رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: دارویی جدید برای درمان هپاتیت C در دنیا تولید شده که بیش از ۹۰ درصد این بیماری را ریشه کن می کند و امیدواریم تا ۶ ماه آینده در دسترس بیماران ایرانی هم قرار گیرد.

به گزارش افکارنیوز ، مؤید علویان گفت: هپاتیت C جزو بیماری هایی است که آسیب کبدی ایجاد می کند و در ایران نسبت به کشورهای همسایه کمترین شیوع را به این بیماری داریم.

وی ادامه داد: شیوع هپاتیت C در جمعیت ایران کمتر از ۰.۵ درصد است در حالی که در کشورهای همسایه مانند عراق، کویت، عربستان، جنوب خلیج فارس، پاکستان، افغانستان و آذربایجان بیش از ۳ درصد است.

علویان تصریح کرد: با وجود اینکه کمترین شیوع را در منطقه داریم اما کنترل همین میزان نیازمند تلاش بیشتر است تا شیوع این بیماری افزایش نیابد.

رئیس شبکه هپاتیت ایران گفت: بنابراین به جوانان توصیه می کنیم که از رفتارهای پرخطر جنسی و اعتیاد تزریقی بپرهیزند چرا که از راه های انتقال بیماری همین رفتارهاست.

وی در مورد درمان هپاتیت C گفت: درمان این بیماری تا چند ماه پیش از طریق تزریق دو داروی تزریقی بود که ۵۰ تا ۶۰ درصد بیماران با این روش درمان می شدند اما به تازگی داروی جدید خوراکی در دنیا تولید شده که با استفاده از آن به مصرف آمپول نیازی نخواهد بود.

وی گفت: در این روش تا بیش از ۹۰ درصد هپاتیت C ریشه کن می شود و این از بزرگترین کشفیات در زمینه درمان این بیماری است.

علویان گفت: زمانی که دارویی کشف یا تأیید می شود معمولاً حدود ۵ تا ۶ ماه زمان می برد تا در کشورهای دیگر در دسترس قرار گیرد. بنابراین امیدواریم ظرف این مدت شاهد مصرف آن در کشور برای بیماران ایرانی باشیم.

رئیس شبکه هپاتیت ایران نسبت به انجام خالکوبی در جوانان و شیوع هپاتیت هشدار داد و گفت: خالکوبی های غیربهداشتی که جوانان انجام می دهند یا در مراکز زیبایی با عدم رعایت استانداردهای بهداشتی انجام می شود می تواند راه انتقال هپاتیت A، B، C و همچنین بیماری ایدز باشد.

علویان همچنین درمورد شیوع بیماری هپاتیت در زندان ها نیز، گفت: نسبت به این موضوع مسئولان باید پاسخ دهند اما به هر حال در هر فضاهای بسته که ممکن است رفتار پرخطر هم باشد ریسک ابتلا به هپاتیت بالا می رود.

وی گفت: با توجه به اینکه از راه های انتقال هپاتیت، اعتیاد تزریقی است بنابراین معتادان تزریقی ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری نسبت به سایر گروه های پرخطر دارند.

علویان اعلام کرد که جلسه کشوری هپاتیت C با حضور ۲۵۰ نفر از متخصصان کشور سوم بهمن برای تبادل اطلاعات در درمان هپاتیت C برگزار می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات