معاون آموزشی دانشکده علوم پزشکی آبادان از احتمال انتشار ویروس «کوروناویروس» به دلیل تردد و ازدحام زوار در مرز شلمچه و انتقال آن به شهروندان خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، عبدالله خوان زاده از احتمال انتشار ویروس «کوروناویروس» به دلیل تردد و ازدحام زوار در مرز شلمچه و انتقال آن به شهروندان خبر داد اظهار کرد: این ویروس از سال ۲۰۰۲ شیوع پیدا کرده است و از بیماری تنفسی به نام «سارس» قاره به قاره و کشور به کشور منتقل شده است.

وی افزود: بین ۱۰ تا ۳۰ و یا ۵۰ درصد از مبتلایان به این ویروس به مرگ بیماران منجر می شود و عواقب خطرناکی را برای مبتلایان به همراه خواهد داشت.

معاون آموزشی دانشکده علوم پزشکی آبادان تصریح کرد: بعد از ۱۰ سال این بیماری به سندروم تنفسی خاورمیانه معروف شده و در حال حاضر در کشورهای حاشیه خلیج فارس گزارش شده است.

وی با بیان اینکه ویروس «کوروناویروس» مرگ و میر بالایی را ایجاد می کند به راه های انتشار این ویروس کشنده اشاره داشت و عنوان کرد: این بیماری از راه هایی چون خون، تنفس و همچنین ادرار و مدفوع منتقل می شود و انتشار می یابد.

خوان زاده ابراز داشت: این بیماری شبیه سرماخوردگی ست و علائم بالینی آن عبارت از دوره نهفتگی هفت تا ۱۰ روزه، تب، آب ریزش بینی، درد استخوان است و بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت تبدیل به بیماری تنفسی شدید شده که نیاز به تنفس مصنوعی نیز می شود.

وی ادامه داد: در ۲۵ درصد از مبتلایان این بیماری نیز علائم گوارشی چون اسهال نیز به وقوع می پیوندد.

معاون آموزشی دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به اینکه برای درمان این بیماری هیچ راهکاری ارائه نشده است گفت: برای این بیماری، درمان خاصی وجود ندارد و داروهایی که تاکنون تجویز شده است کارآیی ۱۰۰درصدی نداشته اند.

وی همچنین عنوان کرد: افرادی که احتمال مرگشان در این بیماری بیشتر است دیالیزی ها، سالخوردگان، بانوان باردار و کودکان هستند.

خوان زاده در ادامه به راه های پیشگیری و ابتلا به این بیماری اشاره داشت و افزود: اقدامات حفاظت پزشکی برای پرسنل درمان نظیر دستکش، ماسک مخصوص و کلاه و… ، رعایت بهداشت فردی چون شست وشوی دست ها به ویژه سرانگشتان که نیاز به شستن بیشتری دارند و دفع بهینه ترشحات وسایل شخصی فرد بیمار و یا فردی که بیماری منجر به مرگش شده است از جمله این موارد پیشگیرانه هستند.

وی بیان کرد: تاکنون یک صد نفر در کل جهان به این بیماری مبتلا شده اند که از این تعداد، ۳۰ نفر آنها به مرگ منجر شده اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات