رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر لزوم افزایش جمعیت، گفت که زاد و ولد مساله ای نیست که با قانون حل شود بلکه نیاز به یک درک عمومی و همت ملی دارد.

به گزارش افکارنیوز ، علی لاریجانی که در مراسم سالروز سازمان ثبت احوال سخن می گفت: ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری امام حسین (ع) عنوان کرد: سازمان ثبت احوال سازمان کم سر و صدایی است که همه تحولات هویتی و جمعیتی را پیگیری می کند. این سازمان در نظام جمعیتی ما بسیار مهم است و اگر بتواند شرایط بهره گیری از اطلاعات جمعیتی را فراهم کند بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

لاریجانی با اشاره به تحولات اخیر سازمان ثبت احوال با مکانیزه کردن و الکترونیکی کردن ثبت احوال خاطرنشان کرد: این کار لازمی بود که باید انجام می شد تا این سازمان بتواند در نظام برنامه ریزی موفق تر باشد تا خدمات رسانی به شکل ساده تری انجام شود. الکترونیکی کردن دریافت و انتقال اطلاعات کار بزرگ و ارزشمندی است که باید از آن تشکر کرد. اگر کارت هوشمند افراد هم تحقق پیدا کند زمینه ای مهم برای استفاده چندگانه از این کار فراهم می شود.

رئیس مجلس اضافه کرد: ما هم در مجلس کمک خواهیم کرد چون می دانیم این امر رفت و آمد مردم را تسهیل می کند و استفاده های بهینه ای از آن خواهد شد.

لاریجانی در ادامه صحبت های خود با بیان این که تغییرات جمعیتی کشورمان در یک قرن گذشته تغییرات بسیار مهمی بوده، توضیح داد: جمعیت ما در این یک قرن از ۹ میلیون به حدود ۷۷ هم میلیون رسیده یعنی بیش از ۸ برابر گسترش پیدا کرده است. البته سیل جمعیت در سال های مختلف شتاب متفاوتی داشته است. سال های ۳۵ تا ۴۶ نرخ رشد جمعیت ۳.۱ درصد بود که نرخ پرشتابی بود و سال های ۴۵ تا ۵۵ که تنظیم خانواده کمی باز شد این نرخ به ۲.۷ درصد رسید و در سال های ۵۵ تا ۶۵ که مصادف با انقلاب اسلامی بود رویکرد جمعیتی تغییر کرده و به ۳.۹ درصد رسید با این نرخ هر هزار سال یک بار جمعیت کشورمان دو برابر می شود. از همان زمان در سال های ۶۷ مساله جمعیت موضوع مهمی شد و در بین مردم و مسوولین بحث شد.

او ادامه داد: با استفاده از روش های تنظیم جمعیت در سال های ۶۵ تا ۷۵ نرخ جمعیت به حدود دو درصد و سال های ۷۵ تا ۸۵ به ۱.۷ درصد رسید و سال ۹۰ نیز نرخ رشد جمعیت ۱.۴ بود که نشان داد جمعیتمان بیش از حد دچار ایست شده است.

رئیس مجلس با اشاره به این که جمعیت ۷۷ میلیونی ایران حدود ۰.۱ درصد از کل جمعیت جهان را تشکیل می دهد، گفت: توسعه ایران از لحاظ جمعیتی در جهان ۱۸ و در آسیا بعد از پاکستان و مصر ربطه سوم است. این یعنی الان کشور پرجمعیتی هستیم ولی نرخ رشد ۱.۶ درصد وضعیت ما را در یک شرایط دشوار قرار می دهد و آن را دچار مخاطره می کند.

لاریجانی به آمارهای جمعیتی نیز اشاره ای داشت و افزود: در حال حاضر جمعیت زیر ۱۵ سال ما ۲۳.۴ درصد یعنی ۷.۵ میلیون نفر است. جمعیت ۱۵ تا ۳۱ سال یعنی جمعیت جوان ما ۳۱.۵ درصد یعنی ۲۳.۷ میلیون نفر است. جمعیت میان سال یعنی ۳۰ تا ۶۴ ساله ها ۳۹.۳، ۲۹.۵ میلیون نفر هستند که نشان می دهد صغل جمعیتی ما روی جمعیت میان سال است اگر سالمندان بالای ۶۵ سال را که ۵.۷ درصد جمعیت یعنی ۴.۲ میلیون نفر را نیز به آن اضافه کنیم جمعیتی که از میان سال به بالا هستند که ۳۴ میلیون (۴۴ درصد) جمعیت ما را تشکیل می دهند.

لاریجانی هشدار داد: این آمار به این معنی است که جمعیت جوان، پویا و خلاق ما به شرایط مسن یا میانسال تبدیل می شود. این هرم سنی نشان می دهد در ۲۰ سال آینده جمعیت سالخورده می شود. برخی از جمعیت شناسان نیز معتقدند که اگر به این مساله توجه نشود در ۱۰۰ سال آینده رشد جمعیت ایران منفی خواهد بود که این مساله از نظر توسعه و شرایط اجتماعی پیامدهایی به همراه خواهد داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که رهبر معظم انقلاب نیز تاکیداتی در خصوص مسائل جمعیتی داشتند، گفت: ایشان توصیه هایی نیز به مسوولین کشور داشتند که نشان می دهد زیربنای این توصیه ها مسائل آماری است. بعد از توصیه های رهبری شورای انقلاب فرهنگی تصمیماتی گرفت و دولت هم لایحه ای به مجلس داد که در مراحل پایانی خود است.

لاریجانی تصریح کرد: جمعیت موضوع مهمی است که فقط با قانون حل نمی شود بلکه باید در سطح جامعه فرهنگ سازی و مطرح شود. رسانه ها باید تلاش کنند و افراد دولتی نیز مشوق هایی ایجاد کنند که زاد و ولد گسترش پیدا کند و ویژگی جوان بود که توان و تحرک را در خود دارد از جامعه گرفته نشود. این نکته مهمی است که به اهتمام ملی نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما قانون را به زودی در مجلس تصویب نهایی می کنیم اما با قانون نمی شود زاد و ولد را در کشور ایجاد کرد بلکه همگانی و همت عمومی نیز در کشور ایجاد شود.

مساله دیگری که لاریجانی به آن پرداخت مساله ازدواج بود. رئیس مجلس گفت: هر سال ۸۰۰ هزار نفر ازدواج می کنند که میانگین سنی برای مردان ۲۷.۱ و برای خانم ها حدود ۲۳ درصد است که این از آسیب های مهمی است که عوامل بسیاری مثل مسائل اقتصادی در آن تاثیر دارند البته درس خواندن ها هم در آن نقش دارد. گاهی ازدواج را مخل درس خواندن می دانند و گاهی درس خواندن را مخل ازدواج؛ ذهنیت جامعه این است که حتما باید درسمان را تمام کنیم که نتیجه اش این شده که ازدواج به این صورت درآمده است.

لاریجانی ادامه داد: در حال حاضر ۲۳.۷ میلیون نفر از جامعه در سن ازدواج هستند ولی زمینه آن فراهم نیست. این که در دین اسلام گفته می شود ازدواج نیمی از دین را کامل می کند به این خاطر است که بنا نیست انسان ازدواج کند و بعد کامل شود بلکه با ازدواج کردن کامل می شود. فلسفه ازدواج نیز همین است.

او با اشاره به مشکلات و مواردی که باعث بالا رفتن سن ازدواج می شوند، تاکید کرد: خانواده ها هم در این مساله نقش دارند. دولت هم باید حداقل هایی را مطرح کند و نقش خانواده به این معنی نیست که نقش دولت از بین برود اما مهمتر از آن فرهنگ سازی است. در گذشته راحت تر ازدواج می کردیم. همین مسوولینی که الان وزیر هستند و در سمت های دیگر قرار دارند اگر از آن ها سوال شود می بینیم که زیر ۲۰ سال ازدواج کرده اند و بعدا وزیر و رئیس جمهور شدند. در آینده هر کسی می خواهد به جایی برسد باید زود ازدواج کند. افراد با کمک هم باید یک زندگی را فراهم کنند نه این که خانه و ماشین و همه چیز فراهم باشد. خیلی از افراد امکانات را هم دارند و ازدواج نمی کنند که این نشان می دهد مساله از جای دیگری است.

رئیس مجلس به مساله طلاق نیز اشاره کرد و توضیح داد: سالانه حدود ۱۴۰ هزار طلاق ثبت می شود یعنی به ازای هر شش ازدواج یک طلاق وجود دارد بیشتر این طلاق ها هم در سال های اول تا پنجم ازدواج صورت می گیرد که معلوم می شود از ابتدا همراهی و صبر صورت نگرفته است.

لاریجانی گفت: طلاق آثاری دارد که تا پایان عمر روی افراد می ماند به خصوص در خانم ها؛ طلاق عارضه روانی بزرگی در افراد ایجاد می کند. بنابراین باید ساز و کاری فراهم شود که نوع انتخاب همسر با اصول صحیحی صورت بگیرد و احساسی نباشد.

او ادامه داد: در گذشته وجهه عقلانی ازدواج بیشتر بود و از احساسات زودگذری که زود هم گسسته می شد، فاصله داشت. هر چه دور عقلانی و محاسبه گری ازدواج بیشتر باید کمتر با پدیده طلاق مواجه می شویم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی شیب جمعیتی را از موارد مهمی دانست که باید به آن پرداخته شود و ابزار امیدواری کرد که دولت جدید که مبنای آن بر اعتدال و عقلانیت است در این امر مهم با همین رویکرد به موضوع بیاندیشد و کشور را برای بهبود شرایط بسیج کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات