شاکری

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران درباره حل بحران آلودگی هوای تهران با انتقال پایتخت گفت: عجولانه وارد این موضوع شدن، بیشتر یک گفتار درمانی است و بعید است مشکلی را حل کند.

به گزارش افکارنیوز ، اقبال شاکری درباره تداوم آلودگی هوا و اینکه چه اقدامی در این رابطه می توان انجام داد، گفت: لازم است سران سه قوه و بخش حاکمیتی کشور به موضوع مهم آلودگی هوای کلان شهرها به ویژه آلودگی هوای تهران وارد شوند.

وی افزود: بحث سوخت و کیفیت خودروهای تولیدی و همچنین کارخانجات و صنایع آلاینده که سهم عمده ای از آلودگی تهران را بر عهده دارند کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و راهکارهای موقتی از جمله تعطیلی و اجرای طرح زوج و فرد مورد تاکید واقع شده است. این در حالی است که این راهکارهای سطحی تنها حذف صورت مسئله است و مشکل را حل نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه آلودگی هوای تهران نیازمند یک عزم ملی و تجمیع حمایت از سوی سران سه قوه است، گفت: آنچه که شهرداری می توانسته در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی انجام دهد و تاکنون توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو را در دستور کار داشته است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت ناوگان حمل ونقل عمومی در بودجه ۹۳ و در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران، تمام توان خود را به کار گرفته ایم تا بتوانیم آنچه را که در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی می توانیم انجام دهیم.

وی با انتقاد از پرداخت نشدن سهم دولت در تامین واگن های مترو و تعویض اتوبوس و تاکسی های فرسوده، گفت: در سالهای گذشته سهم قابل توجهی از منابع دولت که باید به بخش حمل و نقل عمومی اختصاص می یافت تامین نشده و این موضوع تهران را دچار مشکل کرده لذا به نظر می رسد باید دولت سهم خود را در این زمینه بپردازد.

وی گفت: تا زمانی که دولت سهم خود را در توسعه خطوط مترو نپردازد و اگر خطوط مترو تا سال ۹۵ به پایان نرسد و ناوگان مورد نیاز حمل و نقل عمومی از جمله تاکسی، اتوبوس و واگن مترو تامین نشود، عقب افتادگی تاریخی حمل و نقل شهری جبران نخواهد شد.

وی با بیان اینکه توسعه خدمات معاینه فنی یکی از الزاماتی بوده که شورای شهر بر آن تاکید کرده، گفت: ممنوعیت تردد وسایل نقلیه بدون معاینه فنی علیرغم داشتن طرح ترافیک، مصوبه شوراست که باید اجرایی شود.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: تمام اقداماتی که شهرداری در حوزه بهبود سیستم حمل و نقل باید انجام می داد در حد توان و تخصیص منابع انجام داده است. اما آنچه که مهم است پرداختن به بخش دیگر معضل علت آلودگی هوا یعنی سوخت نامناسب و خودروهای بی کیفیت است. تولید خودرو و کیفیت سوخت و همچنین کارخانه جات و صنایع آلاینده از حیطه اختیارات شهرداری و شورای شهر خارج است و تنها می تواند در طرح هایی که عنوان می شود مشارکت داشته باشد.

وی گفت: زندگی شهرنشینان از جمله شهروندانی که در کلانشهرها به ویژه تهران زندگی می کنند با خطرات قابل توجهی مواجه است و به نظر می رسد مسئولان در مورد طرح انتقال پایتخت از تهران عجولانه وارد موضوع شده اند و این طرح بیشتر شبیه گفتاردرمانی برای تهران باشد و بعید است مشکلی را حل کند.

وی ادامه داد: در بررسی موافقان و مخالفان این موضوع در مجلس متوجه می شویم که هیچ یک از نمایندگان تهران و کلانشهرها درباره این موضوع گفت وگو نکرده اند که این موضوع جای تعجب دارد.

شاکری ادامه داد: طرح خروج پایتخت از تهران موضوعی است که مقرر شده کمیته ای برای آن تشکیل شود و طی دو سال مورد بررسی قرار گیرد و سوال اینجاست که آیا اولا این تصمیم درست است یا غلط و سوال مهمتر اینکه آیا این دو سال جزو زندگی مردم تهران محسوب می شود یا خیر؟

این عضو شورای شهر تهران گفت: اگر بعد از دو سال مطالعه این طرح به فرض به این نتیجه رسیدیم که انتقال پایتخت مثبت است نه تنها باید گزینه های آن دیده شود بلکه موضوع زمان بری است که قطعا کمکی به حل مشکل فعلی آلودگی هوای تهران نخواهد کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات