رئیس سازمان غذا و دارو، آخرین آمار ذخیره دارویی کشور را اعلام کرد.

به گزارش افکارنیوز ، رسول دیناروند درباره آخرین وضعیت داوریی کشور اظهار داشت: در دولت نهم ذخیره مصوبه ای با عنوان ذخیره استراتژی دارویی کشور گرفته بودیم تا یک ذخیره مطمئن دارویی ایجاد کنیم و بتوانیم داروهای مهم و به خصوص برای بیماری های صعب العلاج را ذخیره کنیم. متاسفانه این مصوبه ای ذخیره استراتژی دارویی کشور بعدا پیگیری نشد و به نوعی تعطیل شد و ذخیره استراتژی دارو به معنی واقعی دیگر وجود نداشت.

وی افزود: اما آن چیزی که در حال حاضر می توان به عنوان ذخیره استراتژی دارویی عنوان کرد، بخشی در صنعت داروسازی در قالب مواد اولیه دارویی ، بخشی دیگر به صورت داروی ساخته شده که هنوز تحویل پخش نشده است و بخش دیگری وارد پخش دارویی می شود و در نهایت بخش دیگری از این داروها در داروخانه ها ذخیره می شود.

دیناروند ادامه داد: براساس این زنجیره دارویی که عنوان کردم میانگین موجودی و ذخیره دارویی کشور در حال حاضر حداقل ۶ ماه است. البته برای برخی از داروها ممکن است این ذخیره بیش از یک سال باشد مثلا اگر تولید دارویی در کشور همین الان متوقف شود تا ۱۲ ماه دیگر چنین دارویی را در کشور موجود داریم.

وی تصریح کرد: ولی برای برخی از داروها موجودی ذخایر دارویی کشور کمتر است و در حدود یک ماه است و این اقلام دارویی هستند که برای ما به عنوان مرحله قرمز شناخته می شود و تمرکزمان به این نوع داروها بیشتر است.

دیناروند خاطرنشان کرد: شیوه تهیه و تامین دارو در سازمان غذا و دارو در حال حاضر تفاوت آن با دوره های مدیریت قبلی آن است که آینده و کمبودهای دارویی را پیش بینی می کنیم ولی در مدیریت سابق بیشتر گذشته نگر بودند و سعی آنان برای رفع مشکل دارویی حال و روز جامعه بود. در حالی که کمبودهای امروز را باید ۳ ماه قبل برطرف کنیم و کمبودهای ۳ ماه آینده را امروز برطرف کنیم، البته برنامه ما چهارماهه است مثلأ همین الان ما مواردی داشتیم و از اول مهر اطلاع داشتیم که مثلاً در اواخر ماه های آبان و آذر به مشکل دارویی برمی خوریم بنابراین ما باید برای کمبودهای ۴ ماه آینده کشور برنامه داشته باشیم و مطمئن باشید براساس این سیاست مشکلات کمبودهای دارویی برطرف می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات