نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: با انتقال پایتخت صورت مسئله را پاک می کنیم، در حال حاضر استان تهران از لحاظ مدیریتی به هم ریخته است.

به گزارش افکارنیوز ، حسین طلا درباره طرح انتقال پایتخت، اظهار داشت: تصور خیلی ها این است که مجموعه شهر تهران از حیث سرانه و بودجه سهم بالایی دارد و این باور نادرست در ذهن خیلی از همکاران بنده در مجلس نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: در مجموعه تهران به دلیل پایتخت بودن ساکنین آن هزینه های بسیاری را می پردازند. به عنوان مثال حدود ۵۰ درصد از درآمد های عمومی کشور در استان تهران حاصل می شود و ۵۰ درصد از مالیات هایی که در کشور اخذ می شود نیز در استان تهران تامین می شود ولی سهم استان از آن تنها ۳ درصد است.

طلا بیان داشت: در سال ۹۱ کل بودجه عمرانی استانداری تهران برای عمران ۴۱ شهر و ۴۶۰ روستا حدود ۲۷۰ میلیارد تومان بوده است که ۸۵ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: درآمد های شهرداری با پول شهروندان تامین می شود. در سال ۹۱ حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مردم به شهرداری تهران پرداخت کردند که ۸ هزار میلیارد تومان آن به عمران اختصاص یافت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: پل صدر و تونل نیایش با بودجه عمومی دولت احداث نمی شود بلکه با پول مردم پایتخت به سرانجام رسیده است.

وی گفت: استنباط ما این است که نگاه تهرانی و شهرستانی در مجلس مرتبط بر واقعیت ها نیست و در پایتخت هزینه خیلی از هموطنان را پرداخت می کنیم.

طلا با بیان اینکه دائما در تهران هزینه پایتخت بودن توسط مردم در حال پرداخت است، گفت: عدم ساماندهی مدیریت ترافیک، آلودگی هوا، آلودگی صوتی، آلودگی های زیست محیطی و… هزینه های بسیاری را به مردم برای زندگی کردن در تهران اعمال کرده است.

وی تحت سوالی مبنی بر اینکه آیا با انتقال پایتخت این مشکلات مرتفع می شود یا خیر گفت: مطمئنا انتقال پایتخت مشکلات فعلی را دوچندان خواهد کرد. روز گذشته مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند. آیا در سایر شهرستان ها از جمله تبریز، اصفهان و اراک به دلیل آلودگی هوا مدارس تعطیل نشدند! در بعضی از کلانشهر های کشور که برای پایتخت شدن مطرح هستند نیز مشکل آب و… داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، افزود: با انتقال پایتخت هزینه های بسیاری را نظام باید پرداخت کند.

وی افزود: ۵۷ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی سال ۹۲ بوده است که در لایحه بودجه امسال به ۳۷ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: مطمئنا با انتقال پایتخت هجوم جمعیت را خواهیم داشت چرا که می توان تهران را ساماندهی کرد.

وی افزود: بی حساب و کتاب جمعیت تهران افزایش یافته و مشکلات حاشیه نشینی را به وجود آورده است و همین افزایش جمعیت بی رویه شهروندان تهرانی را اذیت می کند و آنگونه که باید از خدمات برخوردار شوند اتفاق نمی افتد.

طلا با اشاره به اینکه انتقال پایتخت امکان پذیر نیست، گفت: در سرانه های فضای ورزشی، سرانه پزشکی، سرانه فضاهای آموزشی تهران با توجه به جمعیت نسبت به سایر شهرستان ها برخورداری کمتری دارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مشکلات شهر تهران را چگونه می توان حل کرد، گفت: مشکل تهران تداخل مدیریت های کشوری و محلی است و این موضوع باید حل شود. تا زمانی که وزارتخانه ها در استان تهران هستند ادارات کل استانی دیده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه مهمترین مشکل ما در تهران مدیریتی است، گفت: نارضایتی ها به دلیل به هم ریختن ساختار دستگاه ها، ادارات و سازمان هاست و همینطور موازی کاری ها موجب شده است که مشکلات تهران بیشتر شود.

وی با تاکید بر اینکه با انتقال پایتخت صورت مسئله را پاک می کنیم، گفت: در حال حاضر استان تهران از لحاظ مدیریتی به هم ریخته است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات