شهرام شکیبا طرح انتقال پایتخت را که کلیات آن در مجلس تصویب شد، دست مایه طنز امروز خود قرار داده است.

به گزارش افکارنیوز ، شکیبا می نویسد: «باز زمستان شد و هوا بالاپایین شد و آلودگی به سروقتمان آمد. نفس کشیدن سخت شده است از شدت آلودگی. آلودگی، همان آلودگی که دوست ماست. آلودگی، همان آلودگی که خودمان درستش کرده ایم، حالا بیخ گلویمان را گرفته و راه نفس را بسته است. باز خودمان یک چیزی درست کردیم که شد بار خاطرمان. همیشه یک چیزهایی درست می کنیم که تویش می مانیم و هضمش برای خودمان هم سخت می شود.

آنقدر آلاینده های هوا زیاد شده که به قول دوستی با هر نفس نیمی از جدول مرحوم مندلیف را در ریه می فرستیم. اوضاع طوری شده که هوای بازدممان از هوای دم تمیزتر است و عملاً هر کداممان روزی چندین متر مکعب از هوای شهرمان را با ریه هایمان تمیز می کنیم.

هر سال آلودگی که می آید، بحث و سخنرانی و اینها هم در باب ضرورت های رفع و دفع آلودگی راه می افتد. گویا مسئولانمان نمی خواهند از آسمان عقب بیفتند. حالا که آلودگی هوا راه افتاده، آنها هم در حد مقدوراتشان می کوشند تا آلودگی صوتی ایجاد کنند.

مجلس هم دیروز با کلیات طرح انتقال پایتخت موافقت کرده است. جماعت نماینده هم آمده اند با شور و حرارت بسیار در موافقت و مخالفت این طرح صحبت کرده اند. آخر سر هم رأی داده اند. بعد هم لاریجانی (رئیس مجلس) گفته است: «اعتبارات انتقال پایتخت زیاد است، از این رو با توجه به مشخص نبودن منابع این طرح با مخالفت شورای نگهبان مواجه خواهد شد. »

یعنی این همه وقت را آقایان بخیه به آبدوغ زده اند و خود گفته اند و خود خندیده اند، درست مثل تفریحات ما اقشار آسیب پذیر!

با این حساب دور از ذهن نیست که در روزهای آینده این طرح ها به مجلس برود و با کلیاتش هم موافقت شود تا بعداً شورای نگهبان بگوید پولش را نداریم:

- طرح تبدیل کویر لوت به جنگل سرسبز

- طرح انتقال آب دریای خزر با سطل به دریاچه ارومیه

- طرح ممنوعیت عرق کردن و حرص خوردن نمایندگان حامی دولت قبل

- طرح پرداخت بدهی های صداوسیما به برنامه سازان

- طرح آسفالت کردن خلیج فارس

- طرح ایجاد سقف سنی برای سخنرانان تأثیرگذار

- طرح مبارزه با توزیع کارت هدیه

- طرح اجبار برای گفتن سخنان معقول در نطق های پیش از دستور

***

حالا فرض کنید این طرح انتقال پایتخت با جزئیات و کلیاتش تصویب شد و گفتند پایتخت باید برود فلان شهر! از فردا گروه گروه جماعت نماینده مجلس مستعفی می شوند که چرا پایتخت را نیاوردید بندر دیر یا خاش یا علی آباد کتول یا جاغرق. آن وقت تکلیف بچه های تهران چه می شود که از فردایش باید بگویند بچه یک جای دیگرند؟

همین الان یک نامه از این اداره به آن اداره رفتنش چندین ماه طول می کشد. احتمالاً آن روزها نوه و نتیجه های مردم باید آواره شهرها باشند، بلکه بتوانند جواب نامه درخواست معافیت سربازی پدربزرگشان را بگیرند.

الان همه بیخ گوش همدیگریم، هیچ کدام از تحقیق و تفحص ها از ادارات به نتیجه نمی رسد، وای به حال آن روزها. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات