یک روان شناس گفت: در بسیاری از موارد، کودک آزاری بدون آگاهی و با هدف تادیب کودکان صورت می گیرد.

به گزارش افکارنیوز ، " محمدکاظم سلامت" اظهار کرد: کودک آزاری طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی به معنای آسیب یا تهدید سلامت جسم و روان و یا سعادت و رفاه کودک به دست والدین یا افرادی که نسبت به او مسوول هستند، است.

وی افزود: در اصطلاح متخصصان، هرگونه آسیب جسمی یا روانی و سوء استفاده جنسی یا بهره کشی و رسیدگی نکردن به نیازهای اساسی افراد زیر ۱۸ سال توسط افراد دیگر، کودک آزاری تلقی می شود. اگر چه در این تعریف تلاش شده تا همه وجوه و ابعاد آزار کودکان توضیح داده شود، اما در هر حال، بسیاری از مفاهیم مندرج در آن، ممکن است در بین صاحب نظران اختلاف برانگیز باشد.

این روان شناس تاکید کرد: در واقع، تعاریف متعددی از آزار و خشونت با توجه به اهداف و کاربردهای متنوع آن ارایه شده است، چنانچه انجمن روان پزشکی آمریکا در چهارمین دفترچه راهنمای تشخیص و آماری اختلالات روانی، در فصلی تحت عنوان" سایر شرایطی که ممکن است مورد توجه بالینی قرار گیرد" ، کودک آزاری را مشتمل بر آزار جسمی و جنسی و بی توجهی به کودک و آزار عاطفی می داند.

سلامت، خاطرنشان کرد: در هر حال، کودک آزاری طیف وسیعی از رفتارهای آسیب رسان، از قبیل برآورده نشدن نیازهای اولیه کودک، غفلت از مراقبت های بهداشتی، فقدان رشد کافی، تنبیه و بدرفتاری فیزیکی و سوء استفاده جنسی و سوء رفتار هیجانی و آزار روانی را شامل می شود.

این روان شناس درباره علل ارتکاب به کودک آزاری، گفت: کودک آزاری، یک مسئله فرهنگی، اجتماعی و پزشکی است که معمولاً چندین عامل به طور مشترک در بروز آن نقش دارد. از جمله آن می توان به علل روانی، خانوادگی و همچنین علل فرهنگی اشاره کرد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه علل روانی خود شامل سه دسته می شوند، ادامه داد: کودکانی که به دلیل مشکلات آشکار جسمی و روانی، از بدو تولد به مراقبت های ویژه از سوی دیگران نیاز دارند به دلیل نارسایی های گوناگون، نسبت به کودکان معمولی بیشتر در معرض آزار قرار می گیرند. از جمله این نارسایی ها، وزن پایین هنگام تولد، ناهنجاری های مادرزادی، نقایص هیجانی و عاطفی، اختلال در تکلم، تأخیر در رشد و تکامل، نقایص بینایی و شنوایی، عقب ماندگی ذهنی، فلج مغزی و بیماری های مزمن است.

سلامت درباره گروهی دیگر از کودکان که ممکن است در معرض کودک آزاری قرار گیرند، گفت: کودکان دشوار، گروهی از کودکان هستند که از نظر جسمی سالم هستند، اما در بعضی شرایط دشواری های خاصی دارند یا والدین شان، آنان را غیرطبیعی می دانند که از آن جمله می توان به بدخلقی، بیش فعالی، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، عادات غذایی نامناسب، ابتلا به بیماری های مکرر، تحریک پذیری، سازش ناپذیری و در بعضی از موارد ظاهر فیزیکی بد اشاره کرد.

این روان شناس خاطرنشان کرد: حتی تصور والدین در مورد کودکان بیش فعال این است که برای کنترل رفتارهای غیرعادی آنان نیاز است که تأدیب شوند، به همین دلیل در بسیاری موارد کودک آزاری بدون آگاهی و با هدف تادیب کودکان صورت می گیرد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: کودکان طرد شده دسته سوم از کودکانی هستند که به احتمال زیاد در معرض کودک آزاری هستند و این دسته از جمله کودکانی هستند که حاصل حاملگی های ناخواسته، نامشروع یا پیش بینی نشده والدین است و همچنین فرزند خوانده ها در زمره کودکان طرد شده قرار دارند.

وی افزود: حتی گاهی اوقات، کودکان با انتظارات و آرزوهای والدین هماهنگ نیستند. به طور مثال، والدینی که آرزوی تولد پسری را داشتند با نوزاد دختری روبه رو می شوند در این هنگام، آنان رویاهای خود را بر باد رفته می بینند و لذا ارتباط مناسبی بین آن ها شکل نمی گیرد و همین امر، موجبات کودک آزاری را فراهم می آورد.

سلامت با تاکید بر اینکه خانواده دارای نقش اساسی در بروز کودک آزاری است، خاطرنشان کرد: اکثر آزارها در خانواده از سوی والدین اعمال می شود، بنابراین بررسی عوامل خانوادگی در سبب شناسی آزار، اهمیت ویژه ای دارد.

وی درباره مهم ترین این عوامل، تصریح کرد: فقدان مهارت های کافی به عنوان والدین، شغل و تحصیلات والدین، سابقه محکومیت یا سوء پیشینه در خانواده، تک والدی بودن خانواده، وجود تعارض و ارتباطات مختل در خانواده، سابقه اعتیاد در خانواده، سابقه بیماری جسمی یا روانی در خانواده، سابقه طلاق و جدایی در خانواده و انزوای اجتماعی خانواده از جمله این عوامل می تواند باشد.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: علل فرهنگی و محیط مساعد، یکی از عوامل مهم برای وقوع پدیده کودک آزاری است، لذا عوامل فردی و خانوادگی کودک آزاری تنها زمانی فعال می شود که شرایط محیطی لازم فراهم شود.

سلامت تصریح کرد: والدینی که با کودک خود بدرفتاری می کنند مربوط به طبقه، نژاد یا مکان خاص جغرافیایی نیستند و هر یک از آنان وابسته به مذهب، تحصیلات، شغل و وضعیت اجتماعی خاصی هستند. کودک آزاری در تمامی گروه های اجتماعی قابل رؤیت است، اما بیشتر از نظر اجتماعی اقتصادی، در طبقات متوسط و پایین جامعه دیده می شود.

این روان شناس درباره نحوه پیشگیری از کودک آزاری، خاطرنشان کرد: دقت در ازدواج و تشکیل خانواده، خودداری از ازدواج های تحمیلی، ناشناخته، شتاب زده و ازدواج در سنین پایین، توجه به سلامت جسمی و روانی خود و کاهش فشارهای عصبی و مشکلات رفتاری که سبب کودک آزاری می شود و همچنین توجه به تنظیم خانواده و شمار مناسب فرزندان و آشنایی با حقوق و نیازهای اساسی کودکان، از جمله مواردی است که می تواند در زمینه پیشگیری از کودک آزاری نقش موثری داشته باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات