رئیس انجمن قلب ایران با بیان اینکه علائم گرفتگی عروق در جوانان حادتربوده و به شکل سکته های قلبی بروز می کند، گفت: علائم این عارضه در کسانی که سن بالاتری دارند، خفیف تر و متفاوت تر ظاهر می شود.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر فریدون نوحی افزود: تعریق شدید، افت فشار خون، احساس درد شدید در قفسه سینه، بی قراری و همچنین حالت تهوع از علائمی است که به عنوان نوعی زنگ خطر جوانان را در معرض ابتلا به گرفتگی عروق قلبی و همچنین سکته های قلبی ناشی از آن قرار می دهد.

وی، احساس درد در قفسه سینه به ویژه هنگام فعالیت را از شایعترین علامت گرفتگی عروق در افراد سن بالا دانست و تاکید کرد: گاهی اوقات به دنبال درد در قفسه سینه دست چپ تیر می کشد و همچنین درد به قسمتهای فک و گردن نیز سرایت می کند که در اصطلاح به آن درد تیپیک و اختصاصی گفته می شود.

رئیس انچمن قلب ایران با عنوان این مطلب که تشخیص گرفتگی عروق قلبی امکان پذیر است، ادامه داد: باید دانست در صورت مراجعه فردی با چنین علائمی به پزشک به طور جدی و به احتمال خیلی زیاد به مشکلات قلبی و عروقی مبتلا شده است.

وی با اشاره به اینکه گاهی اوقات گرفتگی عروق قلبی با علائم مبهمی بروز می کنند، افزود: احساس سنگینی در قفسه سینه بدون درد، احساس تنگی نفس شدید و همچنین خستگی مفرط و زودرس از جمله علائم گمراه کننده است. حال آنکه برای جلوگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و همچنین سکته های ناشی از آن این علائم هم باید جدی گرفته شوند.

نوحی با بیان اینکه شیوع بیماریهای قلبی در افراد بالغ حدود ۵ تا ۸ درصد جمعیت است، گفت: در جوانانی که عوامل خطر نظیر استعمال دخانیات، چربی و فشار خون بالا، دیابت و پرخوری دیده شود بیماریهای قلبی با علائم حاد و شدیدتری در سنین پایین به وجود می آید.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات