افکار نیوز گزارش می دهد:

آلودگی هوا، بیشتر به توپی شبیه شده است که از زمین دولت به مجلس، از مجلس به سازمان محیط زیست و از سازمان محیط زیست به زمین مردم پاس داده می شود. واقعا مقصران آلودگی هوا چه کسانی هستند؟

گروه اجتماعی: سرفه، تنگی نفس، سردردهای روزانه و خستگی مفرط از مشکلاتی است که جان مردم شهرهای بزرگ را نشانه گرفته است. در حالیکه گرانی ها سفرهای مردم را هدف قرار داده اند که آلودگی هوا ریه ها و جان های آنها را.

به گزارش افکارنیوز ، با آغاز فصل زمستان و پدیده ای به نام وارونگی هوا، آلودگی هوا بیشتر خود را به رخ چهره شهر می کشد؛ به طوریکه برج میلاد، نماد تهران در پشت دود پنهان می شود و در اهواز هموطنان و شهروندان ایران راهی بیمارستان می شوند. حتی ده ها بند قانونی نیز نتوانسته است جلوی این دودها را بگیرد و آنها را فراری دهد. از طرح زوج و فرد گرفته تا تعطیلی مدارس و قانون خودروهای فرسوده هیچ کدام به داد تهرانی ها نرسیده اند. تنها باد و باران بوده است که توانسته است چهره شهر را از دود پاک کند. گزارشی در سال ۲۰۰۶ از سوی بانک جهانی ارایه شد که دولت ایران خسارتی حدود هشت میلیارد دلار در خصوص آلودگی هوا متحمل شده است.

آلودگی هوا، بیشتر به توپی شبیه شده است که از زمین دولت به مجلس، از مجلس به سازمان محیط زیست و از سازمان محیط زیست به زمین مردم پاس داده می شود. واقعا مقصران آلودگی هوا چه کسانی هستند؟

بنزین بی کیفیت در دستان کیست؟
بهشت زهرای تهران د ر حالی از افزایش آمار مرگ ومیر د ر این کلانشهر خبر می د هد که هنوز جایگاه های توزیع سوخت، بنزین یورو۲ با مقد ار زیاد ی بنزن و گوگرد را روانه خود روهای مرد م می کنند ؛ بنزن و گوگرد ی که علت اصلی آلود گی هوا هستند.

زمانی که تحریم بنزین ایران آغاز شد، محمود احمدی نژاد گفت که خودمان بنزین تولید می کنیم. برخی کارشناسان می گویند اکنون بنزین غیر استاندارد ایرانی سم هایی را در هوا پراکنده که تاثیر درازمدتش دستکمی از بمباران شیمیایی نداردطبق هشدار کارشناسان حتی بارش پراکنده در برخی نقاط نمی تواند موجب کاهش آلودگی شود.

گفته می شود نتیجه آنالیز هوای تهران هولناک است و به همین خاطر هیچ آزمایشگاهی حاضر به انجام این آنالیز نیست.

میزان غلظت گوگرد در بنزین و گازوئیل را به ترتیب هزار و هفت هزار «پی پی ام» اعلام شده است. متاسفانه هیچ آزمایشگاهی حاضر نیست نتیجه آنالیز این مواد را منتشر کند.

براساس استاندارد های بنزین «یورو ۴» ٬ میزان ناخالصی گوگرد در بنزین باید کمتر از «۲۰ پی پی ام» باشد که در حال حاضر این ناخالصی بیش از «هزار پی پی ام» است!

خبرها حاکی از افزایش استفاده از ماده سرطان زای" ام تی بی ئی" در تولید بنزین به جای کاتالیست است. ام تی بی ئی یک ماده آلی مصنوعی اکسیژن دار است که سمی مهلک در ابتلا به سرطان خون محسوب می شود.


خودروهای بی کیفیت و مردمی که چاره ای ندارند
اما کسی در این موضوع که خودروهای داخلی بی کیفیت است شکی ندارد. با این حال خودروسازان توپ را در زمین بنزین می اندازند. گفته می شود سهم خودروها و وسایل نقلیه در آلودگی هوا ۹۰درصد است و علت سهم بالای آنها بنزین آنهاست. تیرماه۹۲ کارگروه حمایت از تولید برای بار سوم مهلت خود روسازان برای آغاز تولید خود رو با رعایت استاند ارد یورو۴ را تا پایان سال تمد ید کرد. پلیس از این تمد ید ها راضی نیست اما خود روسازان این تمد ید ها را ضروری می د انند.

د بیر انجمن خود روسازان ایران د ر این باره به همشهری گفت: تا بنزینی که د ر جایگاه ها توزیع می شود، استاند ارد یورو۴ نباشد، تولید خود رو با این استاند ارد بی فاید ه است. احمد نعمت بخش د ر حالی چنین گفت که تیرماه۹۲ مسئولان نفتی کشور از توزیع بنزین استاند ارد یورو۴ د ر۲۰جایگاه شهر تهران خبر د اد ه بود ند. نعمت بخش معتقد است: ابتد ا باید سوخت یورو۴ به صورت سراسری توزیع و سپس خود روهای تولید شد ه براساس این سوخت عرضه شود.

وی با اشاره به اینکه مسئولان نفت از ۲۰جایگاه عرضه سوخت اعلام شد ه د رخصوص توزیع بنزین یورو۴ یکی را معرفی کنند، گفت: کسی که به خاطر وجود استاند ارد یورو۴ بین یک تا ۱.۵میلیون تومان خود رویش را گران تر می خرد، بعد از ۲۰هزار کیلومتر باید کاتالیست خود رویش را عوض کند. علت آنچه نعمت بخش گفت این است که بنزین یورو۲ به شد ت به موتور خود روی یورو۴ آسیب می زند. این د ر حالی است که اگر هم بنزین و هم موتور از استاند ارد یورو۴ بهره مند باشند، کاتالیست باید تا ۱۰۰هزار کیلومتر کارکرد مفید د اشته باشد.

د بیر انجمن خود روسازان ایران با اشاره به چند ین خود روی د اخلی که با استاند ارد یورو۴ از کارخانه ترخیص می شوند، از رانا، مگان، تند ر۹۰ و پژو۲۰۶ نام برد و تأکید کرد: اگر سوخت یورو۴ توزیع سراسری شود، موتور خود روهای پرتیراژ د اخلی هم می توانند به استاند ارد یورو۴ ارتقا پید ا کنند. براساس استاند ارد یورو۴ که د ر ژانویه ۲۰۰۵مورد توافق قرار گرفته است، بنزین باید ﺣﺪﺍﻛﺜﺮ ﻳﻚ ﺩﺭﺻﺪ ﺑﻨﺰﻥ و ppm۵۰ گوگرد باشد ﻭ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ کامل بد ون سرب تولید شود ؛ د رصورتی که حتی اگر بنزین موجود د ر جایگاه ها مطابق استاند ارد یورو۲ هم باشد، میزان گوگرد د ر آن بیش از۱۰۰ PPM است. همچنین به گفته معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست، به طور معمول بخارات بنزن د ر هوای تهران به حد ود ۳۰ برابر حد مجاز می رسد.

خودروهای فرسوده، آینه دق برای همه
قیمت بالای خودروهای خارجی و مصرف بالای خودروهای داخلی باعث شده است تا ایرانی ها هوس تعویض خودرو کمتر به سرشان بزند. همین کافیست تا هنوز که هنوز است شاهد تردد خودروهای مدل ۸۰ یا حتی قدیمی تر نیز باشیم. یکی از ریشه های آلودگی هوای تهران ورود روزافزون و بی رویه خودرو به این شهر بدون خروجی است. از سوی دیگر با درنظر گرفتن ظرفیت محدود شبکه معابر تهران ورود حجم بالای خودرو بر ترافیک و آلودگی هوای پایتخت دامن می زند.

از نظر شورای شهر یکی از راهکارهای حل این مشکل از رده خارج کردن خودروهای فرسوده است بنابراین به دولت پیشنهاد شد تا وارد کنندگان و خریداران را وادار سازد به ازای ورود یا تولید هر دستگاه خودرو نسبت به اسقاط و اوراق کردن یک دستگاه خودروی فرسوده اقدام کنند. تعداد ۴میلیون دستگاه خودروی فرسوده در کل کشور وجود دارد که تنها ۲میلیون آنها در تهران تردد می کنند. هر خودروی فرسوده ۲۰ برابر خودروی نو آلودگی تولید می کند.

متاسفانه در زمینه از رده خارج کردن فرسوده ها نیز توفیق چندانی نداشته ایم و از سال ۸۰ تا کنون تنها یک میلیون و ۳۰۰ هزار خودروی فرسوده در کل کشور از رده خارج شده است.
با وجود آنکه خودروهای فرسوده چندین برابر دیگر خودروها سوخت مصرف کرده و ده ها برابر آلوگی ایجاد می کند تاکنون برای نوسازی آنها بودجه های لازم اختصاص نیافته و بر روی این مساله هیچ پکیج مدیریتی اعمال نشده است.

بنا بر گزارش رسمی معاونت نوسازی ناوگان ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور طی سال های ۸۲ تا ۸۴ تعداد خودروهای فرسوده اسقاط شده ۵۴ هزار و ۶۶۶ دستگاه، طی سال های ۸۵ و ۸۶ که ستاد تبصره ۱۳ فعالیت می کرد، این تعداد به ۳۱۶ هزار و ۷۶۹ دستگاه رسید.
همچنین طی سال های ۸۷ تا ۹۱ که ستاد تبصره ۱۳ به ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تغییر ماهیت داد، مجموعا ۹۷۲ هزار و ۳۹۵ دستگاه خودرو فرسوده اسقاط شده است.

در حال حاضر با افزایش ناگهانی دو و نیم تا سه و نیم برابری قیمت خودرو تمایل برای جایگزین کردن خودرو از بین رفته است و آهنگ از رده خارج کردن این خودروها کند شده است. متاسفانه در بحث جایگزینی خودروهای فرسوده هم از برنامه چهارم توسعه عقب هستیم و به نظر می رسد باید در برنامه پنجم که از سال جاری عملیاتی شده است با جدیت این موضوع دنبال شود تا به اهداف مورد نظر برسیم.

طبق قانون برنامه چهارم توسعه، دولت موظف شده بود از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ به ترتیب سالانه ۲۰۰ هزار، ۳۰۰ هزار، ۴۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده را از رده خارج کند. اگرچه برنامه چهارم یک سال تمدید شد ولی شواهد نشان دهنده عدم توفیق در نیل به اهداف برنامه است و اظهارات مطرح شده نشان از به وجود آمدن برخی تغییرات در این برنامه دارد.

کارخانه ها، مسبب قدیمی
وجود کارخانه ها در نزدیکی شهر ها علاوه بر آلودگی هوا آلودگی های زیست محیطی را نیز به همراه دارد. دفع مواد زائد کارخانه ها باعث آلودگی زیستی و شیمیایی می شود، آلوده کردن هوا توسط کارخانه ها سبب مسمومیت هوا و به وجود آمدن وآرونگی های هوا، باران های اسیدی، مه دود فتو شیمیایی خواهد شد، که در طی زنجیره آلودگی تبدیل به ابتلا به بیماری ها ی گوناگون خواهد شد که بر اکوسیستم بشری بی تاثیر نخواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است بطور کل وجود کارخانه ها به نفس وجود اگر موارد ایمنی برای جلوگیری از آلودگی رعایت نشود فی نفسه باعث آلودگی های محیطی می شود که آلودگی هوا از آن مستثنی نیست. در گذشته که وجود کار خانه ها در داخل شهر ها بیشتر بود مسئله آلودگی هوا محسوس تر بوده است. در حال حاضر با رعایت مسائل ایمنی برای جلوگیری از آلودگی کار خانه ها به محیط این مساله کم رنگ تر شده است. و هم خروج کارخانه ها از داخل شهر ها برای جلوگیری از بروز آلودگی های محیطی توسط کارخانه ها صورت گرفته است به هر ترتیب نمی توان اثرات سوءوجود کارخانه ها و ایجاد آلودگی محیطی را نادیده گرفت. برخی کارخانه ها نظیر کارخانه های تولید آجر یا به بیان دیگرکوره های آجرپزی در آلودگی های هوا اثرات زیادی دارند. و اگر در نزدیکی شهر ها باشند با وزش باد به مرکز شهرها وارد می شوند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات