مدیرکل امور بهداشت و بیمه های اجتماعی کمیته امداد با اشاره به پوشش درمانی ۲۰ هزار بیمار صعب العلاج گفت: هزینه شیمی درمانی به صورت صد در صدی برای بیماران تحت پوشش پرداخت می شود.

به گزارش افکارنیوز ، ناصر ایروانی منش در نشست خبری امروز خود اظهار داشت: اقشار نیازمند بیمار به دلیل دانش کمی که نسبت به بیماری دارند باید با خدمات مداخله ای درمان شوند.

وی ادامه داد: خدمات ما در این حوزه به صورت بهداشتی و پیشگیرانه و بخشی از آن به صورت برگزاری کلاس های آموزش بهداشت است که تماما براساس سیاست های وزارت بهداشت است انجام می شود.

مدیرکل بهداشت، درمان و بیمه های اجتماعی کمیته امداد تصریح کرد: مربیانی که در این کلاس ها به آموزش می پردازند از مراکز بهداشت استان ها و شهرستان ها هستند، ضمن این که برای افرادی که در این کلاس ها شرکت می کنند ابزار تشویقی مانند هدیه های بهداشتی در نظر می گیریم تا برای آن ها ایجاد انگیزه کند.

وی همچنین گفت: طرح غربالگری و بیماریابی برای گروه های مختلف مددجویی انجام می شود که بخشی از این گروه ها زنان سرپرست خانوار و بیماری هایی است که آن ها را تهدید می کند و بخش دیگر دانش آموزان هستند که برای آن ها شناسنامه سلامت تشکیل داده می شود. ضمناً این طرح برای بیماری های مختلفی که در سنین مختلف بروز می کند نیز انجام می شود. حسن انجام این کار این است که بیماری در مرحله اول شناسایی شده و در نتیجه هزینه درمانی آن کاهش می یابد. به علاوه در این طرح ۲۳ هزار دانش آموز شرکت داده شدند که ۷۳۰۰ نفر از آن ها دانش آموزان ساکن خوابگاه ها هستند.

ایروانی منش همچنین با اشاره به طرح های دیگر انجام شده در این حوزه عنوان کرد: در مناطق محروم بیش از ۱۰۰ هزار سرویس بهداشتی نیاز است که در یک برنامه ۵ ساله به احداث و مرمت سرویس های بهداشتی پرداخته می شود که این موضوع هم جنبه بهداشتی و هم جنبه شرعی دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای کمک به رفع سوءتغذیه کودکان ۲ تا ۶ ساله تحت پوشش به ۵۵ هزار کودک دارای سوءتغذیه در سال ۹۱،۶۶۷ هزار سبد غذایی توزیع شده که این خود نوعی توانمندسازی پیش از موعد است به علاوه این که وزارت بهداشت موفقیت این طرح را بیش از ۸۰ درصد اعلام کرده است.

مدیرکل امور بهداشت و بیمه های اجتماعی کمیته امداد افزود: تعداد کودکانی که دچار سوءتغذیه هستند و به این سبد غذایی احتیاج دارند بیش از ۵۵ هزار کودک است اما اعتبار ما در این مورد ۴۴ میلیارد تومان بوده و برای بهره مندی همه کودکان تحت پوشش از این طرح به اعتبار بیش تری نیاز داریم.

وی افزود: در حدود ۲۳۰۰ نفر افراد مبتلا به بیماری سل داریم که آنها نیز از سبد غذایی بهره مند می شوند چرا که اگر این افراد تغذیه مناسب داشته باشند مسلماً موفقیت درمان در مورد آنها بیشتر می شود.

ایروانی منش همچنین گفت: در طول ۳ سال گذشته خدمات بهداشتی ۲۸۱ درصد رشد داشته و ۵۰ درصد از اعتبار خدمات بهداشتی از محل کمک های مردمی تهیه می شود. در سال ۹۱ حدود ۱۲ میلیارد تومان اعتبار خدمات بهداشتی بوده اما قول مساعد نسبت به دوبرابر شدن این مبلغ به ما داده شده است.

مدیرکل امور بهداشت و بیمه های کمیته امداد تصریح کرد: در سبدهای غذایی سعی کردیم به چند آیتم توجه کنیم، ابتدا اینکه این سبدهای غذایی استاندارد باشد یعنی کلیه مواد مغذی و پروتئینی در آن وجود داشته باشد که توسط کارشناسان وزارت بهداشت تامین می شود. نکته بعد توجه به آداب و فرهنگ هر منطقه برای تهیه سبد غذایی است که از طریق ادارات کمیته امداد آن مناطق تهیه می شود. این سبدهای غذایی برای هر کودک به صورت ماهانه ۵۰ هزار تومان هزینه دارد.

وی افزود: در کمیته امداد امام خمینی افراد به واسطه بیماری تحت پوشش خدمات درمانی قرار می گیرند و یک صندوق بیمه ای مستقل برای این نهاد وجود دارد ضمن اینکه تمام خدمات درمانی از سال ۷۶ برای تک تک افراد بیمه شده مشخصات را ثبت و ضبط کرده و این اقدام باعث شده هزینه ها مدیریت شود و گسترش در بحث بیمه پایه ایجاد شود.

ایروانی منش همچنین گفت: بخش درمانی کمیته درمانی ۵۳ قلم داروی دیگر علاوه بر فهرست اعلام شده از سوی وزارت بهداشت را تحت پوشش بیمه ای قرار داده است.

مدیرکل امور بهداشت و بیمه های کمیته امداد با اشاره به اجرای طرح پزشک خانواده از سال ۷۶ گفت: ۴۱ درصد از مراجعین به پزشک خانواده مراجعه می کنند که این تقریباً ۴ برابر آمارهای سازمان های دیگر است یعنی پزشک خانواده امر درمان را هدایت می کند و باعث شده تنها ۳ درصد از مراجعان در بیمارستان ها بستری شوند.

وی تصریح کرد: تا قبل از سال ۸۴ تمام مراکز استان ها دارای نقاهتگاه بودند تا بیمارانی که از شهرهای دیگر برای درمان به شهرهای بزرگ می رفتند بتوانند در طول مدت درمان در آن نقاهتگاه ها حضور داشته باشند. اما از سال ۸۴ به بعد و با اجرای طرح پزشک خانواده سران بیمه مددجویان روستایی به سازمان خدمات درمانی داده شد و افراد روستایی عملا از پوشش بیمه ای کمیته امداد خارج شدند و در حال حاضر خدمات برای شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر است. چنانچه در سال ۸۴،۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از اقشار نیازمند تحت پوشش کمیته امداد بودند و در حال حاضر این رقم به ۱.۵ میلیون نفر رسیده است.

ایروانی منش خاطرنشان کرد: ما به دنبال نوعی فرانشیز پلکانی هستیم و در حال حاضر ۲۰ هزار بیمار صعب العلاج پرهزینه را که اکثراً از بیماران سرطانی هستند تحت پوشش خود داریم که حدود ۴ برابر حد نرمال است و در برخی استان ها این میزان ۱۶ برابر است که این برای هر صندوق بیمه ای یک ریسک است ضمن این که تعداد بیماران صعب العلاج ما نسبت به سال ۹۱،۲۴ درصد رشد داشته است.

مدیرکل امور بهداشت و بیمه های اجتماعی کمیته امداد گفت: در طرح شفا برای هر خانواده بیمار یک شناسنامه تهیه می شود و بحث اقامتگاه ها ۳۴ هزار بیمار از استان های غیربرخوردار در این اقامتگاه ها سرویس گرفته اند.

وی افزود: در بحث توانمندسازی خانواده ها گروه های مجریان طرح خودکفایی و زنان سرپرست خانوار زیر ۵۰ سال به سازمان تامین اجتماعی معرفی می شوند، تا از خدمات بازنشستگی و مستمری و از کارافتادگی بهره مند شوند. در حال حاضر ۲۳۵ هزار خانوار تحت پوشش این طرح هستند که ۱۲۸ هزار نفر از آن ها زنان سرپرست خانوار و ۱۰۷ هزار نفر مجریان طرح خودکفایی هستند و قرار است ۵۰ درصد از حق بیمه آن ها از سوی کمیته امداد و ۵۰ درصد مابقی از محل سود طرح هدفمندسازی یارانه ها پرداخت شود اما درباره ۵۷ هزار نفر واجدین طرح خودکفایی کمیته امداد به صورت کامل مبلغ حق بیمه آن ها را می پردازد.

ایروانی منش در پایان گفت: در سال گذشته در دفتر بهداشت و بیمه های اجتماعی ۱۳۳ میلیارد تومان در حوزه بیمه اجتماعی، ۱۱۵ میلیارد تومان در حوزه بیمه درمانی، ۲۵ میلیارد تومان در حوزه بیمه تکمیلی، ۱۲ میلیارد تومان در حوزه بهداشتی و ۳۴ میلیارد تومان در بحث تغذیه هزینه شده است که جمعاً ۳۱۹ میلیارد تومان است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات