آزمایش نخستین واکسن سرطان مغز در اروپا زیر نظر یک جراح ایرانی آغاز شد، سرپرستی این تحقیق بین المللی در بریتانیا را متخصص ایرانی کیومرث اشکان جراح مغز و اعصاب و رئیس بخش تومورهای مغزی بیمارستان کینگز کالج لندن بر عهده دارد.

به گزارش افکارنیوز ، برای نخستین بار در اروپا یک گروه از محققان و پزشکان در کینگز کالج لندن زیر نظر یک متخصص ایرانی با عنوان کیومرث اشکان، واکسن سرطان مغز را بر روی یک بیمار ۶۲ ساله آزمایش کردند. محققان این واکسن را روی ۳۰۰ بیمار آزمایش خواهند کرد تا تاثیر این شیوه درمانی دقیقا روشن شود.

بیمارستان کنیگز کالج لندن تنها بیمارستانی اروپایی در میان ۵۰ بیمارستانی که آزمایش چنین واکسنی را شروع کرده اند و بقیه بیمارستان ها در آمریکا هستند.

اوایل امسال پزشکان تشخیص دادند رابرت دیمِگِر بازیگر ۶۲ ساله تئاتر و تلویزیون به بدخیم ترین و مهاجم ترین نوع تومور مغزی یعنی گلیوبلاستوما مبتلا شده است. در آن زمان دیمگر در حال بازی در نمایش اتللو بود و علائم بیماری با احساس بی حسی در فک، ناتوانی در برداشتن اشیا و سپس تشنج در او بروز کرد. پیش از جراحی به دیمگر پیشنهاد شد تا اولین بیماری در اروپا باشد که واکسن سرطان مغز رویش آزمایش می شود. براین اساس جراحان سعی کردند تا حد امکان تومور را خارج کنند. سپس تومور را در شرایط آزمایشگاهی در کنار سلول های دندریتی قرار دادند.

نتیجه فعالیت پزشکان تولید یک واکسن" شخصی" بود که به بازوی دیمِگِر تزریق شد، به این امید که سلولهای تعلیم دیده، به سیستم ایمنی یاد بدهند چگونه سلولهای سرطانی را شناسایی و نابود کنند. در ۲ سال آینده ۱۰ بار دیگر این واکسن به دیمگر تزریق خواهد شد.

سرپرستی این تحقیق بین المللی در بریتانیا را متخصص ایرانی کیومرث اشکان جراح مغز و اعصاب و رئیس بخش تومورهای مغزی بیمارستان کینگز کالج لندن بر عهده دارد.

این متخصص ایرانی می گوید: نیاز مبرمی به درمان های جدید و بهتر سرطان های مغز وجود دارد، حتی وقتی به نظر می رسد دو بیمار تومور مشابهی دارند باز هم این تومورها با هم تفاوتهای زیادی دارند.

به گفته دکتر اشکان، " تجویز یک درمان برای همه احتمالا بهترین روش نیست. " وی معتقد است درمان باید برای هر بیمار جداگانه طراحی و اجرا شود.

بی بی سی اظهار کرد: در دو تحقیق کوچکتری که روی ۲۰ بیمار در آمریکا انجام شد، عمر بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما از متوسط ِ ۱۲ تا ۱۸ ماه به ۳ سال افزایش پیدا کرد بدون اینکه واکسن عوارض سمی نشان دهد. دو نفر از این بیست بیمار تا بحال ده سال است که با این بیماری زندگی کرده اند.

این متخصص ایرانی می گوید: تحقیق فعلی بر روی ۳۰۰ بیمار انجام می شود که به نیمی از آنها واکسن شخصی و به نیمی دیگر دارونما (placebo) تزریق خواهد شد و" تا نتایج این تحقیق روشن نشود نمی توانیم بگوییم آیا این درمان را باید برای همه بیماران تجویز کرد یا خیر. "

تحولی بزرگ در درمان سرطان ها


نشریه معتبر ساینس" ایمنی درمانی سرطان" را بزرگترین تحول علمی سال ۲۰۱۳ دانسته است. تا به حال اساس درمان سرطان از بین بردن تومور بوده است، با جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی. اما در" ایمنی درمانی" هدف این است که سیستم ایمنی خود بر علیه تومور وارد عمل شود، با تقویت یا" تربیت" سیستم ایمنی.

در تحقیقی که بر روی پنج فرد بزرگسال و ۲۲ کودک مبتلا به نوعی سرطان خون (ALL) انجام شده، دانشمندان در سلول های T (نوعی گلبول سفید) بیماران تغییری ژنتیکی ایجاد کردند تا بتواند نوعی پروتئین خاص را شناسایی کند.

این پروتئین فقط در سلول های سرطانی وجود دارد بنابراین سلول های T قادر به تشخیص سلول های سرطانی شدند. این سلولهای تقویت شده دوباره به بدن بیمار برگردانده شد.

نتایج که همین ماه اعلام شد بسیار امیدوارکننده بودند. سرطان در هر پنج بیمار بزرگسال و در ۱۹ کودک از ۲۲ کودک بیمار کاملا فروکش (remission) کرده بود. اما بسیاری از متخصصان سرطان به این نتیجه رسیده اند که شاهد تولد پارادایم تازه و مهمی در درمان سرطان خواهند بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات