رییس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به اعلام مرکز پزشکی حج و زیارت در عتبات در خصوص ناراحتی ها و بیماری های شایع میان زائران حسینی در کربلا، به زائران بیمار توصیه کرد: پس از بازگشت باید در منزل استراحت کرده و از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سیدمحمد علوی مشکلات تنفسی و عفونت های گلو و ته حلق را ناشی از ویروس هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزای فصلی دانست که به علت باران و سرما و نبود امکانات گرمایشی و رفاهی در طول سفر برای زوار حسینی ایجاد می شود.

وی در مورد زوار خردسال و سالخورده و یا کسانی که بیماری های زمینه ای مانند دیابت دارند، هشدار داد: این مساله می تواند برای این افراد خطرهایی داشته باشد. ویزیت توسط پزشکان در هنگام بازگشت و مداوای به موقع از نظر عفونت ثانویه در پیشگیری از تلفات و عوارض، فوق العاده موثر است.

رییس مرکز بهداشت خوزستان به زائران بیمار توصیه کرد: این افراد پس از بازگشت باید در منزل استراحت کرده و خوردن میوه نظیر لیموشیرین، پرتقال و مایعات گرم را فراموش نکنند و از دست دادن و روبوسی با دیگران که به دیدن شما می آیند، جدا خودداری کنید.

علوی افزود: از دیگر ناراحتی های شایع میان عزاداران حسینی، بیماری های گوارشی هستند که به علت عدم رعایت بهداشت غذایی یا مصرف آب و نوشیدنی های غیربهداشتی رخ می دهد.

وی اظهار کرد: بیماران باید به محض برگشت به میهن در مرزها توسط همکاران بهداشتی تحت مراقبت های بهداشتی قرار گیرند و هرگونه طغیان بیماری ها در زائران باید به مرکز بهداشت استان گزارش شود.

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: فراموش نشود ورود هرگونه بیماری از طریق مرزها برای کشور دارای اهمیت است و اطلاع به موقع در پیشگیری و اشاعه آن نقش اساسی دارد. این بیماران تا چند روز بعد و تا بهبودی کامل باید تحت نظارت همکاران بهداشتی مراقبت مرزی و مرکز بهداشت محل سکونت خود قرار گیرند. از کلیه شهروندان عزیز تقاضا می شود نهایت همکاری را با مراکز بهداشت داشته باشند و از اطلاع رسانی خود ما را بی بهره نگذارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به مساله تصادفات و سوانح جاده ای، افزود: معمولا پس از اربعین حسینی و حین برگشت زائران به سمت ایران احتمال وقوع تصادفات جاده ای افزایش می یابد، رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و فعالیت تیم های امداد و نجات جاده ای و اورژانس جاده ای و فوریت پزشکی در این ایام در کاهش تلفات حیاتی بسیار حائز اهمیت است.

علوی بر آمادگی کلیه مراکز و پست های بهداشتی در مرزها و شهرستان های پشتیبان مرزها و سایر نقاط استان به رصد اتفاقات بهداشتی و خدمت رسانی به مردم عزادار تاکید کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات