معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: تسهیلاتی برای تغییر نام در سازمان ثبت احوال ایجاد شده است و مکانیزم قانونی آن در شورای عالی ثبت احوال به تصویب رسیده است.

به گزارش افکارنیوز ، محسن کرمی درباره تغییر نام اظهار داشت: یکی از چالش های اصلی در کشور انتخاب نام احساسی توسط والدین برای فرزندان است و هنگامی که فرزند به سن تشخیص می رسد نمی تواند با آن نام تعامل برقرار کند تا در جامعه شناخته شود.

وی ادامه داد: از این رو هر ساله در سازمان ثبت احوال کشور همایشی در سطح ملی به عنوان فرهنگ نام گزینی برگزار می شود و در این همایش فراخوان های مختلفی از جمله فراخوان شعر و مقاله درباره انتخاب نام نیکو توسط والدین برای فرزندان مطرح می شود.

کرمی بیان داشت: والدین نام هایی را برای فرزندان خود انتخاب کنند که باعث تقویت تعامل فرزند خود در سطح جامعه شود.

معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه انتخاب نام مناسب باعث کرامت و افزایش عزت نفس می شود گفت: در گذشته بر اساس قانون افرادی که قصد تغییر نام خود را داشتند باید از مراجع قضایی حکم دریافت می کردند در حالی که امروزه برای تغییر نام های بدون معنا به نام های بامسما این مانع برای دریافت حکم قضایی برطرف شده است.

وی افزود: تسهیلاتی برای تغییر نام در سازمان ثبت احوال ایجاد شده است و مکانیزم قانونی آن در شورای عالی ثبت احوال به تصویب رسیده و در این باره با حقوقدانان و کارشناسان ذیربط جلساتی برگزار شده است.

کرمی بیان داشت: در حال حاضر تسهیل در تغییر نام به دستگاه های زیرمجموعه سازمان ثبت احوال اعلام شده است و افراد می توانند در صورتی که نام مناسبی ندارند بر اساس ضوابط قانونی مشخص شده نام مناسبی را برای خود تعیین و در شناسنامه ثبت کنند.

وی درباره دو اسمی شدن افراد اظهار داشت: در گذشته امکان دو اسم برای فرزندان امکانپذیر نبود ولی تغییر نام هایی مانند حسین به امیرحسین و یا محمدحسین و یا امیرعلی مشکلی ندارد و اسامی دیگر نیز در صورتی که معنا و مفهوم خوبی داشته باشد و ریشه آن مشخص شده باشد ممانعتی ندارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات