یک روانپزشک گفت: روزهایی که هوا آلوده می شود، میزان تحریک پذیری افراد و خشونت بین مردم افزایش می یابد. همچنین قدرت یادگیری، تمرکز و حافظه کودکان کاهش می یابد.

به گزارش افکارنیوز ، عباس علی ناصحی اظهار داشت: آلودگی هوا یکی از معضلات زندگی صنعتی و شهرنشینی است که هرچه شهرها صنعتی تر می شوند این معضل نیز بیشتر می شود.

وی افزود: این معضلات اغلب با مشکلات جسمی و روانی همراه است. مشکلاتی که ناشی از کم تحرکی، تغذیه نامناسب، کاهش ارتباطات اجتماعی و خانوادگی افراد است.

ناصحی تصریح کرد: در کنار این معضلات، آلودگی هوا می تواند بر جسم و روان اثر بگذارد. همان طور که می دانید جسم و روان از هم جدا نیستند و هرچه بر جسم اثر بگذارد بر روان نیز اثر می گذارد. بنابراین آلودگی هوا با ایجاد مشکلات جسمی می تواند باعث مشکلات روانی نیز شود.

وی افزود: آلودگی هوا موجب کمبود اکسیژن در هوای تنفسی و افزایش گازهای سمی می شود. هر چه اکسیژن دریافتی کمتر و گازهای سمی بیشتر باشد، بر غلظت اکسیژن خون روی سلول های مغز اثر منفی گذاشته و موجب احساس خستگی، کسلی، کمبود انرژی و کاهش انگیزه شده و در کنار این ها موجب افزایش تحریک پذیری می شود.

این متخصص بهداشت درمانی گفت: در روزهایی که هوا آلوده است میزان خشونت بین فردی افزایش پیدا می کند. در نتیجه هوای آلوده، موجب آسیب روان و آسیب های اجتماعی ناشی از آن می شود.

وی افزود: افزایش خودروها و دود ناشی از آنها نیز معضلی است که شلوغی و تراکم جمعیت ناشی از آن موجب آسیب روان و تشدید مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی می شود.

ناصحی اظهار داشت: برای حل این معضل باید راه حل های کوتاه مدت و بلندمدت برای جلوگیری از آلودگی هوا و شلوغی شهرها اندیشیده شود.

وی افزود: هر چند این مشکل بر همه افراد اثر می گذارد اما، تأثیر آلودگی هوا بر جسم و روان کودکان و سالمندان بیشتر است.

ناصحی ادامه داد: آلودگی هوا قدرت یادگیری، تمرکز و حافظه کودکان را کاهش می دهد و هرقدر بیشتر باشد این آسیب ها نیز بیشتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: تعطیلی مدارس راهکاری کوتاه مدت است و برای جلوگیری از آلودگی هوا باید راه دیگری در نظر گرفته شود. البته باید گفت تعطیل مدارس به این دلیل است که حضور افراد کمتر شود تا آلودگی از بین برود و بهتر است در این فاصله کودکان و سالمندان در خانه بمانند و از تردد در سطح شهر بپرهیزند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات