معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر از تخلفات صورت گرفته در مرکز نگهداری معتادان شفق پرده برداشت.

به گزارش افکارنیوز ، افشای آنچه در مرکز نگهداری شفق در جنوب تهران می گذرد. جمع آوری تکراری معتادان در این مرکز و رهاسازی آنها در همان روز موجی از انتقاد علیه مسئولان مبارزه با مواد مخدر در دستگاههای مختلف ایجاد کرد، مبارزه ای که به آب در هاون کوبیدن می نمود. حالا با بابک دین پرست، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر که اخیراً و بعد از انتشار گزارش رهاسازی آنها به دستور عبدالرضا رحمانی فضلی، جانشین رئیس جمهور در ستاد مبارزه با مواد از این مرکز بازدید کرده است، به گفت و گو نشستیم و البته او نیز حرفهای زیادی برای گفتن داشت.

بابک دین پرست در ابتدا به تعریف مراکز نگهداری معتادان مشمول ماده ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر پرداخت و گفت: طبق قانون مصوب سال ۸۹ که به تصویب مجمع تشخیص مصلحت رسید درمان اعتیاد و کاهش آسیب به دو گروه تقسیم شد.

در دسته اول مراکز داوطلبانه ای که تحت عنوان ماده ۱۵ از آنها نام می بریم، معتادان موظفند به این مراکز مراجعه کنند. طبق آیین نامه ای که بر اساس تبصره یک ماده ۱۵ وجود دارد این مراکز به ۸ بخش تقسیم می شود. مراکز سرپایی، مراکز گذری، مراکز اقامتی میان مدت، اقامتی بلندمدت، مراکز بستری و مشاوره.

اما در دسته دوم که مشمول ماده ۱۶ قانون می شوند برای نگهداری دو گروه از معتادان ارجاع داده شده در نظر گرفته شده اند معتادانی که فاقد گواهی درمان هستند یعنی به مراکز داوطلبانه مراجعه نکرده اند یا معتادان متجاهر.

معتادان متجاهر چه کسانی هستند؟


دین پرست: معتاد متجاهر طبق قانون مبارزه با مواد مخدر به معتادی گفته می شود که رفتار، گفتار و اعمال وی عرفاً دلالت بر اعتیادش داشته باشد.

طبق مفاد قانونی سال ۶۷ حتی برخی معتادان مستوجب تحمل کیفر ۱۲ ساله در زندان ها بودند اما امروز و تا این لحظه هیچ فردی را به دلیل اعتیاد به زندان نمی فرستیم اگر چه طبق تبصره ۳ ماده ۱۶ اگر فرد معتاد از قوانین و ضوابط تخطی کند از ۹۱ روز تا ۶ ماه روانه زندان می شود.

با این توضیح مراکز ماده ۱۶ مانند شمشیر دو لبه هستند که تصویب وضعیت آنها در طول سه دهه گذشته با تغییراتی همراه بوده است. در این مدت شاهد تشکیل مراکز این چنینی و تعطیل آنها پس از مدت کوتاه بوده ایم.

در سال ۸۹ که قانون مبارزه با مواد مخدر ابلاغ شد تب راهاندازی مراکز را ستاد تجربه کرد و به شدت دنبال آن بود که در همه استان ها این مراکز را داشته باشیم اما در سال ۹۱ این کار را متوقف کردیم.

دلیل توقف راه اندازی این مراکز چه بود؟


دین پرست: ماهیت قانون دلیل این امر بود برای اینکه فرد بتواند به مراکز ماده ۱۶ مراجعه کند و گواهی داشته باشد لازمه اش مراجعه به مراکز داوطلبانه ماده ۱۵ بود و در استانهایی که بستر مناسب برای ایجاد مراکز داوطلبانه وجود نداشت نمی توانستیم اجازه راه اندازی این مراکز نگهداری را بدهیم.

چه تعداد مراکز داوطلبانه در کشور داریم و به کدام استانها اجازه راه اندازی مراکز اجباری را دادید؟


دین پرست: بیش از ۵۳۰۰ مرکز داوطلبانه در کشور داریم و فقط در ۱۸ استان اجازه راه اندازی مرکز ماده ۱۶ را دادیم، خیلی از استانها دنبال آن بودند اما ما مجوز را صادر نکردیم.

به دلیل درآمدزایی آن به دنبال مجوز بودند؟


دین پست: نه، راه اندازی مراکز ۱۶ راحت تر می تواند چهره شهر را از اعتیاد پاک کند نگاه آن تقریباً سیاسی است حضور معتاد در کف خیابان و ارتکاب به جرم خود نیروی انتظامی و قضایی را وارد عمل می کند به همین دلیل آنها ترغیب می شوند که به سمت این مراکز بروند اما ما به عنوان سیستم تخصصی و ناظر اولویت را به مراکز داوطلبانه داده ایم اما گروهی از معتادان که نمی خواهند و نمی توانند به مراکز داوطلبانه مراجعه کنند لازمه اش ارجاع به مراکز ماده ۱۶ است.

در این زمینه هم به استانهایی که خواهان این مراکز بودند گفته ایم که فقط برای ۲۰ تا ۵۰ معتاد خیابانی اجازه راه اندازی نمی دهیم چرا که نگهداری معتاد بسیار پرهزینه است.

کدام استانها در حال حاضر مراکز اجباری دارد؟


دین پرست: استانهای تهران، فارس، آذربایجان غربی، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، البرز، اراک، سیستان و بلوچستان، همدان و کرمان این مراکز را دارند. صدور فرایند این مراکز هم مراحلی دارند ابتدا باید کمیته درمان شورای هماهنگی مبارزه مواد مخدر به ریاست دانشگاه علوم پزشکی ضرورت راه اندازی این مراکز را تأیید کند. یعنی کمیته بگوید با وجود مراکز درمان داوطلبانه راه اندازی مراکز اجباری ضروری است.

دومین الزام این است که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به ریاست استاندار این ضرورت را تأیید کند و سپس ستاد وارد عمل شود.

این مراکز دو وجه مهم دارند مشکلی که در تهران با آن مواجهیم به دلیل یک وجه این مراکز بوده که انتظامی- قضایی است و وجه دوم وضعیت بهداشت و درمان آنها است.

ما در مقابل تمام استان ها فقط به ۱۸ استان مجوز دادیم چون نمی خواهیم وجه انتظامی و قضایی بر بهداشت و درمان غلبه کند تا مجبور به بستن این مراکز نشویم به همین دلیل در سال ۹۰ اولین دستورالعمل نحوه راه اندازی مراکز اجباری را در ستاد ابلاغ کردیم و پس از آن نیز پروتکل درمانی به تأیید وزارت بهداشت در استانها ابلاغ شد و در مرداد سال گذشته آن را تحت عنوان الحاقیه به روز کردیم و به استانها مجدد فرستادیم تا هیچ گونه بهانه ای برای اینکه از اجرای دستورالعمل شانه خالی کنند وجود نداشته باشد.

بنابراین تمام ضوابط از مرحله شناسایی فرد معتاد تا جمع آوری، غربالگری، صدور حکم قضایی برای ارجاع به مرکز، پذیرش، سم زدایی، درمان نگهدارنده یا پرهیز مدار اقدامات مددکارانه، توانمندسازی، ترخیص و اقدامات پس از آن ابلاغ شد.

با این حال برای اجرای دقیق آیین نامه کمیته هماهنگی مرکز را راه اندازی کردیم که اعضای آن دانشگاه علوم پزشکی، دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، بهزیستی و شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر است که این کمیته به ریاست دانشگاه علوم پزشکی هر استان تشکیل می شود.

با این تعاریف قانونی وضعیت شفق چرا به اینجا رسید؟


دین پرست: قرار شد این کمیته ۵ نفره تمام اتفاقات را در مراکز ماده ۱۶ نظارت و رصد کند و مراکزی که پذیرش، غربالگری و نگهداری معتادان را انجام می دهند دقیقاً نظارت شوند.

مرکز شفق در تهران نیز باید فقط مرکز غربالگری می شد اما اکنون مرکز نگهداری شده است. ما در تهران دو مرکز در جاجرود و صابرین برای نگهداری معتادان داریم یک مرکز هم در ملارد با عنوان اخوان تا چند وقت دیگر فعال می شود اما اینکه چرا ما در تهران این مشکلات را داریم به دلیل پیچیدگی ماهیت خود استان است.

با وجود اینکه ۰.۸ درصد وسعت کشور به تهران محدود می شود اما بیش از ۱۶ درصد جمیعت کشور را در خود جای داده است و این ناهمگونی را در تعداد معتادان متجاهر نیز می بینیم به طوری که در ماه های پایانی سال ۹۰ و ۹۱ و در ۶ ماهه ابتدایی امسال شاهد این هستیم که ۴۱ هزار نفر را تحت عنوان معتادان به مراکز اجباری در مراکز ۱۸ گانه استانها پذیرش کردیم که از این تعداد ۵۳ درصد یعنی ۲۱ هزار و ۵۰۰ معتاد مربوط به استان تهران است.

به تبع آن ۳۶ درصد احتمال هزینه های مربوط به نگهداری و پشتیبانی هم به تهران اختصاص داده می شود ما امسال ۳ میلیارد تومان هزینه کردیم این بیانگر آن است که استان ویژه ای داریم.

اما دومین علتی که چالش ایجاد کرده، ناتوانی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در انجام مهمترین وظیفه قانونی خود یعنی ایجاد هماهنگی بین دستگاه ها است. انتظار ما از استاندار تهران این است که بر عملکرد دستگاه ها نظارت کند و آیین نامه ماده ۱۶ را اجرایی کند این اتفاق در سایر استانها در حال انجام است اما هجمه اعتیاد در تهران باعث بروز مشکلاتی می شود در حالی که با کمی مداخله جدی می توانیم این بحران ها را حل کنیم.

در زمان دولت قبلی نظارت استاندار چگونه بود؟


دین پرست: البته این را باید بگوییم که وضعیت جمع آوری و نگهداری معتادان در ماده ۱۶ قابل مقایسه با یک سال گذشته نیست پیشرفت های زیادی کرده ایم اما در مورد سلامت مردم سخن می گوییم نه در مورد ساختن یک ساختمان در تهران، در مورد این حرف می زنیم که آزادی افرادی را می خواهیم سلب کنیم. آنها را به عنوان معتاد جمع آوری کنیم و در محلی نگهداری کنیم چون بحث سلامت و آزادی های فردی مردم مطرح است موضوع بسیار مهم می شود و هر گونه تخطی بخشودنی نیست.

شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تهران نتوانسته از ظرفیت قانونی برای سر خط کردن دستگاه ها استفاده کند اما علت دیگر موضع انفعالی دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران است.

این دانشگاه ها به تبع وظایف ذاتی مسئول تأمین سلامت مردم هستند و صرفنظر از این وظیفه یک وظیفه عمومی در حوزه مواد مخدر دارند و آن این است که رؤسای این دانشگاه ها رئیس کمیته درمان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استانها هستند و وظیفه اختصاصی دیگری هم دارند با این عنوان که رئیس هماهنگی اجرای ماده ۱۶ هم هستند.

من از دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی گلایه مند هستم که چرا به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند اما زمانی که از آنها علت را جویا می شویم می گویند نامه نگاری های زیادی کرده اند و باید مرکز شفق بسته شود.

انتظار من از دانشگاه ها این نیست بلکه باید طبق مفاد آیین نامه ابلاغی ستاد هر گونه اقدام خارج از چارچوب را به منزله مداخله غیرمجاز در امور پزشکی بدانند و نسبت به هر کسی که به این قانون تخطی می کند اعلام جرم کند اما وقتی با آنها صحبت می کنیم ۵ نامه نشان می دهد در حالی که در مورد جان مردم حرف می زنند. بنابراین این آقایان به مراکز ماده ۱۶ نیامدند و این اتفاق افتاد.

با این وجود وضعیت بهداشت شفق را قبول ندارند.


دین پرست: بخشی از مواردی را که گفته اند قبول داریم اما بارها با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و معاونان درمان وزارت بهداشت جلسه داشتیم و حتی در حضور وزیر کشور و استاندار اعلام کرده ایم که حاضریم همه هزینه های مورد نیاز برای استاندارد کردن مرکز شفق بدهیم اما آن قدر رفتارهای کودکانه در سطح این مسئولان وجود دارد چه در شورا و چه در دانشگاه ها که حاضر نیستند از این فرصت طلایی استفاده کنند و آنها فقط از دور نشسته و می گویند این مرکز استاندارد نیست.

ما هم قبول داریم که این مرکز ایراداتی دارد اما به عنوان ستاد آمادگی تخصیص اعتبار را داده ایم چرا این حرف ها را می زنند آیا شفق واقعاً قابلیت استانداردسازی را ندارد اگر ندارد اعلام کنند تا آن را ببندیم. بنابراین ناتوانی شورای هماهنگی و سکوت غیرمسئولانه دانشگاه های علوم پزشکی در تهران نتیجه اش وضعیت اکنون شفق شد.

این حق مسلم مردم است که شهر زیبا داشته باشند و معابر شهرشان از معتاد پاک باشد چرا که بسیار آزار دهنده است. اکنون که پل ۱۱ کیلومتری را در تهران از افتخارات کشورمان می بینیم بسیار ناپسند است که در کنارش معتادان بسیاری در اتوبان ها را شاهد هستیم.

اکنون در اتوبان ها نباید نگران برخورد خودروها باشیم بلکه باید مراقب باشیم تا به یک معتاد نزنیم و دیه ۱۶۰ میلیونی ندهیم. آیا واقعاً در جمع آوری معتادان ناتوانیم؟ تبعات غیرامنیتی ناشی از حضور معتادان را هم داریم ما در استان هایی که مراکز ماده ۱۶ (اجباری) را راه اندازی کردیم جرایم ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافت. این معتادان نه شغل دارند، نه خانه و نه پول و برای گذراندن معاش زندگیشان به سرقت دست می زنند، زورگیری می کنند و هر کاری را فکر کنید انجام می دهند از معتاد چه انتظاری می توان داشت.

به این دلیل دستگاه قضایی - انتظامی وارد عمل می شود چرا که از سوی دیگر مطالبات مسئولان کشور نیز جمع آوری این معتادان است بارها در مجمع نمایندگان تهران استنتاق شده ایم با این وجود مشکلات باعث می شود وجه انتظامی و قضایی غالب شود.

بر همین اساس برخی دستگاه ها به سمت اقدامات خارج از اصول قانونی می روند و فقط هدف، جمع آوری معتادان از کف خیابان می شود آن هم به هر قیمتی.

و بعد هم نیروی انتظامی آنها را رها می کند.


دین پرست: نگهداری معتادان را تحت هر شرایطی انجام می دهم اما همه اینها برخلاف قانون و سیاست های مورد نظر ستاد است. همیشه نگرانی ما این بوده که وجه انتظامی بر درمان پیشی بگیرد اما در تهران این اتفاق افتاد و در این آشفته بازار، دانشگاه های علوم پزشکی وارد عمل نشدند و اوضاع را اصلاح نکردند.

دستگاه های قضایی و انتظامی نیز واقعاً از نظر خودشان قانون را اجرا می کنند اما فرایند غربالگری با وزارت بهداشت است. وقتی این وزارتخانه به وظایفش عمل نمی کند به رهاسازی معتادان به سطح جامعه منجر می شود که مورد نظر سؤال شما بود.

شناسایی این معتادان برای جمع آوری شان چگونه است؟


دین پرست: در شناسایی این افراد هم خلط مبحث پیش می آید. فرد بی خانمان که معتاد می شود را معتاد بی خانمان می گویند و وجه اعتیادش غالب می شود. زن خیابانی خودفروش که گاهی مواد مخدر هم مصرف می کند را زن معتاد خودفروش می گویند. بیمار مزمن روانی را که اعتیاد هم دارد، معتاد روانی می خوانند و فردی که بیماری های شدید عفونی، مسری، مراقبتی و حتی عفونت های شدید دارد را معتاد بیمار می خوانند در نتیجه همه این افراد را جمع می کنند و در یک جا نگهداری می کنند.

دستگاه های مسئول در این رابطه به وظایف خود عمل نمی کنند و آن وقت است که داد همه بلند می شود که چرا معتادان کف خیابان هستند. باید بپرسیم ساماندهی زنان خیابانی با کجاست، ساماندهی متکدیان بر عهده چه کسی است. آیا با ستادمبارزه با مواد مخدر است.

ساماندهی بیماران روانی طبق قانون بر عهده چه نهادی است؟ متأسفانه در برخورد با این گروه ها وجه اعتیاد غالب می شود چون راحت ترین کار همین است. به جای اینکه بیمار مزمن روانی را در بیمارستان روانی بستری کنند چون جا ندارند به شفق می فرستند، زن خیابانی را چون جا ندارند به شفق می آورند. بیمار عفونی را که وظیفه وزارت بهداشت است درمان کند به شفق می برند. ما هم این اوضاع را نمی پذیریم و بعد هم رسانه ها وضعیت شفق را به تصویر می کشند.

دستگیری های غیرهوشمندانه و بدون توجه به معیار اصلی جمع آوری باعث می شود این افراد به شفق روانه شوند در حالی که نگهداری این افراد با شاخص های قانونی، این مراکز همخوانی ندارد.

چه تعداد از معتادان در مرکز شفق نگهداری می شود؟


دین پرست: در ۶ ماهه اول امسال ۳ هزار و ۶۶ معتاد در شفق پذیرش شده اند اما اکنون به ۵ هزار نفر رسیده است و جالب است بدانید که ۱۷ درصد آنها تکراری هستند در گذشته فقط ۳ ماه این افراد را نگهداری می کردیم اما اکنون پروتکل آن رعایت نمی شود این افراد طبق قانون باید پس از خروج از این مراکز ۹۱ روز تا ۶ ماه در زندان بمانند اما چون زندان ها جا ندارند دوباره به شفق برمی گردند.

همچنین ۴۱ درصد از این معتادان که در مرکز شفق نگهداری می شوند غیربومی هستند یعنی هیچ محل اقامتی مشخصی در تهران ندارند، شغل ثابتی ندارند و زمانی که در شفق درمان می شوند پس از خروج نه شغل دارند و نه خانه پس کف خیابان می مانند. در حالی که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر می تواند این معتادان غیربومی را به مراکز اجباری در همان استانها ارجاع دهند البته یک بار ما این مصوبه را در تهران اجرا کردیم اما متوقف شد.

فردی که از استان های دیگر در مرکز تهران نگهداری می شود پدر و مادرش پس از درمان نمی آیند تا فرزندشان را ببرد چرا که اعتماد نمی کند که درمان شده اما اگر در شهر خودش نگهداری شود درصد ماندگاری بهبود یافتگان هم بیشتر می شود.

چرا ارجاع به مراکز استان ها ادامه نیافت؟


دین پرست: به دلیل بی برنامگی. مطمئن هستم اگر رایزنی های لازم بین این شوراها انجام شود و استاندار با همتای خود در استان دیگر صحبت کند چهره شهر درست می شود و شاهد این چرخه معیوب نخواهیم بود.

وضعیت دو مرکز دیگر در تهران مانند شفق است؟


دین پرست: برای تکمیل درمان معتادان این ماده، پس از ۱۸ ماه آیین نامه مراقبت درمان پس از خروج را که ناظر بر دستگاه ها بود، ابلاغ کردیم. این آیین نامه معجزه نمی کند اما می تواند بخشی از بار اعتیاد را کاهش دهد و شاهد عود کمتری در بین معتادان باشیم و دیگر استانها بهانه ای نخواهند داشت.

دلیل دیگر مشکلات شفق ناهماهنگی در شهرداری است. متأسفانه شهرداری تهران کم کم نقش کمرنگ خود را در حوزه اعتیاد بیرنگ کرده است. ساماندهی افراد بی خانمان وظیفه جدی شهرداری است که تا یک سال گذشته به خوبی کار می کرد و اعتبار خوبی می گذاشت اما دو سال است که قول داده ۵ مرکز ماده ۱۶ را در ۵ نقطه از تهران برای ما تعیین کند و در اختیارمان بگذارد ما فقیر نیستیم اما در تهران امکان مستقیم ساخت و ساز نداریم.

ما در استان هایی مثل فارس، مازندران و همدان این مراکز را ساختیم اما در تهران سخت است تا مکانی را برای معتادان اجاره کنیم چون اجاره نمی دهند. این اختیار را به استانداری هم دادیم تا هر چقدر پول می خواهد برای اجاره بپردازد مطمئن هستیم در استان تهران آن قدر ساختمان های بلااستفاده وجود دارد که به دلیل نگاه های صنفی برخی مسئولان که فکر می کنند اموال دولت، ارث پدرشان است ما جایی برای معتادان نداریم.

ما در حال حاضر ماهانه ۴۰۰ میلیون تومان فقط هزینه نگهداری معتاد در تهران می دهیم. مرکز اخوان در ملارد هم آماده است اما دانشگاه علوم پزشکی ایران پس از جداسازی از دانشگاه تهران ۴ ماه است که می خواهد به ما مجوز بدهد. در حالی که با راه اندازی این مرکز در فاز دوم می توانیم تا هزار معتاد را نگهداری کنیم و مشکل شفق در این صورت حل خواهد شد ما اگر سرمان هم برود جایی را اجاره نمی کنیم که سر سوزن مسائل بهداشت و درمان را رعایت نکند.

چرا مجوز مرکز اخوان صادر نمی شود؟


دین پرست: تمام مراحل صدور مرکز اخوان طی شده بود اما به جدایی دانشگاه علوم پزشکی ایران برخورد کرد و ماه ها است وقتی مراجعه می کنیم می گویند ما هنوز کارتن هایمان را باز نکرده ایم.

نتیجه بازدید از مرکز شفق به کجا رسید؟


دین پرست: هیئتی متشکل از معاون نیروی انتظامی، نماینده ستاد مبارزه با مواد مخدر، معاون سیاسی استاندار، دو نفر از اعضای اتاق مشورتی و نمایندگانی از وزارت بهداشت و بهزیستی در هفته گذشته از شفق بازدید کردند.


گزارش این بازرسی در جلسه مشورتی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ارائه شد و دستورات جدی آن صادر شد به این گونه که حتماً همه استانداردهای لازم برای مراکز اجباری استان تهران لحاظ شود همچنین استاندار موظف شد جلسات هماهنگی برای رفع مشکلات مرکز شفق را برطرف کند. همچنین قرار شد مرکز اخوان نیز به زودی با تجهیز، فاز دومش طبق استانداردهای بین المللی راه اندازی شود.

برای راه اندازی فاز دوم مرکز اخوان در ملارد چقدر اعتبار نیاز است؟


دین پرست: هر چقدر که پول لازم باشد در اختیارشان قرار می دهیم حتی اعتبار بیشتر هم بخواهند می دهیم ما می توانستیم این مرکز را با ۱۰ نفر هم راه اندازی کنیم اما چون دانشگاه علوم پزشکی ایران مجوز نداد ما هم اجازه ندادیم چون نمی خواهیم کاری مشابه شفق اتفاق بیفتد.

از جلسه تان با معاون درمان وزارت بهداشت بگویید؟


دین پرست: در جلسه ای که به همین منظور برگزار کردیم قرار شد گروهی را به مرکز شفق اعزام کنند در این زمینه مشکلی که وجود دارد این است که دانشگاه های علوم پزشکی می گویند ما از وزارت بهداشت مستقل هستیم این هم بلایی است که از وزارت بهداشت تمکین نمی کند و گر نه وزارت بهداشت می خواهد مشکل را حل کند.

بنابراین شرایط استانداردسازی مرکز شفق قرار شده بدون غرض و مرض بررسی شود و با درک شرایط خاص استان تهران استانداردسازی شود.

به این ترتیب مرکز شفق فقط به عنوان مرکز غربالگری خواهد بود و اگر معتادان با شرایط مراکز ماده ۱۶ مطابقت داشتند به مرکز اخوان در ملارد ارجاع داده می شود بنابراین شفق دیگر مرکز نگهداری معتادان نخواهد بود به همین منظور قرار شده صدور مجوز برای مرکز اخوان هم به زودی صادر شود.

آیا برای اجرای این موارد مهلت زمانی صادر شده است؟


دین پرست: تا پایان این هفته باید تمام این اقدامات انجام شود البته ما ۴۲ روز پیش در جلسه کمیته درمان و حمایت های اجتماعی ستاد این موارد را مصوب کرده بودیم که وزارت بهداشت تیمی را به مرکز شفق بفرستد اما این وزارتخانه توجهی نکرد.

پس فکر می کنید به این مهلت جدید توجه کند؟


دین پرست: با وزارت بهداشت اتمام حجت کرده ایم همانگونه که طی نامه ای با استانداری هم اتمام حجت کردیم با رویکرد جدی و با پیگیری مستمر دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر مطمئن هستیم که با هیچ کسی رو دربایستی نداریم حتی ما نامه ای به معاون امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر نوشته ایم که تمام تذکرات قبلی به استانداری، دانشگاه های علوم پزشکی و دستگاه های عضو داده شود تا در صورت نیاز علیه همه دستگاه ها و مسئولانی که در راستای اجرای وظایف خود کوتاهی کرده اند و مرتکب تسامح و تساهل شده اند اعلام جرم شود. اگر توافقات انجام شده اجرایی نشود مطمئن باشید وزیر کشور از این مسئله کوتاه نمی آید.

اعلام جرم در قانون چگونه تعریف شده چون متأسفانه قانون اجرا نمی شود.


دین پرست: در قانون مبارزه با مواد مخدر آمده هر گونه اقدام خارج از پروتکل درمانی به معنای مداخله در امور درمانی است و افرادی که مرتکب این کار می شوند مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند و اینکه می گویید متأسفانه قانون اجرایی نمی شود باید بگویم ضمانت ما اهتمام و اعتقاد دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر است. امیدوارم شاهد استمرار این پشتیبانی باشیم چرا که با کسی تعارف ندارد و زمانی که ساختار دولت زیر سؤال می رود نمی توانیم از دستگاه ها بیخود حمایت کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات