رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: از ۲۲ بهمن امسال کارت های هوشمند ملی جایگزین کارت های ملی قدیمی در کشور می شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمد ناظمی اردکانی در مراسم روز ملی ثبت احوال کشور که امروز در سالن همایش های وزارت کشور برگزار شد اظهار داشت: این سازمان دو نقش حاکمیتی و زیرساختی را برعهده دارد.

وی افزود: ثبت وقایع ۴ گانه حیاتی و صدور اسناد هویتی برای ایرانیان در اقصی نقاط کشور و جهان برعهده سازمان ثبت احوال است.

ناظمی اردکانی با اشاره به اینکه از فرآیند های سنتی رهایی پیدا کرده ایم و به وضعیت نوینی رسیده ایم گفت: در افق بلند مدت سازمان ثبت احوال عهده دار زیرساخت های دولت الکترونیک است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر نظام جامع ایرانیان را در جهان پایه گذاری کرده ایم و برای تحقق این هدف ۴ راهبرد اساسی مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: ثبت وقایع حیاتی (ولادت، فوق، ازدواج و طلاق) در مهلت قانونی ۱۰ تا ۱۵ روز انجام می گیرد و در این مدت به صورت آنلاین و لحظه ای اقدام می شود.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور بیان داشت: در حال حاضر در مدت قانونی مدنظر بیش از ۹۷ درصد از ولادت و ۹۵ درصد از فوت ها، به شکل آنلاین انجام می شود.

ناظمی اردکانی یادآور شد: در دو سال اخیر شناسنامه ها به صورت مکانیزه صادر می شود.

وی درباره کارت هوشمند ملی بیان داشت: یکی از مهمترین پروژه های آتی کشور صدور کارت هوشمند ملی است که مطالعه آن یک سال به طول کشید.

ناظمی اردکانی یادآور شد: در ۲۲ بهمن امسال کارت هوشمند جدید جایگزین کارت های ملی می شود و این اقدام نیاز دارد که باید تمامی شهرستان ها تجهیزات اولیه را خریداری کنند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: در حال حاضر شهرستان ها این آمادگی را دارند و در آینده ای نزدیک تمامی شهرستان های کشور مجهز به سیستم مورد نظر برای صدور کارت هوشمند ملی می شوند.

وی یادآور شد: در اوایل سال جاری تمامی دفاتر ثبت اسناد به پایگاه جمعیتی ثبت احوال متصل شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان ثبت احوال نخستین سازمانی است که نسبت به آرشیو الکترونیکی اسناد خود که حدود ۱۲۰ میلیون سند می شود اقدام کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر سالانه در کشور یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر متولد و حدود یک میلیون نفر فوت، ۹۰۰ هزار ازدواج و ۱۵۰ هزار طلاق ثبت می شود.

وی درباره نرخ باروری در کشور اظهار داشت: نرخ باروری در کشور به یک و هفت دهم سقوط کرده است و بیشتر خانواده ها تک فرزندی هستند لذا با این روند در ۳۰ سال آینده به نقطه صفر می رسیم و تعداد فوت و ولادت در کشور یکسان می شود و با سقوط جمعیتی مواجه خواهیم شد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور خاطرنشان کرد: در راستای انتخاب نام مناسب مهندسی فرهنگ نام گزینی هر ساله در سالروز ولادت پیامبر اکرم برگزار می شود. با توجه به عقبه فرهنگی کشور نام های قدسی مانند محمد با ۸ میلیون ثبت و فاطمه با ۱۲ میلیون ثبت بیشترین فراوانی را داشته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات