رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران با بیان اینکه مصرف قطره AD و آهن تا ۲ سالگی توصیه می شود، گفت: خانواده ها از خوراندن خودسرانه مکملهای غذایی به کودکان خود بعد از ۲ سالگی خودداری کنند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر غلامرضا خاتمی در حاشیه نهمین کنگره اورژانسها و بیماریهای شایع کودکان که صبح چهارشنبه در بیمارستان کودکان مفید برگزار شد، با بیان اینکه تا قبل از سال ۷۴، سوء تغذیه در دنیا و همچنین ایران بسیار شایع بود، افزود: اما در حال حاضر وضعیت بهبود یافته است.

وی ادامه داد: خانواده ها در خصوص نحوه تغذیه کودکان آموزش دیده اند و می دانند چگونه باید از مواد غذایی حاوی ریزمغذی ها استفاده کنند تا کودکشان دچار سوء تغذیه نشود. به رغم اینکه آمار سوء تغذیه حدود ۲۰ سال پیش ۱۴-۱۳ درصد بود اکنون آمار کودکان سوء تغذیه ایرانی به حدود ۶ درصد رسیده است.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران با اشاره به اینکه عدم آگاهی خانواده ها و عدم دسترسی به مواد غذایی در برخی شهرها به ویژه نقاط محروم در کشور باعث ایجاد سوء تغذیه هایی از نوع کمبود ریزمغذی ها می شود، گفت: فقر مالی نیز می تواند کودکان را از تغذیه صحیح دور کند. در نقاط محرومی چون سیستان و بلوچستان و اطراف استان کرمان شاهد میزان بیشتری از سوء تغذیه هستیم، اما سوء تغذیه در استان های شمالی کشور کمتر از سایر مناطق است.

خاتمی افزود: در استان سیستان و بلوچستان کمبود ریزمغذی ها همچون ویتامین A، B و D به چشم می خورد.

این فوق تخصص گوارش کودکان درباره برنامه های جامع وزارت بهداشت در خصوص غنی سازی مواد غذایی با املاح مفیدی چون آهن و ویتامین D در شیر مدارس، گفت: این برنامه های جامع برای رفع کمبود مواد ریزمغذی در بدن بسیار مفید است و تاثیرات خوبی بر جای گذاشته اند. به عنوان مثال سالها پیش بسیاری از کودکان ما به گواتر مبتلا می شدند، در حالی که با اضافه شدن ید به نمک های مصرفی، میزان ابتلا به گواتر بسیار کاهش پیدا کرد و اکنون کمتر شاهد بروز گواتر در کودکان هستیم.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران تاکید کرد: غنی سازی نان با آهن و اسیدفولیک می تواند بسیار مفید باشد. همچنین خانواده ها نیز باید به رژیمهای غذایی کودکان خود توجه کنند و از همه گروههای غذایی در برنامه غذایی کودکان خود استفاده کنند.

وی درباره مصرف مکملهای غذایی در کودکان نیز توصیه هایی داشت و گفت: قطره AD و آهن تا ۲ سالگی توصیه می شود، اما بعد از ۲ سالگی لازم نیست به کودک مکمل داده شود، زیرا همه ریزمغذی ها در غذایی که کودک می خورد، وجود دارد. البته اگر بدن کودک کمبودی داشته باشد، می توان با تجویز پزشک، از مکملها استفاده کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات