رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در مطلبی در صفحه شخصی فیسبوک عنوان کرده است تازه داشت کاممان از شنیدن خبر انتصابات اخیر خانمها شیرین می شد که خبر رسید فعالیت زنان در دفاتر مشاور املاک به عنوان مباشر و مشاور ممنوع شده است.

به گزارش افکارنیوز ، معاون رئیس جمهور و رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در تازه ترین مطلبی که در صفحه شخصی خودش در شبکه های اجتماعی منتشر کرده آورده است: با وجود آنکه در طول تاریخ زنان پا به پای مردان در استقرار دموکراسی و آزادی در جوامع و در تمامی دوران کوشیده اند، هرگز سهم درخور و متناسبی با نقش خود دریافت نکرده اند.

گویا این سرنوشت محتوم انقلاب ها هم هست که به رغم نقش پررنگ زنان و حضور و مشارکت فعال آنان در متن و در جریان وقوع و پیروزی انقلاب ها، بعد از استقرار نظامات زنان به حاشیه رانده شده و به مرور نقش و تأثیرشان در تغییر وضعیت از یادها می رود. این مقدمه را بهانه می کنم تا به نظر اخیر رییس جمهور محترم در جلسه اخیر دولت اشاره کنم. دکتر روحانی که به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه سخنانی را ایراد کردند با بیان خاطره ای به حذف نقش زنان از تاریخ انقلاب و به ویژه عدم اشاره به نقش زنان در قیام پانزده خرداد اشاره کرده و این موضوع را مورد انتقاد قرار دادند.

تقریباً در همه جای دنیا و در همه زمان ها مورخان و تاریخ نویسان عموماً مردان بوده اند، موضوعی که از آن با عنوان تاریخ مذکر یاد می شود. این موضوع مورد تأکید سخنرانان ششمین سمینار بین المللی زن در جهان اسلام که اخیراً به همت انجمن زنان پژوهشگر تاریخ برگزار گردید نیز قرار گرفت و آن اینکه زنان به دلیل غیبت تاریخی مورد غفلت واقع شده اند.

با این اوصاف باید به ما حق داد از اینکه گاه گدار با شنیدن خبر انتصاب و انتخاب خانم ها - از خیل خانمهای شایسته و توانمند - در پوست خود نگنجیم! تازه داشت کاممان از شنیدن خبر انتصابات اخیر شیرین می شد که خبر رسید فعالیت زنان در دفاتر مشاور املاک به عنوان مباشر و مشاور ممنوع شده است. انگار به ما نیامده مدتی شیرین کام باشیم!

به هر روی از این فرصت استفاده می کنم و انتصاب خانم رویا طباطبایی را به سمت رئیس سازمان ملی بهره وری و خانم نیره پیروزبخت را به سمت رئیس موسسه ملی استاندارد و نیز انتخاب خانم سامیه بلوچ زهی را به سمت شهردار کلات سرباز توسط شورای شهر تبریک و تهنیت عرض می کنم. خبرهایی که بی تردید بارقه هایی از امید و خودباوری را در میان دختران و زنان زنده کرده و نویدبخش فردایی روشن برای آنهاست. باید قدر این سرمایه اجتماعی را که در انتخابات اخیر تا حدودی بازسازی شد دانست و در حفظ، ارتقا و افزایش آن کوشید. همانطور که زنان و دختران به برنامه ها و شعارها و وعده های دولت تدبیر و امید اعتماد کردند باید این دولت هم به توانمندی آنها اعتماد کرده و با تدبیر خود شعله های امید را در دل آنها روشن نگه دارد.

آنچه اهمیت دارد این است که این اعتماد از پایین به بالا و در شهرهای کوچک و روستاها بیشتر خود را نشان داده و می دهد و نمونه های آن در جریان انتخابات شوراهای محلی شهر و روستا و تعداد زنانی که توسط مردم انتخاب شدند و یا در خود شوراها به عنوان رییس واعضای هیئت رییسه برگزیده شدند، به وفور به چشم می خورد. یقیناً مشارکت زنان در ساختن بنیان های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جامعه روح تازه ای در کالبد مدیریت و اداره کشور خواهد دمید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات