مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان با اعلام اینکه نظام سلامت کشور در سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد تومان بار مالی داشته است، گفت: نبود تعرفه واقعی، یکی از مشکلات پیش روی نظام سلامت است.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر انوشیروان محسنی بندپی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح چهاردهمین سمینار ملی و اولین سمینار بین المللی فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات، اظهار داشت: جمعیت ما رو به سالمندی حرکت می کند و مهمترین عارضه سالمندی دردهای مزمن کمر و ستون فقرات است و اینجاست که ما به یک رشته تخصصی علمی مثل فیزیوتراپی در کم کردن دردها و درمان بیماری ها پی می بریم.

وی گفت: خوشبختانه کشور ما به لحاظ علمی و تخصصی با توجه به خدماتی که از دیرباز در فیزیوتراپی به کار گرفته است، از غنی ترین نیروهای علمی این رشته برخوردار است. از طرفی قدیمی ترین انجمن علمی را داریم که از لحاظ علمی هم قوی ترین افراد را در خود جای داده است.

محسنی بندپی افزود: شناساندن توانمندی و ظرفیت علمی این گروه یکی از کارهاست که ما نتوانستیم آن گونه که انتظار می رفت، در جامعه عرضه کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان گفت: ما باید به غنای علمی خود اکتفا نکنیم و از تجربیات کشورهای همسایه و مختلف استفاده کنیم و من شاهد بوده ام که آقای ابراهیمی با چه تلاشی برای کسب DPT دکترای فیزیوتراپی تلاش می کنند ولی با مقاومت غیر کارشناسانه ای مواجه اند که قدرت بیشتری دارند.

وی به اغنا و افزایش جامعه پزشکی و آشنایی مردم با خدمات اشاره داشت و گفت: در مقایسه بین جراحی و روش علمی فیزیوتراپی و توانبخشی در بیمارانی که دچار درد مزمن کمر بوده اند تعدادی به سمت جراحی و تعدادی به سوی فیزیوتراپی رفتند که در ادامه مشخص شد که هزینه خدمات جراحی ۲ تا ۳ برابر بیش از خدمات علمی فیزیوتراپی بوده و اثربخشی متفاوتی نبوده است که البته هزینه خدمات جراحی در کشور ما ۷ تا ۸ برابر است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان گفت: اقتصاد سلامت حکم می کند ما به سمت اثربخشی بیشتر رویم و روش تهاجمی کمتر باشد.

وی گفت: ۹۵ درصد آنهایی که دچار کمردرد هستند می توانند با دریافت استاندارد فیزیوتراپی از عمل جراحی معاف شوند و بازتوانی خود را دریافت کنند. که ما همواره از خدمات فیزیوتراپی در جنگ تحمیلی و بعد از آن در سوانح جاده ای برخوردار بوده ایم.

محسنی بندپی به تغییر نام سازمان بیمه خدمات درمانی به سازمان بیمه سلامت اشاره کرد و افزود: ما از درمان نگری به سلامت نگری رفته ایم و می خواهیم در پیشگیری و بازتوانی و جلوگیری از هزینه هایی که به نظام سلامت تحمیل می شود، مداخله کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان اظهار داشت: در سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد تومان بار مالی نظام سلامت بود که بیش از ۶۵ درصد آن را مردم داده اند.

وی گفت: ما از لحاظ درآمدی جزو کشورهای متوسط به بالا هستیم، اما از لحاظ مشارکت دولت در سلامت مثل کشورهای فقیریم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان به سه استراتژی که سرلوحه بیمه سلامت است اشاره کرد و گفت: تأمین اعتبارات مالی یکی از بحثهای ماست تا بتوانیم جهت تحقق برنامه بودجه پنجم گام برداریم و هزینه ها را از دوش مردم کمتر کرده و به دولت منتقل کنیم.

محسنی بندپی افزود: ناعادلانه ترین مشارکت مالی در نظام سلامت این است که ما از جیب مردم بیشتر برداریم که خوشبختانه با رویکرد دولت جدید بیشترین رشد اعتبارات مالی به بیمه سلامت تعلق گرفته و ۶۵ درصد اعتبارات به سلامت تعلق گرفته است. البته مسلماً عقب ماندگی دو دهه گذشته با افزایش اعتبارات یک ساله نمی تواند پاسخگویی و جوابگویی لازم را داشته باشد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان تصریح کرد: نبود تعرفه واقعی تا امروز از دیگر مشکلات پیش روست چرا که شورای عالی بیمه سلامت موظف است قبل از پایان سال نسبت به بازنگری ارزش نسبی و تعیین تعرفه خدمات در پیشگیری، تخصصی و بازتوانی چه دولتی، چه خصوصی و چه غیر دولتی گام بردارد تا بتواند قیمت تمام شده را مشخص کرد.

وی گفت: در سنوات گذشته هزینه آب و برق محاسبه می شد و آنچه که باید از جیب مردم پرداخت می شد، تأمین می شد اما وقتی به بخش سلامت می رسیدیم، این کار انجام نمی شد و بار مالی ناشی از قیمت تمام شده و قیمت ابلاغی از جیب مردم پرداخت می شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان به خرید راهبردی اشاره داشت و گفت: در خرید راهبردی بیمه از حالت انفعالی به راهبردی هدایت می شود.

محسنی بندپی ادامه داد: ما باید تعیین کنیم که خدمات را چه کسانی می خواهند دریافت کنند، سالمندان، روستاییان، کودکان و قشر آسیب پذیر و تعیین کنیم که مکانیزم پرداخت چگونه باشد و فرهنگ استفاده از فیزیوتراپی را تهادینه کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان ادامه داد: ما باید ارتباط تنگاتنگی با انجمنهای علمی داشته باشیم و اگر وزارت بهداشت فرصت و زمان این کار را ندارد ما به عنوان متولی و بیمه سلامت دخالت کرده و از این ظرفیت علمی استفاده می کنیم.

وی به اعمال سقف گذاری در قیمت دارو و خدمات فیزیوتراپی اشاره داشت و گفت: این کارها یعنی محدودیت قائل شدن و کم کردن انگیزه و باید با انجمنهای علمی ما روابط علمی و تنگاتنگی داشته باشیم و جامعه پزشکی از حمایت سازمانهای بیمه گر برخوردار باشند تا خدمات اثربخش تر و مقرون به صرفه تر باشد تا شاهد جامعه پویا باشیم.

چهاردهمین سمینار ملی و اولین سمینار بین المللی فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات در روزهای ۴ و ۵ دی ماه جاری در سالن کنفرانس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات