وی ابراز امیدواری کرد که شهرداری های تهران و آنکارا تفاهم خوبی با یکدیگر داشته باشند و گام های مثبتی در جهت رشد و توسعه روابط میان دو کشور بردارند.

آنکارا به عنوان شهری جدید و مدرن پایتخت و پس از استانبول دومین شهر بزرگ کشور ترکیه محسوب می شود که حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

شایان ذکر است پیمان خواهر خواندگی بین شهرهایی امضا می شود که نوعی وجه تشابه و همسانی از قبیل ویژگی های تاریخی، فرهنگی و… مشترک با یکدیگر داشته باشند تا از ظرفیت های یکدیگر برای پیش برد اهدافشان استفاده کنند و با اعزام گروه های کارشناسی از تجربیات یکدیگر بهره مند شوند.

بر اساس این گزارش شهردار تهران پس از امضای قرارداد خواهر خواندگی به منظور حضور در نشست دوره ای بخش غرب آسیای مجمع شهردارن جهان UCLG MEWA که خود ریاست آن را بر عهده دارد، آنکارا را به مقصد قونیه ترک کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات